Własna inicjatywa – to coś, co pracodawcy bardzo cenią u kandydatów do pracy. Nawet jeśli praktyki nie są obowiązkowe, warto szukać okazji do rozwijania umiejętności i poznawania branży, z którą chcemy związać przyszłość. Dzięki temu można doprecyzować zainteresowania zawodowe.
Czy praktyki na studiach są płatne?
Aby uzyskać zaliczenie semestru, studenci odbywają praktyki zawodowe w miejscach dowolnie wybranych lub wyznaczonych przez uczelnię. Na niektórych kierunkach praktyka ma formę wyjazdową, a szkoła nie refunduje kosztów wyjazdu. Bywa również, że studenci mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Konieczność poniesienia pewnych kosztów występuje nie tylko w prywatnych, ale również w państwowych szkołach.
Nie zawsze praktyki wiążą się z dodatkowymi kosztami. W niektórych przypadkach osoby uczące się otrzymują wynagrodzenie za działania podejmowane na rzecz konkretnej firmy. Osiągają również inne korzyści, na przykład:
-
Możliwość weryfikacji planów zawodowych
Kierunek studiów, który wybrałeś, nie do końca Cię satysfakcjonuje, dlatego rozważasz rezygnację. Przed odejściem z uczelni chcesz upewnić się, że postępujesz słusznie. Jeśli zdecydujesz się na praktyki, może okazać się, że praktyczna strona zawodu będzie w Twoim odczuciu znacznie ciekawsza niż aspekty teoretyczne.
-
Okazja, żeby zdobywać dodatkowe kompetencje
Podczas praktyki masz szansę nie tylko poznawać tajniki zawodu. Możesz także rozwijać umiejętności miękkie, takie jak np. komunikatywność, asertywność, zdolności mediacyjne czy umiejętność zarządzania sobą w czasie. Są one tak samo istotne jak wiedza fachowa, którą zdobywasz w toku studiów.
-
Bogatsze CV
Uczęszczając na praktyki, zdobywasz doświadczenie zawodowe. Dzięki temu stajesz się atrakcyjniejszy dla potencjalnych pracodawców. Fakt, że zdecydowałeś się na nieobowiązkowe praktyki, może świadczyć o tym, że przyjmujesz postawę proaktywną, wykazujesz się inicjatywą i dążysz do realizacji swoich celów zawodowych.
-
Dodatkowa możliwość zawierania znajomości branżowych
Odbywając praktyki, uczysz się od doświadczonych fachowców, którzy posiadają nie tylko szeroką wiedzę, ale również doświadczenie. Poznajesz ludzi, z którymi możesz wymieniać się wiadomościami, dzielić spostrzeżeniami, rozmawiać o wątpliwościach itd. Znajomości zawodowe są cenne na każdym etapie kariery.
Chcesz iść do przodu? Postaw na networking!
-
Weryfikacja zainteresowań zawodowych
Praktyki sprawiają, że poznajesz różne oblicza zawodu, którego się uczysz. Dzięki temu możesz podjąć świadomą decyzję w sprawie wyboru specjalizacji. Absolwent historii może specjalizować się np. w archiwistyce lub w edytorstwie źródeł historycznych, a absolwent polonistyki – w nauczaniu języka polskiego, językoznawstwie albo edytorstwie.
-
Oswojenie z procesem rekrutacji
W niektórych firmach praktykanci są wyłaniani podczas rekrutacji. Mają okazję oswajać się z procesem, w którym będą uczestniczyć w przyszłości. Dzięki temu stres i trema mogą być później mniejsze. Zdobyte doświadczenia rekrutacyjne uczą też etykiety biznesowej i budowania profesjonalnego wizerunku.