Porady Stanowiska Weterynarz – zakres obowiązków
20.04.2021  | 3 min czytania

Weterynarz – zakres obowiązków

20.04.2021  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Lekarz weterynarii, potocznie nazywany weterynarzem, to bardzo odpowiedzialny zawód dla tych, którzy kochają kontakt ze zwierzętami. Do głównych obowiązków na tym stanowisku zalicza się m.in. rozpoznawanie i zwalczanie chorób u podopiecznych, ocenę ich stanu zdrowia czy wdrażanie odpowiedniej profilaktyki. Weterynarze niejednokrotnie muszą wykazać się odpowiedzialnością czy sporą siłą fizyczną. Jeśli myślisz właśnie o tej profesji, sprawdź, jakie uprawnienia i umiejętności będą Ci potrzebne.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Lekarz weterynarii – zakres obowiązków
• Weterynarz – wymagane wykształcenie
• Jakie umiejętności powinien posiadać weterynarz?
• Praca jako weterynarz – uprawnienia do wydawania paszportów dla zwierząt

Lekarz weterynarii – zakres obowiązków

Praca weterynarza to bardzo odpowiedzialne zadanie. Specjalista w tej dziedzinie skupia się przede wszystkim na prewencji, rozpoznawaniu, a także zwalczaniu chorób u małych i dużych zwierząt. Osoba, która wykonuje ten zawód, musi sobie poradzić z każdym gatunkiem – od ssaków, poprzez płazy, gady czy ptaki. Lekarz weterynarii, oprócz standardowego monitorowania zdrowia zwierząt, na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych, które ratują zdrowie i życie jego podopiecznych, wykonywaniem badań laboratoryjnych i szczepień ochronnych (np. przeciwko wściekliźnie), a także wypisywaniem recept dla zwierząt czy dawkowaniem odpowiednich leków (np. przeciwpasożytniczych).

| Modelka stóp i groomer, czyli prace inne niż wszystkie

Weterynarz wydaje też świadectwa zdrowia lub opinie i orzeczenia weterynaryjne. Osoby, które mają duże doświadczenie, zatrudniane są w miejscach pracy związanych z kontrolą czy nadzorem mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego lub warunkami sanitarno-weterynaryjnymi w punktach gromadzenia zwierząt. Praca lekarza weterynarii może znacząco różnić się w zależności od obszaru, na jakim wykonuje swoją działalność. W mieście najczęściej będzie to kontakt z nieco mniejszymi zwierzętami, zaś na wsi ze zwierzętami hodowlanymi typu krowy, konie czy świnie.

Najczęściej miejscem pracy weterynarza są państwowe lub prywatne kliniki dla zwierząt, stacje sanitarno-epidemiologiczne, ogrody zoologiczne, fermy hodowlane, a nawet rzeźnie. Wiele osób wybiera także ścieżkę dydaktyczną, zdobywając posadę w laboratoriach bądź w ośrodkach akademickich, w których szkoli się do zawodu przyszłych specjalistów w dziedzinie weterynarii.

| 7 zawodów dla miłośników zwierząt

Weterynarz – wymagane wykształcenie

Wiesz już, co robi weterynarz, ale jakie wykształcenie pozwala mu na pracę w tym zawodzie? W Polsce trzeba ukończyć studia wyższe na wydziale medycyny weterynaryjnej, podczas których zdobywa się wiedzę m.in. z anatomii zwierząt, leczenia chorób oraz pielęgnacji i hodowli poszczególnych gatunków. Nauka trwa aż 5,5 roku. Dopiero po uzyskaniu dyplomu weterynarz może pomyśleć o dodatkowych szkoleniach specjalizacyjnych.

Gdy już przepracuje w zawodzie co najmniej 2 lata i zda egzamin zawodowy, dopiero wtedy uzyskuje tytuł specjalisty w zawężonej dziedzinie, którą wcześniej wybrał – np. w zakresie chorób koni, chorób ryb czy radiologii weterynaryjnej. Do wyboru ma ich aż kilkanaście.

Poznaj zarobki na stanowisku weterynarza!

Jakie umiejętności powinien posiadać weterynarz?

Weterynarz z całą pewnością musi być osobą, która kocha zwierzęta, jest wobec nich empatyczna i ma wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy tym bezbronnym stworzeniom. Umiejętności, które powinien mieć każdy weterynarz, to na pewno spostrzegawczość, zdolność do logicznego myślenia i podzielność uwagi. Równie ważny w tym zawodzie jest kontakt z drugim człowiekiem, czyli zatroskanym właścicielem, który w gabinecie lekarza weterynarii szuka specjalistycznej porady albo ukojenia cierpień zwierzaka. Pomocna będzie także zdolność do szybkiego reagowania, spora doza cierpliwości, odporność na stres czy zwykła sprawność fizyczna.

| 8 zawodów, w których musisz wykazać się dobrą sprawnością fizyczną

W świecie, w którym całą dokumentację medyczną sporządza się na komputerze, dużym ułatwieniem dla weterynarza będzie znajomość pakietu MS Office oraz obsługa systemu wystawiania czy drukowania recept. Z pewnością te twarde i miękkie kompetencje znacznie ułatwiają codzienną pracę, a także dają dużą satysfakcję zawodową.

Praca jako weterynarz – uprawnienia do wydawania paszportów dla zwierząt

Właściciele zwierząt, którzy razem ze swoimi pupilami chcą podróżować poza granice kraju, potrzebują dla nich specjalnych paszportów z informacją m.in. o badaniach zwierzaka, przebytych chorobach czy aktualnych szczepieniach. Jeśli lekarz weterynarii chce dodatkowo uczestniczyć w procesie wydawania takich dokumentów, może zgłosić się do Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w celu uzyskania takich uprawnień – oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. Należy m.in. posiadać prawo do wykonywania zawodu i mieć czytnik mikroczipów, prowadzić zakład leczniczy lub w nim pracować, opłacać składki członkowskie, a także znać zasady, które regulują wydawanie zwierzętom tzw. paszportów towarzyszących.

Szukasz zatrudnienia jako lekarz weterynarii?
Oferty pracy na to stanowisko znajdziesz tutaj!

Oceń artykuł