Porady Stanowiska Fryzjer – zakres obowiązków
29.04.2021  | 4 min czytania

Fryzjer – zakres obowiązków

Autor wpisu Pracuj.pl

Wydaje się, że fryzjerstwo nigdy nie przestanie być potrzebne. Wiele osób nie wyobraża sobie dbania o włosy bez regularnych farbowania, podcinania końcówek, strzyżenia czy wizyt na zabiegi regeneracyjne. Liczba klientów salonów fryzjerskich pewnie będzie rosła wraz ze wzrostem popularności usług. Jeśli zastanawiasz się nad karierą w tej branży, przeczytaj nasz tekst i sprawdź, czy zawód fryzjerki lub fryzjera to coś dla Ciebie.

Z artykułu dowiesz się:

Co robi fryzjer w trakcie pracy?
Szkoła fryzjerska – czy dobry fryzjer musi ją skończyć?
Zawód: fryzjer – wymagania i kompetencje
Dobry salon fryzjerski – czym się wyróżnia?

Fryzjer to – ogólnie mówiąc – osoba zajmująca się pielęgnacją włosów. Jej grafik jest jednak pełen wielu innych obowiązków. Co to dokładnie znaczy? Dzień pracy stylisty fryzur zaczyna się zazwyczaj od przygotowania stanowiska i narzędzi potrzebnych do tego, by profesjonalnie obsłużyć klientów, a kończy sprzątaniem i dezynfekcją urządzeń. W trakcie pracy trzeba panować nie tylko nad nożyczkami i grzebieniem, lecz także nad harmonogramem wizyt klientów, telefonami, przyjmowaniem dostaw, a często nawet sprzedażą profesjonalnych produktów fryzjerskich. Jakie elementy pracy sprawiają, że kandydaci na to stanowisko mówią: „Fryzjer – zawód idealny dla mnie?”. Sprawdźmy!

| Twórcze umysły, różne style pracy. Znajdź swój sposób na efektywność!

Do głównych obowiązków fryzjera należą:

  • strzyżenie – podstawowy podział na strzyżenie damskie, męskie i dziecięce powoli odchodzi w przeszłość. Coraz więcej salonów nie dzieli już usług ze względu na płeć, ale na długość włosów: jeśli np. mężczyzna zażyczy sobie fryzurę na boba, zapłaci za to tyle, ile kobieta;
  • koloryzacja i dekoloryzacja włosów – rozjaśnianie, balejaż, ombre;
  • modelowanie;
  • wykonywanie okolicznościowych fryzur;
  • przedłużanie i zagęszczanie włosów.

Coraz więcej specjalistów oferuje klientom także dodatkowe usługi:

  • diagnoza włosa;
  • dopasowanie rytuałów pielęgnacyjnych do kondycji i rodzajów włosów;
  • zabiegi skóry głowy: masaże, peelingi, a także bardziej specjalistyczne i wymagające wiedzy trychologicznej;
  • inne usługi, np. keratynowe prostowanie, botoks na włosy.

| Czy szef może dopłacić do Twoich studiów?

Aby jednak dobrze wykonywać swoją pracę, być cenionym na rynku i mieć stałą bazę powracających klientek i klientów, potrzeba czegoś więcej. Wiele salonów fryzjerskich specjalizuje się w konkretnych zabiegach i to im poświęca najwięcej czasu. Są więc fryzjerki, które najlepiej znają się na kręconych włosach, są zakłady, w których wykonuje się tylko męskie cięcia i pielęgnuje zarost (fryzjer męski to tzw. barber), są wreszcie styliści fryzur, których specjalizacją są stylizacje okolicznościowe: fryzura na wesele, studniówkę czy bal sylwestrowy.

| Popularne zawody, które mogą mieć wpływ na zdrowie

Większość fryzjerów pracujących w zawodzie to absolwenci techników czy szkół policealnych o profilu fryzjerskim, gdzie zdobyli zarówno praktyczne, jak i teoretyczne podstawy oraz odbyli odpowiednią praktykę, którą nadzorował doświadczony fryzjer. Zawód ten ma swoje tradycje – wciąż można spotkać osoby, które posługują się tytułami czeladnika czy mistrza fryzjerskiego. Świadczy to o ich teoretycznym przygotowaniu i tradycyjnym – albo szanującym tradycję – podejściu do pracy.

| 7 ciekawych prac po szkole średniej

Szkoła fryzjerska w CV nie jest jednak gwarantem zatrudnienia, a jej brak – formalną przeszkodą. Utalentowana osoba, która wie, co robi, z pewnością znajdzie dla siebie miejsce na rynku pracy. Fryzjer to coraz popularniejszy zawód wśród ludzi z zupełnie innym wykształceniem. W branży świetnie odnajdują się absolwenci ASP, którzy na tym polu wykorzystują swoje uzdolnienia manualne i ukształtowane gust oraz smak, a także znajomość trendów, nowości z wybiegów i intuicję na temat tego, które nowinki z galerii sztuki w krótkim czasie staną się modne.

Wraz ze wzrostem popularności kosmetyczek, manicurzystek czy kosmetolożek, także fryzjerstwo doczekało się swojego złotego czasu. Polacy coraz rzadziej wybierają fryzjera w pobliżu domu, ale robią porządny research, pytają znajomych, sprawdzają opinie w internecie, zanim powierzą swoje włosy komuś obcemu. O jakości usług nie świadczy więc dyplom, ale zadowoleni klienci.

Sprawdź, ile zarabia fryzjer

Fach w ręku to nie wszystko. Aby utrzymać się w zawodzie fryzjera – i dobrze się w nim czuć – potrzeba też pewnych kompetencji miękkich oraz umiejętności dodatkowych. Podstawową z nich jest kultura osobista pozwalająca obsługiwać klientów na wysokim poziomie. Fryzjerstwo to praca w usługach, gdzie kontakt z drugim człowiekiem jest kluczowy i wpływa na to, czy klient wyjdzie zniechęcony, czy wróci na kolejną wizytę.

| 4 profesje dla ekstrawertyka

Ważna jest umiejętność słuchania – w końcu klientka nie zna się na trendach czy trikach, nie wie, jaka fryzura do okrągłej twarzy sprawdzi się lepiej, i po prostu pyta: „Jaka fryzura mi pasuje?”. Rolą profesjonalisty jest wysłuchać potrzeb i zaproponować coś, co spotka się z entuzjazmem.

Równie istotne są komunikatywność i otwartość, w tym umiejętność prowadzenia small talku, uczestniczenia w miłej pogawędce, która ma zapełnić czas i sprawić, że klient jest odprężony i zrelaksowany. Dobry fryzjer powinien jednak zauważyć zmęczenie czy brak ochoty na rozmowę i odpuścić – to w końcu on musi dopasować się do preferencji gościa.

| Czy powinieneś być sobą w pracy?

Salony fryzjerskie zapełniają się zazwyczaj popołudniami, gdy pustoszeją biura. Decydując się na pracę w branży, musisz mieć tego świadomość i przygotować się na pracę zmianową. Dla wielu klientów i klientek możliwość przyjścia do fryzjera późnym wieczorem albo w niedzielę to duża zaleta. Coraz więcej osób ceni sobie umawianie wizyt online – bez konieczności dzwonienia: harmonogram udostępniony w aplikacji albo na stronie internetowej sprawia, że dużo łatwiej jest zmienić termin albo zarezerwować go w wolnej chwili.

Niektórzy przychodzą do salonów fryzjerskich także po to, by się zrelaksować. Zaproponowanie im kawy czy herbaty nie kosztuje wiele, a robi dobre wrażenie. Podobnie jak panujący wewnątrz klimat: dobra atmosfera, personel żyjący w przyjaźni – to wszystko buduje wizerunek miejsca i wpływa na jego rozpoznawalność. W takim przypadku dużo mniej liczy się konkurencyjna cena – wiele osób, którym zależy na profesjonalnej usłudze, wie, że pracownik stale podnoszący swoje kompetencje to także wyższe koszty – i jest gotowych je ponieść, jeśli efekt faktycznie jest tego wart.

Szukasz ofert pracy jako fryzjer?
Aktualne ogłoszenia znajdziesz tutaj!

Oceń artykuł