Porady Student 6 rzeczy, które warto robić w trakcie stażu
29.03.2019  | 5 min czytania

6 rzeczy, które warto robić w trakcie stażu

29.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Zaangażowany, dociekliwy i otwarty na ludzi stażysta to „materiał” na świetnego fachowca, który czerpie radość z pracy i z przyjemnością zdobywa kwalifikacje oraz gromadzi doświadczenia. Warto potraktować staż jako szansę i korzystać z każdej okazji do nauki. Nawet jeśli uznasz, że praca, którą rozpocząłeś, nie odpowiada Ci, będziesz mógł wkroczyć na nową ścieżkę kariery – bogatszy o nowe umiejętności i wiedzę na własny temat.

Wydaje Ci się, że podstawowy obowiązek stażysty to parzenie kawy? A może rozpoczynasz staż tylko dlatego, że chciałbyś „uatrakcyjnić” CV, dodając do niego kolejny wpis. Świadomość celu pomaga mądrze kierować życiem zawodowym, dlatego zastanów się, co chcesz osiągnąć. Aby jak najlepiej wykorzystać okres stażu:

1. Bądź obecny i zaangażowany

Stażysta nie jest doświadczonym pracownikiem, który z łatwością realizuje kolejne zadania. Na początku drogi zawodowej możesz czuć się niepewnie. Ważne jednak, żebyś odważnie podejmował wyzwania i nie unikał aktywności, mimo początkowego braku wprawy i onieśmielenia.

Niewymarzony staż, nietrafiony wybór. Co robić?

2. Przestrzegaj zasad dobrego wychowania

W trakcie stażu uczysz się reguł obowiązujących w firmie. Ważne jednak, abyś od początku przestrzegał zasad dobrego wychowania i punktualnie zjawiał się w wyznaczonym miejscu, nosił stosowny strój, okazywał szacunek, unikał plotek itd. Jeśli np. pracujesz w usługach i masz do czynienia z klientami, prawdziwym faux pas w Twoim wykonaniu byłoby odbywanie prywatnych rozmów ze współpracownikiem, mimo że klient dokładnie słyszy ich treść. Twoje zachowanie świadczy nie tylko o Tobie, ale również o pracodawcy, który zdecydował się zatrudnić Cię w swojej firmie.  

3. Nie bój się pytać

Zadawanie właściwych pytań jest dźwignią rozwoju, a dociekliwość świadczy o zaangażowaniu. Jako stażysta wiesz stosunkowo niewiele na temat zawodu, ale możesz uzupełniać braki i korzystać z wiedzy fachowców o bardziej imponującym stażu. Najwięcej dowiesz się, obserwując, ale zadawanie pytań to również skuteczny sposób. Ważne, by nie poruszać kwestii, które powinny być dla Ciebie oczywiste. Samodzielne poszukiwanie wiedzy również jest bardzo potrzebne.

4. Bądź inicjatorem – nie ograniczaj się wyłącznie do obserwacji

Bierność i ograniczanie się do wykonywania poleceń to postawa, która utrudnia rozwój. O tym, że warto wychodzić z inicjatywą i pokonywać lęk, świadczą słowa Kuby, marketingowca, który rozpoczynał karierę od stażu:

Na początku bałem się, ale zauważyłem, że współpracownicy życzliwie odnoszą się do moich pomysłów. Usłyszałem nawet, że wniosłem powiew świeżości do zespołu. To było bardzo miłe i dodało mi odwagi.

Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

5. Wchodź w interakcje

W trakcie stażu masz okazję doskonalić umiejętność współpracy i budowania relacji służbowych opartych na życzliwości, lojalności i wzajemnym motywowaniu się do działania. Dzięki takiej postawie możesz tworzyć sieć kontaktów służbowych, zyskując także znajomych, z którymi będziesz mógł spędzać wolny czas. Dla Jakuba ten aspekt jest istotny:

Po zakończeniu stażu nie zostałem w firmie, ale za to zyskałem przyjaciół z branży. Do tej pory utrzymujemy kontakt i rozmawiamy o sprawach zawodowych, czasami także poruszamy prywatne tematy i dzięki temu lepiej się poznajemy. Wymieniamy się opiniami i wątpliwościami, wspieramy się. Są to dla mnie cenne relacje.  

6. Proś o feedback

Słuchanie pochwał sprawia przyjemność, gorzej z krytyką. Jeśli jednak informacja zwrotna jest konstruktywna, może okazać się pomocna w rozwijaniu własnego potencjału. Nie bój się prosić o feedback i bierz sobie do serca mądre rady. Wzmacniaj swoje atuty i pracuj nad wadami. Im wcześniej zaczniesz uczyć się pokory, tym szybciej zaczniesz robić postępy w pracy.

8 zasad, jak udzielać informacji zwrotnej

Korzyści płynące z uczestnictwa w stażu zależą w znacznej mierze od Ciebie. Twoje nastawienie i zaangażowanie odgrywają kluczową rolę. Ważne, żebyś sformułował swoje oczekiwania i zdobywał doświadczenie oraz wiedzę na temat zawodu, który wybrałeś.  
Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł