Porady Student 4 zasady przy pisaniu listu motywacyjnego na praktyki zawodowe
17.04.2018  | 5 min czytania

4 zasady przy pisaniu listu motywacyjnego na praktyki zawodowe

17.04.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Niezależnie od tego, na jakim etapie kariery jesteś, zachowuj się jak profesjonalista. Jeśli chciałbyś odbyć praktyki, stwórz list motywacyjny, który zachęci pracodawcę do poważnego rozpatrzenia Twojej kandydatury.  

Czy warto odbyć praktyki lub staż?

Możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego i zweryfikowania swoich wyborów – to największe korzyści wynikające z odbycia praktyk zawodowych. Warto szukać okazji do wykorzystywania wiedzy teoretycznej w działaniu. W tym czasie możesz wiele się nauczyć, a także lepiej poznać samego siebie. To niezmiernie ważne, jeśli chodzi o dalszy przebieg kariery. Znając własne możliwości i oczekiwania, możesz wyznaczać sobie atrakcyjne i możliwe do osiągnięcia cele, a także szukać najskuteczniejszych sposobów, by zrealizować swoje zamiary.   

7 powodów, dla których warto odbyć staż

Jak stawiać pierwsze kroki w życiu zawodowym?

Szukaj okazji do działania, jeśli chcesz rozwijać się w swoim fachu lub określić, co planujesz robić w przyszłości. W trakcie nauki warto angażować się w życie szkoły czy uczelni, np. działając w samorządzie lub w kołach naukowych. Wolontariat, praktyki i staże to inne doskonałe okazje, by zdobywać doświadczenie.

Aby stać się praktykantem, stwórz CV i list motywacyjny. https://cv.pracuj.pl

Treść i forma listu

Ważne, by Twoje dokumenty rekrutacyjne były komplementarne, czyli wzajemnie się uzupełniały pod względem treści. Ich szata graficzna również powinna być jednakowa. W przypadku listu warto skoncentrować się szczególnie na aspektach, takich jak:

  • Kompozycja

List oficjalny powinien mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Ważne by znalazły się w nim również: dane nadawcy i adresata, zwroty grzecznościowe, podpis itd.

8 najczęstszych błędów w liście motywacyjnym

  • Cel stworzenia dokumentu

Ważne, by list motywacyjny na praktyki zawodowe zawierał odpowiedź na pytanie: dlaczego warto dać Ci szansę? Ubiegając się o możliwość odbycia praktyki w wydawnictwie prasowym, warto napisać np., że fascynujesz się dziennikarstwem, a redagowanie gazetki szkolnej utwierdziło Cię w Twojej pasji.  

  • Mocne strony

Jeśli nie masz doświadczenia, warto skoncentrować się na swoich atutach. Gdy starasz się o praktykę w wydawnictwie, możesz wspomnieć np. o zwycięstwie w ogólnopolskiej olimpiadzie polonistycznej, o certyfikacie językowym itd. Uwaga! Informacje, które podajesz, muszą być zgodne z prawdą. Kłamstwa szybko wychodzą na jaw.  

  • Inspiracja

Tworząc list motywacyjny na praktyki, możesz korzystać ze wzorów, jednak nie powielaj ich! Używanie sztampowych sformułowań sprawi, że nie wyróżnisz się i nie zwrócisz uwagi rekrutera. Pisz poprawnie, ale nie szablonowo.    

7 porad, jak napisać list motywacyjny na praktyki

Dobrze napisany list motywacyjny może zachęcić pracodawcę do tego, by dał Ci szansę mimo braku doświadczenia. Warto więc poświęcić czas i energię.

A co Ty sądzisz o praktykach i stażach?  

Oceń artykuł