Porady Student 6 (nie)oczywistych miejsc, w których znajdziesz pierwszą pracę
13.02.2019 | 5 min czytania

6 (nie)oczywistych miejsc, w których znajdziesz pierwszą pracę

13.02.2019 | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Jesteś studentem albo świeżo upieczonym absolwentem? Twoja głowa to skarbnica pomysłów i tylko wypatrujesz okazji, by realizować nowe projekty? Poszukiwania pierwszej pracy możesz zacząć od aktywnego przeglądania ogłoszeń i udziału w ciekawych wydarzeniach. Miej oczy i uszy szeroko otwarte – praca może pojawić się szybciej niż myślisz.

Nietypowe metody szukania pracy, czyli jak się wyróżnić

Billboard umieszczony w centrum miasta, CV na etykiecie wody mineralnej lub w formie klipu video – kreatywni kandydaci wymyślają zaskakujące sposoby, by dotrzeć do pracodawców. Takie osoby tworzą okazje, by potencjalni szefowie ich dostrzegli.   

Jak znaleźć pracę 7 nietypowych sposobów

Chcąc zaprezentować się z dobrej strony, można wykorzystać też potencjał powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak:

  • Giełdy talentów, konkursy, pokazy, festiwale i inne eventy

Jeśli chcesz zostać dostrzeżony i doceniony, wychodź do ludzi. Warto np. uczestniczyć w wydarzeniach branżowych. Jeśli chcesz zostać aktorem lub muzykiem, występuj na festiwalach i przeglądach. Gdy zajmujesz się grafiką, wystawiaj swoje prace w konkursach. Dzięki temu będziesz widoczny w środowisku i nie zmarnujesz okazji sprzyjających zdobywaniu doświadczenia zawodowego.  

  • Targi pracy

Potencjał zawodowy warto prezentować również podczas eventów sprzyjających spotkaniu kandydatów i pracodawców. Udział w targach pracy to doskonała okazja, by lepiej poznać proces rekrutacji i posłuchać porad ekspertów HR, a nawet wziąć udział w symulacji spotkania w sprawie pracy. Jako uczestnik możesz również dowiedzieć się, czy Twoje CV jest poprawne i jak dostosować je do wymagań organizacji.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety

Jeśli chcesz poznać pracodawców, poszerzyć kompetencje oraz zyskać cenne wskazówki związane z karierą i rekrutacją, weź udział w Jobiconie – Festiwalu pracy organizowanym przez Pracuj.pl.

  • Uczelnia

Pracę można znaleźć także na uczelni. Warto np. uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami firm i instytucji. Dobrze jest na bieżąco śledzić informacje zamieszczone na tablicach ogłoszeniowych, umieszczonych w obrębie uczelnianych korytarzy.

  • Blogosfera / vlogosfera

Prowadząc blog lub vlog, można docierać do tysięcy internautów, dzielić się pasją i wiedzą oraz prezentować swoje umiejętności i talenty. Internet to także ważny kanał komunikacyjny, szczególnie gdy ma się niewielkie doświadczenie zawodowe. Aktywność online może świadczyć o cechach, takich jak: potrzeba rozwoju, pomysłowość, otwartość na nowe doświadczenia, pracowitość i zaangażowanie.  

  • Ulica

Swoje umiejętności i talenty można prezentować także w przestrzeni publicznej, np. organizując wystawy, malując, rysując, grając na instrumencie, śpiewając itd. Takie działania pozwalają przekonać się, jak nasza twórczość jest odbierana przez szerszą publiczność.

  • Wymarzona firma

Regularnie śledź i analizuj ogłoszenia, jeśli chcesz znaleźć pracę marzeń. Możesz korzystać z portalu lub aplikacji mobilnej Pracuj.pl. Co w sytuacji, gdy wybrana firma aktualnie nie prowadzi rekrutacji? Zamiast czekać na działanie pracodawcy, warto samodzielnie wyjść z inicjatywą i zaproponować swoją kandydaturę. Zgłoś się do firmy z profesjonalnym CV i podaniem o pracę, w którym wykażesz, że jesteś zmotywowany. Warto napisać więcej o celach zawodowych, które podałeś w życiorysie. Ważne, żebyś zaprezentował się jako osoba kreatywna i zaangażowana w swój rozwój.

Niekonwencjonalne podejście do poszukiwania pracy może zaprocentować, ale najpierw oceń, czy środki, po które zamierzasz sięgnąć, są adekwatne do konkretnej sytuacji.

Oceń artykuł