Porady Student 5 powodów, dla których warto iść na staż
24.06.2014  | 3 min czytania

5 powodów, dla których warto iść na staż

24.06.2014  | 3 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(4)

two business people on a puzzle make a handshake„Byle dostać pieczątkę” – jeśli z takim nastawieniem idziesz na praktyki lub staż, możesz być pewien, że nie będzie to dla Ciebie owocny czas. Lepiej jednak teraz wykazać więcej energii i wysiłku niż później żałować, że w kolejce po pracę wyprzedził nas ktoś z doświadczeniem.

- Niewątpliwie do pójścia na staż zniechęca stereotypowe podejście, często nie tylko opinii społecznej, ale i samych studentów, którzy oczekują, że praktyka będzie czasem wolnym, zakończonym zdobyciem kolejnej pieczątki w indeksie albo wpisu w CV – mówi Paulina Zaręba, PR Manager w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami.

Do spróbowania swoich sił w biznesie zniechęcają też często sami pracodawcy, powierzając młodym ludziom co najwyżej obowiązek obsługi kserokopiarki i parzenia kawy dla całego działu. Praktykanci czują się zbyteczni albo wręcz odwrotnie – wykorzystywani i zasypywani zadaniami jak etacie, z tą jednak różnicą, że często zupełnie za darmo.

 

Dlaczego warto?

Mimo iż nie każdy ma za sobą pozytywne doświadczenia stażowe albo podchodzi leniwie bądź sceptycznie do udziału w praktykach - dobrze, żeby jeszcze raz przemyślał swoje nastawienie. Warto wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać takiego miejsca, w którym faktycznie nauczymy się czegoś ważnego dla rozwoju naszej kariery. Co dają praktyki i staże?

 

1. Doświadczenie zawodowe

Tytuł „mgr” nie robi na pracodawcach już wielkiego wrażenia. Za to aktywność, jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy, potrafi podnieść nasze notowania. Udział w praktykach i stażach to okazja, żeby wyjść poza uczelnianą teorię i sprawdzić, jak funkcjonuje biznes, jak zdobytą wiedzę akademicką można wykorzystać do realizacji praktycznych projektów i zastosować w codziennej pracy.

 

2. Kompetencje miękkie

Dzisiaj pracodawcy oczekują od kandydatów umiejętności, które pozwolą odnaleźć im się w przedsiębiorstwie i wpisać w kulturę organizacyjną firmy. Liczy się komunikatywność, zarządzanie czasem i priorytetami, orientacja na cele, innowacyjność, umiejętność pracy w grupie czy pod presją stresu.

- Wydaje się, że są to proste i powszechne umiejętności, ale wielu doświadczonych pracowników ma z nimi problem, a sami pracodawcy skarżą się na nieustające niedopasowanie kompetencyjne na polskim rynku pracy oraz brak kompetencji miękkich u młodych ludzi. Ten problem pomogą zniwelować staże i praktyki, o ile są wysokiej jakości – przekonuje Paulina Zaręba.

 

3. Weryfikację wyboru zawodu

Na studiach nie zdobędziemy wiedzy związanej ze specyfiką danego zawodu czy branży. Tylko zderzając się z codziennymi sytuacjami zawodowymi i próbując swoich sił w wybranym zawodzie, będziemy mogli się przekonać, czy się do niego nadajemy, czy to jest faktycznie to, co chcemy w życiu robić, czy nasze wyobrażenia i oczekiwania pokrywają się z rzeczywistością.

 

4. Nowe znajomości

Staż to okazja do poznania nowych ludzi, budowania i rozwijania sieci kontaktów, nawiązywania relacji społecznych, dzięki którym lepiej funkcjonujemy i więcej się uczymy.

 

5. Większa samodzielność

Im szybciej zaczniemy zdobywać doświadczenie zawodowe, tym szybciej się usamodzielnimy i poczujemy pewniej na rynku pracy.

 

Firmy chcą poprawić jakość

PSZK wspólnie ze zrzeszonymi pracodawcami opracował zbiór norm określających, jak staże i praktyki powinny być prowadzone. Wynika z niego, że między stażystą/praktykantem a firmą powinna zostać zawarta pisemna umowa. Obowiązki praktykanta/stażysty muszą być jasno określone, a wsparcia powinien udzielać mu opiekun – mentor. Program stażowy trwający jeden miesiąc może być bezpłatny lub płatny – to zależy od pracodawcy. Jeśli jednak trwa dłużej niż miesiąc, powinno obowiązkowo przysługiwać wynagrodzenie. Praktykanci i stażyści powinni być również ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków na czas trwania programu.

 

A Wy jak oceniacie praktyki i staże w polskich firmach?

 

Oceń artykuł