Porady Student 5 pytań, które możesz usłyszeć podczas rekrutacji na praktyki
13.09.2018  | 4 min czytania

5 pytań, które możesz usłyszeć podczas rekrutacji na praktyki

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Praktyki w renomowanej firmie to dobry sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej. Aby otrzymać taką szansę, należy przygotować się do rekrutacji. Warto zastanowić się nad odpowiedziami na pytania rekrutera. W przypadku praktykantów i stażystów często kluczowa okazuje się motywacja i świadomość swoich celów.

Wysłałeś CV i list motywacyjny do firmy organizującej praktyki. Twoja aplikacja spotkała się z uznaniem i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli chcesz wywołać korzystne wrażenie, zastanów się nad zagadnieniami, takimi jak:

  • Motywacja: „Dlaczego chciałaby Pani / chciałby Pan pracować w naszej firmie?”

Wiedza na temat przedsiębiorstwa, w którym chciałoby się odbyć praktykę, to podstawa. Ważne, żebyś znał zakres działalności firmy oraz wiedział, w jakim kierunku się rozwija. Dzięki temu zaprezentujesz się jako kandydat, który podejmuje przemyślane decyzje.  

  • Kierunek rozwoju: „Jakie są Pani / Pana zainteresowania zawodowe?”

Pytania dotyczące zainteresowań zawodowych mają na celu weryfikację poziomu zaangażowania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby, które nie są zainteresowane zagadnieniami branżowymi, nie będą wykazywać się aktywnością i inicjatywą. Zastanów się, jakie są Twoje cele zawodowe i określ, w jaki sposób możesz je realizować.

  • Atuty: „Dlaczego mielibyśmy przyjąć właśnie Panią / Pana?”

Ważne, żebyś umiał wskazać swoje zalety. Mów o nich szczerze i konkretnie, unikając fałszywej skromności i przechwałek. Dzięki temu zaprezentujesz się jako osoba autentyczna i nastawiona na rozwój osobisty.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

  • Słabe strony: „Proszę wymienić swoje trzy negatywne cechy.”

Istotna jest też świadomość własnych wad. Jeśli zauważasz u siebie np. skłonność do prokrastynacji, czyli odkładania zadań na później, wspomnij o tym. Ważne jednak, żebyś powiedział, jakie kroki podejmujesz, by wyeliminować negatywną cechę.

  • Zainteresowania: „Co najchętniej robi Pani / Pan w wolnym czasie?”

Należysz do grupy rekonstrukcyjnej? Jesteś zapalonym wędkarzem? A może przejechałeś autostopem znaczną część kontynentu? Mówiąc o tym, co robisz „po godzinach”, pozwalasz lepiej się poznać.

8 zainteresowań, które zrobią wrażenie na przyszłym pracodawcy

Nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa o praktyki może przybrać zaskakujący obrót. Zdarza się, że rekruterzy zadają niestandardowe, często abstrakcyjne pytania. Istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz musiał powiedzieć, o czym myślisz, kiedy jesteś sam w samochodzie, jak zareagowałbyś, widząc pingwina w swojej zamrażarce lub jaki biznes chciałbyś otworzyć, gdybyś otrzymał 40 tys. dolarów. Co odpowiedzieć? Jak zareagować? Warto wykazać się kreatywnością. Pytania tego rodzaju zadaje się po to, by sprawdzić, czy kandydat potrafi myśleć abstrakcyjnie i czy odnajduje się w zaskakujących okolicznościach. Nie pozwól zbić się z tropu. Wykaż się poczuciem humoru i umiejętnością rozwiązywania nietuzinkowych problemów.      

11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Talent, wytrwałość, a może ciężka praca – co składa się na sukces w życiu zawodowym?

Oceń artykuł