Porady Student 3 sposoby na dobry start kariery
06.11.2015  | 3 min czytania

3 sposoby na dobry start kariery

06.11.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu admin

Dziś ukończenie studiów oraz uzyskanie tytułu magistra nie gwarantuje nam pewnego miejsca na starcie życia zawodowego. Jak uniknąć niemiłego zaskoczenia oraz wybrać właściwą ścieżkę rozwoju? Wystarczy trzymać się trzech prostych zasad, które rekomenduje Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, pracujący nad rozwiązaniami ułatwiającymi skuteczny zawodowy start po studiach.

1. Nie samymi zajęciami student żyje

Ważnym elementem rozwoju własnych umiejętności oraz kompetencji miękkich jest nasza dodatkowa aktywność wykraczająca poza obszar, który poznajemy na zajęciach. Studenci korzystający z szeroko promowanych programów stażowych, praktyk oraz programów liderskich w firmach są dla potencjalnego pracodawcy lepszym kandydatem, dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz umiejętności odnajdywania się w świecie gospodarki i sektorze publicznym.

Pomocną instytucją w tym zakresie jest uczelniane biuro karier, które w swoich założeniach ma łączyć studentów z przyszłymi pracodawcami poprzez aranżowanie spotkań, warsztatów oraz prelekcji dedykowanych studentom kształcącym się na konkretnych kierunkach studiów.

Obecnie również wiele firm prowadzi swoje programy rozwojowe dla studentów. Takie programy nie tylko dają dużą dawkę umiejętności i wiedzy, ale także oferują możliwość pozostania w firmie na dłuższy czas, już jako pracownik.

2. Działalność społeczna

Podczas studiów spotykamy się z wieloma ogłoszeniami o poszukiwaniu wolontariusza do programów, akcji charytatywnych, działalności studenckiej czy organizacji dużego wydarzenia (jak np. UEFA EURO 2012). Choć praca ta wiąże się z dużym zaangażowaniem czasowym i często brakiem wynagrodzenia finansowego, jest ona bardzo atrakcyjna dla młodych ludzi. Na każdej z uczelni możemy zaangażować się w działalność samorządu studenckiego, koła naukowego czy organizacji studenckiej. Jeśli mamy odrobinę wolnego czasu i chcemy działać na rzecz swojej społeczności akademickiej, to zaangażowanie w uczelnianych organizacjach studenckich czy samorządzie są dla nas idealnym rozwiązaniem.

Taka działalność to nie tylko czas, w którym poznajemy wielu wartościowych ludzi, lecz także doskonały moment do weryfikacji swojej wiedzy i umiejętności oraz do wyznaczenia sobie celów na kolejne lata. Pomimo, że nie będziemy wynagradzani finansowo, to w perspektywie naszej ścieżki zawodowej,na pewno wiele zyskamy – do rekrutacji przystąpimy z bogatym i różnorodnym CV.

3. Dodatkowa edukacja

Programy kształcenia oferowane studentom nigdy nie będą szyte na miarę każdego, kto rozpoczął przygodę ze szkolnictwem wyższym. Istotnym elementem naszego zaplecza zawodowego są dodatkowe kursy czy też certyfikaty, które wyróżnią nas spośród kandydatów na stanowisko naszych marzeń.

Możemy mieć pewność, że osoba przeprowadzająca z nami rozmowę kwalifikacyjną zwróci na nie uwagę. Dlatego ważne jest ciągłe uczenie się oraz zdobywanie dodatkowej wiedzy, której na studiach nie zdobędziemy. Zarówno kursy specjalistyczne, językowe, jak i techniczne, po których nabywamy konkretne uprawnienia, mogą być bardzo pomocne podczas szukania pracy.

 

logo X poziom duze

Abv dowiedzieć się więcej o możliwościach rozwoju dla studentów, zapraszamy na pierwsze w Polsce Targi Studenckie StudentEXPO organizowane w ramach Jubileuszu 20-lecia PSRP. Student Expo to idealne miejsce, żeby poznać ofertę wielu uznanych firm i instytucji oraz ułożyć swój plan na przyszłość.

Spotykamy się już 6 listopada w godzinach 10:00-18:00 na PGE Narodowym w Warszawie. Firmy i marki obecne na targach przedstawią ofertę w wielu obszarach i dziedzinach. Odwiedzający wydarzenie studenci będą mogli znaleźć zarówno oferty pracy, jak i usługi bankowe, zdrowotne, turystyczne i edukacyjne. Swoje propozycje zaprezentują także podmioty oferujące ścieżki kariery dla dzisiejszych słuchaczy szkół wyższych. Targi organizuje Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, ustawowy reprezentant polskich studentów, dbający o zawodową przyszłością blisko półtora miliona młodych ludzi.

Tekst powstał we współpracy z PSRP.

logo-pion

Oceń artykuł