Nie wiesz, od czego zacząć poszukiwanie pracy? Chciałbyś poznać oczekiwania pracodawców w Twojej branży? Szukasz ciekawych możliwości rozwoju i sprawdzonych źródeł wiedzy na temat trendów w rekrutacji? Weź udział w targach pracy, a znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania. Zyskasz też okazję, by zweryfikować swoje plany zawodowe.
Przygotuj się!
Samo uczestnictwo w targach nie sprawi, że bez wysiłku zdobędziesz nowe kompetencje lub zachwycisz przedstawicieli firmy, w której zawsze chciałeś pracować. Przygotuj się do takiego wydarzenia, jeśli chcesz osiągnąć konkretne korzyści. Po pierwsze warto sprawdzić, jakie organizacje zapowiadają swoją obecność. Dobrze jest także zapoznać się z ofertą warsztatów, szkoleń, paneli dyskusyjnych oraz innych wydarzeń zaplanowanych przez organizatorów.
Jeśli już wiesz, dlaczego chcesz uczestniczyć w targach, zastanów się, o co chciałbyś zapytać pracodawców - warto przygotować listę konkretnych pytań. Dzięki zdobytej wiedzy utwierdzisz się w przekonaniu, że chcesz pracować w wybranym miejscu. Będziesz mógł też lepiej przygotować się rozmowy kwalifikacyjnej.
Oprócz listy pytań warto zabrać ze sobą aktualne CV, najlepiej w kilku egzemplarzach.
Dlaczego warto wziąć udział w targach?
Im większym zaangażowaniem i samoświadomością się wykażesz, tym więcej korzyści osiągniesz, uczestnicząc w targach pracy. Wśród największych profitów, na jakie mogą liczyć przygotowani i zaangażowani uczestnicy, znajdują się:
- Wiedza na temat pracodawców
Jesteś zafascynowany przedsiębiorstwem X, ale boisz się, że informacje zaczerpnięte z Internetu mogą okazać się nieprawdziwe? Masz wątpliwości dotyczące kultury organizacyjnej?
Jeżeli masz już upatrzoną konkretną firmę i wiesz, że będzie ona wystawcą na targach, masz niepowtarzalną okazję zweryfikować swoją opinię o niej. Zyskasz możliwość porozmawiania bezpośrednio z przedstawicielem przedsiębiorstwa, a być może także z jego pracownikami, i sprawdzenia, czy rzeczywiście praca oferowana przez tego pracodawcę jest dla Ciebie.
https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/szef-tez-czlowiek-czyli-jak-budowac-relacje-z-przelozonym/
- Możliwość szybkiego reagowania
Warto szukać okazji i szybko odpowiadać na atrakcyjne oferty. Na targach nie brakuje ciekawych propozycji pracy, na które możesz reagować bezzwłocznie:
Zazwyczaj możesz od razu zostawić swoje CV na stanowisku reprezentującym Twojego potencjalnego pracodawcę. To może zdecydowanie ułatwić zdobycie wymarzonej pracy - masz okazję od razu zaprezentować się z najlepszej strony. Możesz również zweryfikować swoje kompetencje i zyskać informację, nad czym powinieneś jeszcze popracować, chcąc zdobyć wymarzoną pracę.
- Kierunek rozwoju
Warto wybrać się na targi, np. gdy jest się studentem, bo można dowiedzieć się, jak najlepiej rozpocząć karierę i w jaki sposób przystąpić do poszukiwania pierwszej pracy. Wybór kierunku rozwoju nie jest łatwy, dlatego dobrze jest posiadać wiedzę na temat branży.
- Zdobywanie i rozwijanie kompetencji
Jako uczestnik targów możesz nie tylko zbierać foldery i zostawiać swoje CV. Warto zainteresować się także innymi wydarzeniami inicjowanymi przez organizatorów.
Jak wylicza Aneta Gawlas:
Bardzo często na targach pracy prowadzone są różnego rodzaju warsztaty, panele dyskusyjne itp. Udział w nich jest okazją do podnoszenia własnych kompetencji, na przykład z zakresu autoprezentacji czy komunikacji.
Trenerka zwraca uwagę, że takie umiejętności sprzyjają znalezieniu oferty pracy i formy zatrudnienia, która spełnia nasze oczekiwania:
Podczas spotkań możesz poznać również trendy aktualnie obowiązujące na rynku pracy i dzięki temu zaplanować swoją ścieżkę edukacji czy rozwoju tak, aby stać się atrakcyjnym kandydatem dla wybranego pracodawcy.
- Inspiracje
Na początku drogi zawodowej zwykle nie jest się w pełni świadomym swoich potrzeb i oczekiwań. To wywołuje niepewność i zwiększa ryzyko podejmowania nietrafionych decyzji. Zdaniem Anety Gawlas uczestnictwo w targach sprzyja zadawaniu pytań na temat przyszłości zawodowej:
Chcesz pracować samodzielnie, czy wolisz mieć nad sobą przełożonego? Jesteś zdyscyplinowany, czy wolisz, gdy ktoś wyznacza Ci zadania i pilnuje terminów ich realizacji? Jesteś kreatywny i odważny?
Rozmawiając z przedstawicielami konkretnych firm, można przyglądać się działaniu różnych organizacji. To prowokuje do zastanowienia się, czy - z określonymi predyspozycjami i oczekiwaniami – pasujesz do danego środowiska.
- Wiedza na temat rekrutacji
Symulacje rozmowy kwalifikacyjnej, kontakt z rekruterami i możliwość zadawania pytań, poznawanie potrzeb pracodawców, zdobywanie wiedzy na temat poszczególnych etapów rekrutacji – jako uczestnik targów pracy możesz przyglądać się rekrutacji, nawet wtedy, gdy w niej nie uczestniczysz.
- Możliwość zaprezentowania się przy niższym poziomie stresu
Targi są mniej zobowiązujące niż rozmowa kwalifikacyjna, dlatego poziom stresu towarzyszący uczestnikowi jest stosunkowo niski. To sprawia, że łatwiej jest zapanować nad emocjami. Można także w przyjaznych warunkach „oswajać się” z rekrutacją.
- Networking
Utrzymywanie relacji ze specjalistami z branży sprzyja rozwojowi. Dzięki rozmowom z innymi fachowcami zyskujesz szerszą perspektywę, poznajesz nowinki i aktualne trendy itd.
7 powodów, dlaczego networking jest ważny
- Nauka na błędach
W trakcie targów możesz np. skonsultować swoje CV z rekruterem. Fachowiec oceni dokument i wskaże, co warto poprawić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. W trakcie symulacji rozmowy kwalifikacyjnej dowiesz się, czy właściwie odpowiadasz na pytania itp.
- Większa efektywność w poszukiwaniu pracy
Dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytemu w trakcie targów wzrośnie Twoja skuteczność w poszukiwaniu pracy. Będziesz mógł znaleźć zatrudnienie adekwatne do umiejętności i oczekiwań.
Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety?
Po co idziesz na targi pracy?
Zdaniem Anety Gawlas uczestnictwo w targach pracy jest korzystne, o ile udajemy się tam w konkretnym celu. Jak mówi trenerka biznesu:
Powodów może być kilka - od najbardziej podstawowego, jak znalezienie pracy, przez badanie rynku pracy, chęć uczestnictwa w ciekawych warsztatach aż po inspirację, mogącą prowadzić do założenia swojej firmy.
Świadomość własnych potrzeb i celów to klucz do sukcesu i sposób na znalezienie odpowiedniej pracy. Aneta Gawlas radzi, by przed podjęciem decyzji o udziale w targach odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania dotyczące własnej wizji kariery zawodowej:
Co chciałbyś robić? W czym jesteś dobry? Co możesz zaoferować? Czy możesz pracować w różnych godzinach przy elastycznym czasie pracy, czy wolisz jednak stałe godziny zatrudnienia? Co z pracą weekendową?
Dzięki refleksyjnemu podejściu można podejmować spójne i skuteczne działania, które będą przynosić oczekiwane rezultaty.