Porady Student 6 zasad przygotowania CV, dzięki którym zdobędziesz pracę
15.09.2015  | 3 min czytania

6 zasad przygotowania CV, dzięki którym zdobędziesz pracę

15.09.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Praktyki i staże albo pierwsza praca - często zależy od nich ciąg dalszy Twojej kariery. Dlatego tak ważne, aby pierwsze CV było dopracowane. Co jednak zrobić, jeśli świeci pustkami albo przeciwnie - mamy już spore doświadczenie w pracach dorywczych, ale niespecjalnie w branży, w której chcemy się rozwijać? Są na to sposoby! Rekruterzy podpowiadają, jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne młodych kandydatów, aby spełniły oczekiwania pracodawców.

Zasada 1: Nie masz doświadczenia? Twoje CV nie musi być puste

Przygotowując CV, początkujący pracownicy, podobnie jak kandydaci o ugruntowanej pozycji na rynku pracy, powinni skoncentrować się na prezentacji swojego doświadczenia zawodowego i kompetencji przydatnych na wybranym stanowisku. Jednak z uwagi na swój młody wiek nie zawsze mogą pokazać zawodowe osiągnięcia. W takich sytuacjach, kandydaci powinni zaprezentować te umiejętności, które zdobyli jeszcze w czasie nauki. Warto odnieść się do działalności w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy wolontariacie.

Ponadto, warto podejmować praktyki i staże w wybranym sektorze rynkowym (np. w finansach) w różnych firmach, aby móc poznać własne preferencje i oczekiwania wobec pracodawcy. Zdobyte w ramach tych aktywności umiejętności warto przedstawić w dokumentach aplikacyjnych – przekonuje Aleksandra Grajczyk, HR Specialist w firmie BNP Paribas Securities Services.

Zasada 2: Nie zapomnij o zakresie obowiązków

Pamiętajmy o tym, aby za prezentacją doświadczenia zdobytego w toku studiów, szły konkretne obowiązki, które pełniliśmy np. w ramach pracy projektowej, wykonywanej w różnych organizacjach, stowarzyszeniach, fundacjach albo pracy dorywczej, którą zdecydowaliśmy się pokazać. W tej sekcji powinniśmy wypunktować przede wszystkim te zadania, które pokrywają się z obowiązkami zamieszczonymi w ogłoszeniu o pracę. Przy nich warto także dodać informację o naszych osiągnięciach i sukcesach.

Zasada 3: Dostosuj CV do oferty pracy

Młodzi kandydaci bardzo często przedstawiają umiejętności i kompetencje, które niekoniecznie są przydatne w nowym miejscu pracy. Tymczasem wzorcowy życiorys, powinien być sprofilowany oraz dostosowany do oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. W takim dokumencie bardzo ważne jest, aby dokonywać ścisłej selekcji w prezentowaniu doświadczenia. Decydujące będzie więc opisanie tylko tej jego części, która łączy się z ofertą pracy. Ponadto, jeśli wiedza zdobyta w trakcie zajęć na uczelni jest wymagana przez pracodawcę, powołanie się na taką informację może zostać docenione przez rekrutera.

Zasada 4: Czytelność zamiast kreatywności

Wiele młodych osób, na etapie opracowywania CV kieruje się nie zawsze słuszną zasadą, że dokument przygotowany w oryginalny i kreatywny sposób znacznie zwiększy ich szanse w procesie rekrutacji. Tymczasem, w wielości rozmaitych form graficznych i ozdobników umieszczonych w takiej aplikacji, specjaliści HR nie mogą znaleźć podstawowych informacji oraz kluczowych z punktu widzenia pracodawcy danych. Kreatywne zdjęcie również nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Rekruter doceni profesjonalną fotografię.

Zasada 5: Korzystaj z dostępnych narzędzi

Przydatnymi narzędziami, które ułatwiają i przyspieszają stworzenie czytelnych dokumentów są ogólnodostępne kreatory CV. Dzięki nim osoby młode mogą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i spełnić oczekiwania rekruterów. Takim narzędziem jest bezpłatny Kreator CV oferowany przez Pracuj.pl (www.cv.pracuj.pl). Dzięki niemu młodzi kandydaci mogą przygotować profesjonalny dokument aplikacyjny.

 

Dzięki Kreatorowi CV Pracuj.pl kandydaci mogą w kilku prostych krokach opracować swój profil zawodowy, który posłuży jako ich wizytówka w pierwszym kontakcie z rekruterem. Ważnym aspektem jest możliwość skorzystania z 10 estetycznych i czytelnych szablonów przygotowanych przez specjalistów HR – tłumaczy Urszula Zając-Pałdyna z Grupy Pracuj.

Zasada 6: Nie ubarwiaj CV. Pochwal się prawdziwymi umiejętnościami

Młodzi kandydaci często podają w CV nieprawdziwe informacje w nadziei, że nie zostaną o nie zapytani. Dotyczą one zazwyczaj okresów zatrudnienia i zakresu obowiązków w trakcie odbywania praktyk zawodowych, czy prac dorywczych, a także poziomu znajomości języków obcych, a nawet kompetencji miękkich i mocnych stron, które nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej dobry rekruter zweryfikuje te umiejętności – komentuje Piotr Młotkowski, młodszy specjalista ds. HR w firmie RUCH S.A.

Więcej o dobrym CV:

*Badanie opinii publicznej, przeprowadzone w kwietniu 2015 roku przez TNS Polska, na zlecenie Pracuj.pl, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pracujących Polaków, bądź osób pozostających bez pracy nie dłużej niż pół roku.
Oceń artykuł