5 stereotypów na temat stażu

Kategoria
Student

Autor wpisu
Pracuj.pl
Kategoria: Student

Strata czasu czy możliwość rozwoju? To, jakie rezultaty przyniesie odbycie stażu, zależy przede wszystkim od Twojego zaangażowania i nastawienia do pracodawcy. Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się więcej na temat programów stażowych.

Dokonywanie oceny na podstawie obiegowych opinii może sprawić, że stracisz wiele okazji w życiu zawodowym. Aby świadomie i mądrze pokierować swoją karierą, warto przyjrzeć się stereotypom na temat idei stażu:

  • Staż zawsze jest bezpłatny

Osoba odbywająca staż może otrzymywać wynagrodzenie. Jego wysokość zależy m.in. od branży. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, stażyści z obszaru IT zarabiają przeciętnie 3600 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie w doradztwie i konsultingu wynosi 3550 zł brutto, a w marketingu – 3300 zł brutto. Na wysokość płac wpływa również lokalizacja firmy. Na najatrakcyjniejsze warunki finansowe można liczyć na Mazowszu.  

Na stażu zarobisz więcej niż myślisz

  • Bezpłatne staże to strata czasu

Nie każdy stażysta otrzymuje gratyfikację pieniężną. Decydując się na staż z urzędu lub na przyjęcie oferty bezpośrednio od pracodawcy, warto brać pod uwagę nie tylko aspekt finansowy. Zdobywanie doświadczenia w prestiżowej firmie gwarantuje inne korzyści, może np. otworzyć drogę do kariery. Warto uwzględnić również to, że w renomowanych przedsiębiorstwach pracują wybitni fachowcy, od których można się wiele nauczyć.   

4 powody, dla których warto odbyć staż

  • Główne zajęcie stażysty to parzenie kawy

To, jak wykorzystasz okres stażu, zależy w dużej mierze od Ciebie. Zadawaj pytania, wychodź z inicjatywą i podejmuj wyzwania. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie konkretnej oferty, dowiedz się, jaki będzie zakres Twoich obowiązków. Warto także zasięgnąć opinii pracowników na temat warunków pracy w danej firmie. Odpowiednia postawa i przygotowanie sprawią, że staż będzie dla Ciebie ubogacającym doświadczeniem.

  • Stażysta nie przechodzi przez proces rekrutacji

Aby podjąć staż, często konieczne jest dostarczenie CV i listu motywacyjnego. Jako potencjalny stażysta uczestniczysz również w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której rekruter może zweryfikować Twoją wiedzę i umiejętności. Twoje szanse zależą od tego, jak przygotujesz się do spotkania.  

Jak napisać list motywacyjny na staż?

7 sposobów na zwalczenie stresu przed rozmową kwalifikacyjną

  • Po stażu na pewno otrzymasz propozycję zatrudnienia

Może się zdarzyć, że mimo pełnego zaangażowania nie zostaniesz zatrudniony w firmie, w której odbyłeś staż. Mimo to warto skupić się na korzyściach. Jako stażysta zdobyłeś doświadczenie, dzięki któremu łatwiej będzie Ci odnaleźć się na rynku pracy. Mogłeś też dowiedzieć się wiele na swój temat i przekonać się, jakie są Twoje mocne i słabe strony.  

5 nieoczywistych odpowiedzi na pytanie o mocne i słabe strony

Oceń artykuł


Narzędzia