Porady Student 7 ciekawych prac po szkole średniej
18.05.2018  | 4 min czytania

7 ciekawych prac po szkole średniej

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Praca po liceum lub praca na studiach jest możliwa – i do wzięcia! Już po szkole średniej możesz liczyć na zatrudnienie i odpowiednie zarobki. Dzięki temu połączysz studia ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Sprawdź, w jakich zawodach otrzymasz etat i jak pogodzić pracę ze studiami.

Z artykułu dowiesz się:
• Jakie masz możliwości zawodowe po ukończeniu szkoły średniej?
• Jaką pracę można połączyć ze studiami dziennymi i wieczorowymi?
• Jakie oferty pracy pełnoetatowej są dostępne dla osób bez wykształcenia wyższego?

Matura – i co dalej?

Po zdaniu egzaminu dojrzałości można doskonalić się zawodowo na różne sposoby. Znaczna część absolwentów szkół średnich rozpoczyna studia. Wybór odpowiedniego kierunku – zależnego od aktualnego zapotrzebowania na rynku – gwarantuje satysfakcjonujące zarobki nawet już na początku drogi zawodowej. Ważne wydaje się to, by przyszłą pracę wybrać w taki sposób, aby znaleźć zatrudnienie, mieć szansę na godziwe wynagrodzenie, a jednocześnie spełniać się na danym stanowisku. Warto jednak pamiętać, że łączenie życia zawodowego z nauką na uczelni jest nie lada wyzwaniem – szczególnie jeśli zamierzasz kontynuować edukację w ramach studiów dziennych.

Praca na studiach dziennych i wieczorowych

Jeśli planujesz pracować na studiach dziennych, wówczas zazwyczaj możesz jedynie dorobić do pokrycia kosztów życia. Na takie rozwiązanie decyduje się wiele osób, które mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców lub z tytułu otrzymywania stypendium socjalnego czy naukowego. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku młodych osób uczęszczających na zajęcia wieczorowe. Dysponują one czasem na pracę zawodową w ciągu dnia, a wieczorami – po wykładach na uczelni – muszą się oddawać nauce i przygotowaniu do zajęć.

| Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

Jaka praca na studiach jest więc możliwa? Najlepszym wyborem dla studiujących dziennie lub wieczorowo będą stanowiska, w ramach których można świadczyć obowiązki w wymiarze niższym niż pełen etat. Wielu młodych ludzi znajduje zatrudnienie w gastronomii, telemarketingu czy firmach kurierskich. Studenci często też pracują na podstawie różnych umów cywilnoprawnych. Są to zwykle zlecenia związane z kierunkiem ich studiów, dzięki czemu dają szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego. Do tego typu zajęć należą np. usługi copywriterskie czy redaktorskie lub wykonywanie zleceń graficznych.

Praca na studiach zaocznych i dla absolwentów szkół średnich

„Jaka praca po liceum?” – to pytanie zadają sobie maturzyści, którzy nie planują studiować lub zamierzają łączyć aktywność zawodową z nauką na studiach zaocznych. W obu wypadkach mają oni możliwość podjęcia pracy pełnoetatowej. Dostępne są jedynie te oferty pracy, w których nie wymaga się posiadania wykształcenia wyższego. Studenci zaoczni mogą też skorzystać z programów odpłatnych praktyk zawodowych czy asystentury. Z kolei absolwenci techników i szkół zawodowych mają często szansę podjęcia pracy bezpośrednio związanej z już zdobytymi przez nich umiejętnościami.

Poznaj listę 7 ciekawych prac po szkole średniej!

1. Sprzedawca lub przedstawiciel handlowy

W pracy przedstawiciela handlowego liczy się wiedza produktowa. Ważne są także umiejętności negocjacyjne oraz łatwość w nawiązywaniu i budowaniu relacji. Wykształcenie kierunkowe (niekoniecznie wyższe) to dodatkowy atut, ale nie wszędzie jest wymagane. W tym bowiem przypadku w dużej mierze liczą się kompetencje miękkie.

| Korzyści z bycia przedstawicielem handlowym

2. Kierowca

W pracy kierowcy niezbędne jest zdobycie uprawnień państwowych do prowadzenia określonych pojazdów. Przystąpienie do egzaminu poprzedzone jest uczestnictwem w kursie. Duże znaczenie mają tu też takie cechy jak odpowiedzialność czy ostrożność. Przydaje się również znajomość topografii miasta lub mapy kraju – w przypadku logistyki i spedycji o szerszym zasięgu.

| 6 powodów, dla których warto zostać zawodowym kierowcą

3. Stylizacja, kosmetyka, fryzjerstwo

Pracę nad wizerunkiem klientów można rozpocząć np. po ukończeniu kursów zawodowych. W profesjach związanych ze stylizowaniem, fryzjerstwem czy wykonywaniem makijażu znaczenie mają również zmysł estetyczny i umiejętność nawiązywania relacji. W tego typu zawodach nierzadko przydają się też przebojowość, oryginalność i… naturalny talent!

 4. Technik farmaceutyczny

Uprawnienia technika zdobywa się w szkole średniej zawodowej lub w szkole policealnej. Osoba, która chce wykonywać tego typu pracę, musi zdać egzamin zawodowy. Po zdobyciu uprawnień i doświadczenia może np. zajmować się sporządzaniem preparatów leczniczych.

| Ile zarabia technik farmaceutyczny?

 5. Pilot wycieczek

Znajomość języków i wiedza na temat historii określonych miejsc – to kompetencje umożliwiające wykonywanie zawodu pilota czy przewodnika wycieczek. Nie bez znaczenia pozostają też takie umiejętności miękkie jak: otwartość na ludzi, życzliwość i umiejętność efektywnego zarządzania czasem.

6. Kucharz

Ciekawe perspektywy zawodowe roztaczają się również przed absolwentami techników gastronomicznych. Takie osoby mogą bowiem zostać np. szefami kuchni w restauracjach. Do ich zadań zalicza się nie tylko gotowanie, lecz także układanie menu czy zarządzanie całym teamem pracowniczym. To bardzo ciekawa praca, która aktualnie zyskuje sobie coraz większy prestiż i popularność!

| 7 zawodów dla osób uzdolnionych kulinarnie

 7. Cukiernik

Umiejętność wypiekania ciast, tortów i przyrządzania innych słodkości to zajęcie wymagające dokładności, cierpliwości i talentu. Aby je wykonywać, nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień. Na taką aktywność często decydują się osoby, które mają możliwość podjęcia pracy bezpośrednio z domu. Później – w miarę zdobywania kolejnych klientów i rozszerzania oferty – mogą one zainwestować w bardziej profesjonalne miejsce do pracy.

Oceń artykuł