Chcesz pomagać ludziom i interesujesz się zagadnieniami związanymi z medycyną? Jeśli jesteś dopiero na początku swojej kariery zawodowej albo myślisz o tym, żeby się przebranżowić, poznaj zawód ratownika medycznego. Podpowiadamy, jak nim zostać, a także jakie obowiązki wykonuje się na tym stanowisku. Przeczytaj najważniejsze informacje o tej profesji i zdecyduj, czy to praca dla Ciebie.
Co znajdziesz w artykule?
• Kim jest ratownik medyczny?
• Jakie obowiązki ma ratownik medyczny?
• Gdzie może pracować ratownik medyczny?
• Zawód ratownik medyczny – jakie wykształcenie i zaświadczenia są potrzebne?
• Praca jako ratownik medyczny – które cechy charakteru przydają się na co dzień?
| 7 zawodów dla osób z wykształceniem medycznym
Kim jest ratownik medyczny?
Ratownik medyczny wykonuje zawód zaufania publicznego. Ta profesja zyskała na znaczeniu, gdy na świecie pojawił się koronawirus. Podczas trwania pandemii medycy stali na pierwszej linii frontu i pomagali walczyć z zagrożeniem. Ratownictwo medyczne to jednak nie tylko niesienie pomocy w dobie kataklizmów i ekstremalnych zdarzeń. Na co dzień ratownicy medyczni udzielają pomocy poszkodowanym w wypadkach i osobom potrzebującym wsparcia medycznego w przeróżnych sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Wymaga to odpowiedniego wykształcenia, a także licznych kompetencji miękkich.
Praca na tym stanowisku bardzo często odbywa się pod presją czasu, bowiem gdy zagrożone jest życie ludzkie, każda sekunda jest na wagę złota. Ratownik przyjmuje wtedy zgłoszenie alarmowe z centrum powiadamiania ratunkowego, a następnie musi szybko dotrzeć karetką pogotowia w wyznaczone miejsce. Przedstawiciele tego zawodu są uprawnieni do wykonywania świadczeń diagnostycznych, leczniczych, zapobiegawczych i profilaktycznych. Mogą samodzielnie podejmować czynności medyczne i podawać leki poszkodowanym bez zlecenia lekarza, co sprawia, że jest to zawód niezwykle odpowiedzialny i wymagający specjalistycznego przygotowania.
Jakie obowiązki ma ratownik medyczny?
Do podstawowych obowiązków ratownika medycznego można zaliczyć samodzielne przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i innych czynności ratunkowych. Najczęściej są to:
- przywracanie drożności dróg oddechowych,
- defibrylacja,
- ocena zapisu EKG i monitorowanie oddechu,
- opatrywanie ran, tamowanie krwotoków, unieruchamianie złamań, zwichnięć i skręceń,
- przyjmowanie porodów.
Dodatkowo pod okiem lekarza ratownik może intubować, cewnikować, zakładać sondę żołądkową i wykonywać płukanie tego narządu. Należy też wspomnieć m.in. o odpowiednim zabezpieczaniu osób znajdujących się na miejscu zdarzenia oraz transportowaniu poszkodowanych do szpitala.
Ratownik medyczny często jako pierwszy dokonuje oceny stanu zdrowia pacjentów zanim trafią np. na oddział ratunkowy i pod opiekę lekarza. Do codziennych obowiązków zaliczyć trzeba też sporządzanie dokumentacji medycznej z przebiegu akcji ratunkowej oraz stałą współpracę z innymi ludźmi z zespołu ratowniczego (lekarzami czy np. sekretarkami medycznymi).
| Sekretarka medyczna – co robi i jak nią zostać?
Gdzie może pracować ratownik medyczny?
Ratownicy medyczni pracują w tzw. zespołach wyjazdowych ratownictwa medycznego. Są one podzielone na 3 rodzaje: P – podstawowy, S – specjalistyczny, N – neonatologiczny. Mogą być też zatrudniani w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), na izbach przyjęć i oddziałach intensywnej terapii czy np. w jednostkach TOPR, GOPR, WOPR, LPR, policji, straży pożarnej i granicznej, a nawet w jednostkach wojskowych. Specjalistów od ratownictwa można też spotkać na prowadzonych przez nich kursach pierwszej pomocy.
| Oferty pracy w dobie koronawirusa. Które branże rekrutują?
Zawód ratownik medyczny – jakie wykształcenie i zaświadczenia są potrzebne?
Jeszcze do niedawna, aby zostać ratownikiem medycznym, wystarczyło skończyć szkołę policealną. Od 2013 roku na koncie trzeba mieć 3-letnie studia na kierunku ratownictwo medyczne. Prawo nakłada na absolwentów obowiązek zdania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM). Dopiero po uzyskaniu tytułu licencjata można podjąć pracę w zawodzie. Oczywiście można później kontynuować naukę na studiach magisterskich, a nawet doktoranckich.
Na studiach omawiana jest wiedza z niemalże każdej dziedziny medycyny. Studenci i przyszli ratownicy medyczni są szkoleni m.in. z zakresu chorób zakaźnych i wewnętrznych, pierwszej pomocy, anatomii, ginekologii i położnictwa, zasad leczenia ostrego bólu, diagnostyki obrazowej, toksykologii czy laryngologii. Warto dodać, że przed zatrudnieniem ratownik medyczny musi przedstawić odpowiednie zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Potrzebny jest również dokument potwierdzający pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych.
| Kursy zawodowe – sprawdź, które z nich dadzą Ci szansę na znalezienie dobrej pracy
Praca jako ratownik medyczny – jakie cechy charakteru przydają się na co dzień?
Dobry ratownik medyczny powinien cechować się odwagą, komunikatywnością, odpowiedzialnością, chęcią niesienia pomocy, umiejętnością podejmowania szybkich decyzji oraz opanowaniem. Niezwykle istotna jest odporność na stres i traumatyczne wydarzenia – bez tego można się szybko wypalić zawodowo. W tej pracy bardzo często przydatna jest dobra kondycja fizyczna. Istotnym elementem jest również chęć doskonalenia się, bowiem ratownicy medyczni są ustawowo zobligowani do podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez różnego rodzaju kursy.
Jeżeli interesuje Cię praca jako ratownik medyczny, pamiętaj, aby nie mylić dwóch różnych pojęć. Ratownikiem medycznym możesz być wyłącznie po szkole medycznej. Jeśli pracujesz np. w straży pożarnej, granicznej albo w policji, możesz zrobić specjalistyczny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po zdaniu egzaminu zdobędziesz wyłącznie tytuł ratownika, a to już coś zupełnie innego.
| Ryzykowne zawody, czyli jakie?
Znajdź pracę jako ratownik medyczny. Zobacz najnowsze oferty na Pracuj.pl!