Porady Student 10 mitów na temat programistów
30.10.2018  | 4 min czytania

10 mitów na temat programistów

30.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Nieustanny rozwój technologii sprawia, że stale rośnie zapotrzebowanie na programistów. Wbrew stereotypom osoby pracujące na tym stanowisku nie muszą być geniuszami matematycznymi. Obalamy mity i przedstawiamy fakty na temat pracy twórców kodów. Sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!

Podejmując decyzję o przyszłym zawodzie i miejscu zatrudnienia, często szukamy wskazówek związanych z interesującą nas dziedziną. Ich głównym źródłem jest Internet oraz znajomi. Niektóre informacje pokrywają się z rzeczywistością, natomiast znacząca część powszechnych opinii wynika z powielania stereotypów. Wśród najczęściej spotykanych mitów o programistach znajdują się następujące stwierdzenia:

  • „Programista musi być dobrym matematykiem”

Duże znaczenie w pracy programisty ma zdolność logicznego myślenia. Nie musi być ona jednak związana z posiadaniem wyjątkowych umiejętności matematycznych (są pomocne w tworzeniu skomplikowanych algorytmów, ale nie są niezbędną cechą dobrego programisty). Co ważne, nie tylko po kierunkach ścisłych można zostać programistą. W branży IT liczy się przede wszystkim logika i zaangażowanie w ciągły rozwój.

  • „Programista to informatyk”

Komputer jest głównym narzędziem pracy programisty. Nie oznacza to jednak, że każdy twórca kodów musi doskonale znać się na budowie urządzenia. Naprawą sprzętu i wsparciem technicznym zajmują się informatycy. Takie osoby najczęściej ukończyły studia informatyczne, podczas których zapoznały się z językami programowania, natomiast do ich głównych zajęć należy konfiguracja sprzętu i oprogramowania. Programistą może być osoba po studiach informatycznych, która rozwinęła znajomość języków programowania, ale nie musi – w tej branży pracują również samoucy.  

  • „Programiści to introwertycy”

Programiści bywają postrzegani jako osoby zamknięte w sobie, małomówne, izolujące się od otoczenia. Tymczasem w tym zawodzie pracują ludzie o różnych charakterach, temperamentach, pasjach i zainteresowaniach. Towarzyskie, z poczuciem humoru, energiczne. Praca przy komputerze nie jest zarezerwowana wyłącznie dla samotników. Sprawdzą się w niej też ekstrawertycy.

  • „Programista pracuje sam”

Praca programisty nie składa się wyłącznie z zadań wykonywanych w pojedynkę. Duże projekty, realizowane w firmach, dzielone są na mniejsze partie. Nad jednym kodem może pracować jednocześnie wiele osób. Spotkania, rozmowy, konsultacje i prezentacje też wypełniają codzienny grafik. Jeżeli myślisz o etacie w firmie programistycznej, rozwijaj umiejętność pracy zespołowej.

Umiejętność pracy w zespole – jak o nią dbać?

  • „Programista pisze gry”

Prawdą jest, że niektórzy programiści specjalizują się w tworzeniu gier komputerowych. Warto wiedzieć, że nie każdy musi posiadać tego typu umiejętności. Wśród programistów wyróżniamy między innymi: projektanta aplikacji, testera aplikacji, programistę baz danych oraz programistę aplikacji internetowych.

Do najpopularniejszych języków programowania należą: C++ (wykorzystywany np. do tworzenia aplikacji desktopowych), C# (umożliwia tworzenie aplikacji m.in. na systemy Windows), Java (pozwala tworzyć zaplecze stron internetowych oraz aplikacje na Androida), JavaScript (wykorzystywany np. podczas tworzenia stron internetowych), Python (może być wykorzystywany do tworzenia gier, serwisów internetowych oraz aplikacji komputerowych).

  • „Programista to męski zawód”

Wśród twórców kodów większość stanowią panowie. Zawód programisty nie jest jednak zarezerwowany dla mężczyzn. Coraz częściej kobiety decydują się na rozwój w tej dziedzinie. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie studiami technicznymi. Panie stanowiły 37% osób studiujących na kierunkach technicznych w roku akademickim 2017/2018. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki!”. Kobiety nie tylko tworzą i testują oprogramowanie – spełniają się również w roli menadżerów w firmach programistycznych.

  • „W pracy programisty wystarczy dobra znajomość języków programowania”

Osobom, które chcą zająć się tworzeniem kodów, nie wystarczy znajomość komend. Programiści muszą charakteryzować się przede wszystkim kreatywnością i logicznym myśleniem. Te umiejętności są niezbędne do efektywnego realizowania projektów.

  • „Programiści długo czekają na efekty swojej pracy”

Powyższe stwierdzenie jest poniekąd prawdą – praca nad dużym projektem może zająć wiele miesięcy, dlatego cierpliwość jest pożądaną cechą w zawodzie programisty. Jeżeli zależy nam na tym, by efekty pracy były szybciej widoczne, możemy wybrać ścieżkę front – end developera. Tacy programiści odpowiedzialni są za tworzenie wizualnej części strony internetowej.

  • „Aby zostać programistą, trzeba iść na studia informatyczne”

Nic bardziej mylnego. W zawodzie programisty pracują nie tylko osoby po studiach informatycznych, ale też absolwenci innych kierunków technicznych. Można spróbować swoich sił w programowaniu po skończeniu studiów ekonomicznych, czy nawet humanistycznych. Wiedzę i umiejętności można rozwijać samodzielnie lub biorąc udział w profesjonalnych kursach. Ogromną rolę odgrywa zaangażowanie w nieustanny rozwój.

  • „Pracodawcy szukają jedynie doświadczonych programistów”

Znajomość języków programowania jest obecnie bardzo pożądana na rynku pracy. Wbrew pozorom firmy zatrudniają nie tylko doświadczonych specjalistów. Oferują również staże dla młodych programistów, rozpoczynających swoją karierę. Pracodawcy cenią przede wszystkim kreatywność oraz szybkość przyswajania wiedzy.

Staż w firmie – czego możesz się nauczyć?

Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Naukę tworzenia kodów ułatwiają studia związane z programowaniem. Studenci innych kierunków powinni szukać sposobów na rozwijanie potrzebnych umiejętności, np. poprzez samodzielną naukę oraz praktyki i staże w firmach programistycznych. W tym zawodzie szczególnie ważna jest gotowość do ciągłego podnoszenia kwalifikacji i kompetencji. Branża prężnie się rozwija, dlatego największe sukcesy odnoszą pasjonaci technologii, zainteresowani nowościami i otwarci na kolejne doświadczenia.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł