Porady Student 10 popularnych kierunków studiów
26.06.2018  | 4 min czytania

10 popularnych kierunków studiów

26.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Popularne kierunki studiów – czy znajdują się na liście Twoich zainteresowań, czy zapewnią Ci dobrą i opłacalną pracę? „Evergreeny” – jak informatyka czy zarządzanie – są zawsze na topie. Dla uzdolnionych matematycznie trafny wybór to ekonomia czy finanse. Rośnie także zainteresowanie kierunkami technicznymi, jak automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn. Co zatem wybrać?

W tym artykule podpowiemy Ci:
• Czym się sugerować przy wyborze kierunku studiów?
• Które z 10 popularnych kierunków studiów zapewnią Ci dobrą pracę?
• Czego nauczysz się na tych studiach i jakie kompetencje będą Ci potrzebne?

Kierunek studiów – czym się kierować przy wyborze?

Przy wyborze kierunku studiów dobrze jest sugerować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, musisz wziąć pod uwagę swoje uzdolnienia – inne bowiem kierunki nadają się dla osób o umyśle bardziej ścisłym, inne zaś dla humanistów. Wiele osób jednak przejawia zdolności raczej ogólne, bez precyzyjnego ukierunkowania. W takim przypadku kluczowe jest zastanowienie się nad tym, czy jesteś w stanie powiązać swoje życie zawodowe z własnymi pasjami lub hobby. Zajmowanie się czymś, co jednocześnie Cię interesuje i sprawia Ci przyjemność, to bardzo ważna przewaga na rynku pracy. Osoby mające takie szczęście są  zwykle sumiennymi i oddanymi pracownikami.

| Jak znaleźć swoją drogę zawodową?

Przy podejmowaniu decyzji o ścieżce edukacji   niebagatelne znaczenie ma też to, czy po uzyskaniu dyplomu znajdziesz dobrze płatne zatrudnienie. Oczywiście w tej kwestii nie ma reguły i wszystko zależy od konkretnego pracodawcy. Istnieją jednak takie zawody, w których wynagrodzenia są zazwyczaj większe, a dynamika płac – rokrocznie coraz wyższa. Warto więc mieć na uwadze także ten aspekt, tak aby wybrać studia, które zapewnią Ci świetlaną przyszłość i szerokie horyzonty kariery.

Sprawdź, co na temat zarobków mówi specjalny raport Pracuj.pl:

Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

Najbardziej popularne kierunki studiów

Rankingi popularności kierunków studiów tworzone są co roku przez różne instytucje i podmioty naukowe. Istnieją np. takie, które pokazują, na jakich kierunkach jest największa liczba kandydatów na jedno miejsce. W tej dziedzinie od lat prym wiodą orientalistyka – japonistyka, sinologia – oraz wydziały matematyczne i analizy danych. Zazwyczaj jednak w rankingach popularności kierunków bierze się pod uwagę ogólną liczbę kandydatów próbujących dostać się na dane wydziały. Zobacz, jakie studia wybierają   młodzi ludzie.

1. Informatyka

Popularność kierunków informatycznych może wynikać m.in. z atrakcyjnych przyszłych warunków zatrudnienia. W porównaniu z przedstawicielami innych profesji specjaliści IT otrzymują bowiem najwyższe wynagrodzenie. Jest to trend, który utrzymuje się od wielu lat – i nic nie wskazuje na to, żeby miał ulec zmianie. Z tego powodu wydziały informatyczne zajmują pierwsze miejsce w rankingach najbardziej obleganych kierunków. W ramach studiów o tym profilu można wybrać różnorodne specjalizacje, takie jak programowanie czy analiza danych.

| Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

2. Zarządzanie

Na studiach z zarządzania można nauczyć się, jak koordynować pracę grupy, zarządzać czasem oraz planować obowiązki służbowe dla pracowników. Po uzyskaniu dyplomu na tym kierunku Twoja ścieżka kariery może biec ku objęciu kierowniczych stanowisk w mniejszej firmie, możesz też zostać menadżerem większego przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że na takich stanowiskach bardzo istotne jest posiadanie odpowiednich kompetencji miękkich, takich jak charyzma, komunikatywność czy dynamizm działania.

3. Psychologia

Od wielu lat bardzo popularnym kierunkiem studiów jest też psychologia. Kandydat powinien cechować się umiejętnością słuchania oraz chęcią niesienia pomocy. Osoba marząca o wykonywaniu pracy psychologa powinna też odznaczać się empatią i komunikatywnością. To jednak nie wszystko – przydadzą się bowiem bardzo dobra znajomość biologii oraz umiejętność logicznego myślenia. Psychologia to wbrew pozorom trudne i wymagające studia, ale możliwości wykorzystania takiego wykształcenia kierunkowego jest bardzo wiele!

4. Ekonomia

Wiele młodych osób po maturze wybiera studia ekonomiczne. Kierunek ten pozwala poznać zagadnienia związane z analizą danych i produkcją, globalnym rynkiem oraz zapotrzebowaniem na konkretne produkty lub usługi. Absolwenci mają szerokie perspektywy znalezienia zatrudnienia. Mogą pracować m.in. w instytucjach finansowych i samorządowych czy też w sektorze produkcyjnym. Z ich wiedzy korzysta też wiele międzynarodowych korporacji – zajmujących się np. analizą biznesową czy zarządzaniem finansami.

5. Kierunki lekarskie

Studia lekarskie są absorbujące i wymagające, ale też bardzo opłacalne w przyszłości. Realizuje się je na  uniwersytetach medycznych i na zwykłych uczelniach. Studia z tego zakresu uważane są za jedne z najcięższych, ale to nie zraża masy kandydatów, którzy marzą o zawodzie lekarza. Oczywiście w ramach kierunków medycznych istnieje wiele specjalizacji do wyboru. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak to, że studia te wymagają ogromnej wiedzy – m.in. z zakresu biologii i chemii – a także dużego zapału, wytrzymałości i umiejętności pracy pod presją czasu.

| 7 zawodów dla osób z wykształceniem medycznym

6. Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, który od pewnego czasu zyskuje wciąż rosnącą popularność. Uważa się, że naprawdę dobry specjalista bez problemu znajdzie świetnie płatne zatrudnienie. Polscy eksperci z tej branży są bardzo pożądani także w firmach o zasięgu międzynarodowym. Studia  wiążą się z pochłanianiem ogromnej ilości wiedzy i wymagają umiejętności przekucia teorii na praktyczne rozwiązania. Na kierunkach z tego zakresu przydaje się też znajomość języków obcych oraz zasad programowania.

7. Finanse i rachunkowość

Lubisz matematykę i pracę z liczbami? Jeśli sprawdzasz się w dokonywaniu skomplikowanych rozliczeń i umiesz pracować pod presją czasu, możesz zastanowić się nad studiami związanymi z finansami i rachunkowością. Zapewnią Ci one dobrą pracę m.in. w dużych korporacjach, firmach doradczych czy bankach. Popyt na dobrych finansistów trwa od wielu lat – a jako że światowy biznes wciąż się rozwija, nic w tej mierze z pewnością się nie zmieni. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz karierę na wodach międzynarodowych, powinieneś wykazać się doskonałą znajomością języków obcych.

8. Filologia angielska

Popularność anglistyki w ostatnich latach jest jeszcze większa niż kiedyś – i nic dziwnego, skoro angielski stał się  językiem międzynarodowym. Wielu przedsiębiorców decyduje się zatrudniać specjalistów po studiach filologicznych, by móc nawiązywać zagraniczną  współpracę z innymi firmami. Anglistyka daje jednak nie tylko perfekcyjną znajomość języka. Na studiach z tego zakresu wybierasz określoną specjalizację, np. nauczycielską, translatorską czy biznesową.

| Angielski – atut czy obowiązek?

9. Mechanika i budowa maszyn

Ciekawym i przyszłościowym kierunkiem jest mechanika i budowa maszyn. Jej popularność wynika m.in. z nieustannego rozwoju coraz bardziej zaawansowanych technologii. Dlatego branża budowy maszyn potrzebuje coraz więcej specjalistów z tego zakresu. Na tym kierunku studiów poznasz m.in. najnowsze technologie i sposób ich tworzenia, zasady programowania urządzeń wykorzystywanych w produkcji i transporcie oraz zagadnienia związane z elektryką. Największe szanse na otrzymanie dobrej pracy mają inżynierowie, którzy nie ustają w samorozwoju i starają się być na bieżąco z rozwojem technologii.

10. Logistyka

Specjaliści z wykształceniem z zakresu logistyki są odpowiedzialni za planowanie dostaw, analizowanie danych i planowanie sprzedaży lub innych działań przedsiębiorstwa. Od kandydata na studia oczekuje się przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków. Kierunek ten pozwala  też poszerzyć wiedzę na temat ekonomii i socjologii. Dobry logistyk musi się odznaczać takimi kompetencjami miękkimi jak komunikatywność i umiejętność negocjacji, ponieważ nierzadko w zakresie jego obowiązków leżą  obsługa klientów i kontakt z partnerami biznesowymi.

Oceń artykuł