Porady Student 10 kierunków technicznych z przyszłością
26.09.2018 | 4 min czytania

10 kierunków technicznych z przyszłością

26.09.2018 | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że kandydaci z wykształceniem technicznym są wysoko cenieni na rynku pracy. Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z branży elektronicznej oraz IT. Pracodawcy będą poszukiwać m.in. informatyków, programistów oraz biotechnologów.

Przyszłościowe studia

Przedstawiamy listę 10 kierunków technicznych, które będą najbardziej pożądane na rynku pracy w najbliższych latach:

  • Mechatronika

Kierunek: mechatronika jest połączeniem m.in. mechaniki, elektroniki oraz informatyki. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na naukę, ale po ukończonych studiach można łatwo znaleźć ciekawą i dobrze płatną ofertę pracy.

  • Mechanika i budowa maszyn

Jako mechanik będziesz zajmować się projektowaniem oraz tworzeniem maszyn, części do urządzeń oraz modelowaniem komputerowym.

  • Automatyka i robotyka

Specjalista do spraw automatyki i/lub robotyki jest odpowiedzialny za optymalizowanie i wykorzystywanie urządzeń oraz robotów w życiu człowieka.

6 wskazówek, jak opisać wykształcenie w CV

  • Budownictwo

Mając wykształcenie i uprawnienia budowlane, możesz wykonywać prace budowlane albo pełnić funkcję kierownika budowy, nadzorującego postępy oraz prawidłowy przebieg budowy. Twoja ścieżka kariery może też wiązać się ze stanowiskiem inspektora nadzoru sprawdzającego projekty architektoniczno-budowlane.

  • Elektryka

Specjaliści od elektryki są cenni dla pracodawców, ponieważ brakuje ich na rynku pracy. Zatrudnienie otrzymasz m.in. w firmach produkujących części do urządzeń elektrycznych, warsztatach naprawczych i serwisach elektronicznych.

  • Informatyka

Zapotrzebowanie na specjalistów IT na rynku pracy ciągle wzrasta. Branża informatyczna dynamicznie się rozwija, powstają nowe specjalizacje. Jako technik informatyk będziesz projektować sieci komputerowe, analizować dane systemowe lub tworzyć aplikacje internetowe.

  • Informatyka w biznesie

Rozwój mikro- i średnich przedsiębiorstw, a także powstawanie sklepów i stron internetowych powoduje, że specjaliści od informatyki w biznesie bez problemu znajdą zatrudnienie. Wykonując ten zawód, będziesz mógł analizować i projektować systemy informatyczne oraz tworzyć aplikacje mobilne.

  • Programowanie

Zadaniem programisty jest tworzenie systemów oraz oprogramowań komputerowych. To również tworzenie stron internetowych od podstaw, poprawa działania sklepów w internecie itp. Możliwości rozwoju jest bardzo dużo.

  • Biotechnologia

Biotechnolog zajmuje się produkcją m.in. substancji leczniczych i tworzeniem np. odmian roślin odpornych na szkodniki. Chodzi o produkty wykorzystywane w branży farmaceutycznej, rolniczej oraz spożywczej.

  • Dietetyka

W ostatnich latach wzrasta świadomość prawidłowego odżywiania. Społeczeństwo pragnie zdrowo jeść i zapobiegać chorobom związanym z nadwagą oraz otyłością. Z tego powodu dietetycy będą rozchwytywani na rynku pracy i znajdą zatrudnienie m.in. w prywatnych placówkach zdrowia, salonach odnowy biologicznej oraz firmach produkujących żywność.

Jak wybierać przedmioty na maturze, by dostać się na studia?

Do zdobycia tytułów zawodowych – takich jak: mechanik, ślusarz, dekarz czy elektryk – w zupełności wystarczy wykształcenie zawodowe techniczne. Jednak ukończenie technikum nie musi być ostatnim etapem Twojego wykształcenia. Warto poszukać kierunku studiów, który umożliwi dalsze zdobywanie wiedzy w interesującym Cię temacie.

Oceń artykuł