Porady Student 4 najlepsze rady (nie tylko) dla osób rozpoczynających karierę
03.11.2015  | 3 min czytania

4 najlepsze rady (nie tylko) dla osób rozpoczynających karierę

03.11.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Gdybyś jeszcze raz znalazł się na starcie swojej kariery zawodowej, był świeżo upieczonym absolwentem wchodzącym na rynek pracy, co chciałbyś usłyszeć od innego, już doświadczonego zawodowo człowieka? Oto rady od osób, które wspięły się na szczyt kariery.

1. Nigdy nie odrzucaj miejsca w statku kosmicznym

W 2012 roku rozdanie dyplomów absolwentom Harvard Business School uświetniła przemowa Sheryl Sandberg, COO w Facebooku. Swoje wystąpienie rozpoczęła od opowiedzenia historii o tym, jak w 2001 roku prawie odrzuciła ofertę pracy w Google. Stwierdziła wtedy, że firma nie do końca odpowiadała jej kryteriom. Co odpowiedział jej na to Eric Schmidt, CEO Google? Odparł ni mniej, nie więcej tylko „Wsiadaj na nasz statek kosmiczny”.

Sheryl Sandberg podkreślała, że nie ma lepszej szansy na rozwój zawodowy i rozpoczęcie kariery niż dołączenie do młodej, dynamicznie rozwijającej się firmy, efektywnie realizującej swoją misję i pracę w zespole pełnym pasji, którego nie dopadła jeszcze stagnacja. Dlatego: jeśli ktoś oferuje Ci miejsce w statku kosmicznym, nie zastawiaj się zbyt długo. Po prostu je przyjmij.

2. Nie staraj się być kimś innym

Neil Gaiman, brytyjski artysta, pisarz i scenarzysta w swoim wystąpieniu dla absolwentów University of Arts w Filadelfii radził, że jedyną rzeczą, której nie ma nikt inny, są oni sami.

- Wasz głos, wasz umysł, wasza historia, wasza wizja. Dlatego piszcie, malujcie, budujcie, grajcie, tańczcie, żyjecie tak jak tylko Wy potraficie – mówił. Sukcesu zawodowego nie uda się zbudować, starając się być kimś innym. Może się to udać dopiero pozbywając się wewnętrznych barier, będąc w 100% sobą, robiąc to, w czym jesteśmy naprawdę najlepsi.

Zastanów się więc, jakie są Twoje dominujące cechy charakteru, w czym jesteś dobry, ba nawet bardzo dobry, co wyróżnia Cię z tłumu, jakie są Twoje kompetencje, których nie ma nikt inny. I bazując na nich – zacznij działać.

3. Z czasem Twoja definicja słowa sukces zmieni się

Ellen DeGeneres, amerykańska satyryczka, mówiła o tym absolwentom uniwersytetu w Tulena. Wspominała, że gdy była młoda chciała być sławną, rozpoznawalną, gwiazdką. Dzisiaj chce po prostu zwiedzać świat, jeździć fajnymi samochodami i spędzać czas z najbliższymi.

Wasza definicja sukcesu zmieni. Diametralnie – podkreślała. Zwracała jednak uwagę, że najważniejsze jest, by w swoich działaniach pozostać w zgodzie z samym sobą, a nie ślepo biec za tym, co inni rozumieją przez sukces.

4. Nie patrz wstecz i nie żałuj. Po prostu przejdź do kolejnego zadania.

Biznesmen i wizjoner Richard Branson ma na swoim koncie wiele sukcesów, ale też niejedną porażkę. Dlatego jego rada jest prosta – patrz do przodu, działaj i nie rozpamiętuj porażek. Energię, którą wkładasz w rozmyślanie nad niepowodzeniami, lepiej włożyć w nowy pomysł i jego realizację.

Oceń artykuł