Porady Stanowiska Pracownik budowlany – zakres obowiązków
15.01.2021  | 3 min czytania

Pracownik budowlany – zakres obowiązków

15.01.2021  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pracownik budowlany specjalizuje się w szeroko pojętych pracach remontowo-budowlanych. Jego główne zadania to m.in. wyburzanie, murowanie, układanie kostki brukowej czy ocieplanie nieruchomości. Potencjalni pracodawcy poszukują na to stanowisko przede wszystkim odpowiedzialnych osób, które nie tylko są silne, ale też mają głowę na karku. Jeśli chciałbyś sprawdzić się w tej profesji, przeczytaj, jakie umiejętności i uprawnienia pomogą Ci zdobyć tego typu zatrudnienie.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Pracownik budowlany – opis stanowiska
• Jakie wykształcenie powinni mieć pracownicy budowlani?
• Pracownik budowy – umiejętności zawodowe i cechy charakteru
• Pracownik budowlany – uprawnienia do wykonywania zawodu

Pracownik budowlany – opis stanowiska

Zastanawiasz się, jaki jest zakres obowiązków pracownika budowlanego i czy decydując się na szukanie pracy w tym zawodzie, sprostasz oczekiwaniom potencjalnego pracodawcy? Najczęściej pracownik budowlany (kod zawodu: 931301), inaczej nazywany też robotnikiem budowlanym, to osoba, która wykonuje np. prace ciesielskie, montażowe, tynkowe, murowe czy rozbiórkowe. Wszystko zależy od rodzaju zlecenia. Główne obowiązki specjalisty z ekipy budowlano-remontowej, które widnieją w ogłoszeniach o pracy, to:

• tapetowanie,

• szpachlowanie,

• malowanie ścian,

• prace wykończeniowe.

Zdarza się, że pracownik budowlany współpracuje też z innymi specjalistami (np. hydraulikiem czy elektrykiem), wykonując na co dzień polecenia swojego kierownika czy inżyniera budownictwa, który zarządza całą ekipą i dba o postępy w projekcie. Rekrutację na stanowisko pracownika budowlanego zazwyczaj prowadzą firmy o profilu budowlanym lub remontowym, chociaż zdarzają się też oferty od małych przedsiębiorców z własną działalnością, którzy szukają podwykonawców.

Zatrudnienia możesz poszukać także w firmach, które świadczą usługi budowy dróg, mostów, kolei, wodociągów lub obiektów handlowych. Szeroki wybór ofert bardzo często dotyczy pracy poza granicami kraju, głównie w Niemczech oraz w krajach skandynawskich.

| Plusy i minusy pracy w budownictwie

Jakie wykształcenie powinni mieć pracownicy budowlani?

Profesję budowlańca najczęściej wykonują mężczyźni, a potencjalni pracodawcy poszukują na to stanowisko przede wszystkim osób posiadających wykształcenie zawodowe budowlane. Dużym atutem kandydata  jest doświadczenie. Jeśli na swoim koncie masz np. szkolne praktyki w firmie budowlanej, potrafisz układać glazurę albo malować ściany i jesteś tzw. złotą rączką, masz większe szanse na zdobycie posady.

Praca jako budowlaniec często bywa alternatywą dla osób, które nie wybierają się na studia. To jednak wcale nie oznacza, że podczas wykonywania zadań nie trzeba myśleć. Jest wręcz odwrotnie. Budowlaniec musi trzymać się określonych wytycznych, robi niezbędne pomiary, a poza pracą fizyczną jego zaletą jest również analityczne myślenie. Wszystko po to, by zachować bezpieczeństwo oraz przestrzegać zasad BHP, które pozwalają unikać np. wypadków przy pracy.

Zastanawiasz się nad zatrudnieniem jako pracownik budowlany?
Zarobki na tym stanowisku sprawdzisz tutaj!

Pracownik budowy – umiejętności zawodowe i cechy charakteru

Dla każdego pracownika budowlanego znamienne są siła, wytrzymałość i dobra kondycja zdrowotna, ponieważ praca często wykonywana jest w niekorzystnych warunkach atmosferycznych oraz w sporym hałasie. Duże znaczenie ma też praktyka w obsłudze wybranych maszyn budowlanych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna mieć również określone cechy charakteru. W tej profesji doceniane są skrupulatność, sumienność, odpowiedzialność, punktualność i współpraca z innymi kolegami po fachu. Liczy się też szybkość w zdobywaniu nowych kompetencji – szczególnie u osób, które trafiają na budowę bez wcześniejszego doświadczenia.

| 8 zawodów, w których musisz wykazać się dobrą sprawnością fizyczną

Pracownik budowlany – uprawnienia do wykonywania zawodu

Aby zostać pracownikiem budowy, warto mieć określone uprawnienia, choć nie są one bezwzględnie wymagane. Plusem dla Ciebie podczas rekrutacji będą dokumenty potwierdzające, że możesz pracować na wysokości. Jeśli dodatkowo potrafisz czytać rysunki techniczne albo umiesz obsługiwać podstawowe maszyny i narzędzia, z pewnością Twoje szanse na zatrudnienie wzrosną.

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej? Zadbaj o dodatkowe kwalifikacje. Zapisz się np. na kurs przyuczający do zawodu, po którym otrzymasz stosowny certyfikat. Możesz również pomyśleć np. o szkoleniu na operatora wózków widłowych, dźwigu czy koparki. Tego typu uprawnienia z pewnością przydadzą się na placu budowy.

Szukasz zatrudnienia jako pracownik budowlany?

Oferty pracy na to stanowisko znajdziesz tutaj!

Oceń artykuł