Porady Stanowiska Architekt krajobrazu - zakres obowiązków
22.12.2020  | 4 min czytania

Architekt krajobrazu - zakres obowiązków

22.12.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Architekt krajobrazu zajmuje się m.in. kształtowaniem danego terenu w taki sposób, aby był on wygodny w użytkowaniu i wpisywał się w koncepcję zagospodarowania przestrzennego okolicy. Jeśli chcesz wykonywać takie zadania, należy ukończyć studia kierunkowe. Dla przyszłych pracodawców liczy się także bogate portfolio. Podpowiadamy, jakie są codzienne zadania architekta krajobrazu, w jaki sposób nim zostać i kto z pewnością sprawdzi się na takim stanowisku.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Architekt krajobrazu – opis zawodu
• Architekt krajobrazu – co robi?
• Kurs i studia dla przyszłego architekta krajobrazu
• Architekt krajobrazu – praca dla osoby o określonych umiejętnościach

| Architekt wnętrz – zakres obowiązków

Architekt krajobrazu – opis zawodu

Marzysz o tym, aby zostać architektem krajobrazu? Praca w tym zawodzie może być dla Ciebie sposobem na połączenie pasji projektowania z zamiłowaniem do ekologii, środowiska i natury. Architekci krajobrazu pracują w biurach projektowych, prowadzą własną działalność gospodarczą lub są zatrudnieni w instytucjach zarządzających mieniem komunalnym. Najczęściej otrzymują zlecenia od klientów indywidualnych, a także od instytucji i urzędów, które prowadzą przetargi np. na zagospodarowanie zieleni miejskiej czy jej inwentaryzację.

Architekt krajobrazu na co dzień zajmuje się projektowaniem przestrzeni publicznej i prywatnej. Aranżowanie otoczenia wokół obiektów czy nawet planowanie ułożenia kostki brukowej to jego codzienna praca. Do tego dochodzi również kreślenie rysunków technicznych, a potem oczywiście realizacja wszystkich twórczych projektów. Jego wiedza wykorzystywana jest nawet do wdrażania rozwiązań, dzięki którym można chronić pomniki przyrody oraz rezerwaty. Architekci krajobrazu są też pomocni podczas planowania przestrzennego prywatnej działki czy ogrodu.

| Architekt a projektant – czym różnią się te zawody?

Architekt krajobrazu – co robi?

Zastanawiasz się, co robi architekt krajobrazu? Do jego głównych zadań, które najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach o pracy, należą:

• projektowanie różnego rodzaju terenów zielonych (np. ogrodów, parków),

• uczestniczenie w realizacji projektu (m.in. w pracach budowlanych czy etapach kontrolowania zgodności realizacji z wytyczonymi założeniami),

• kontakt z klientami i przygotowywanie dla nich ofert oraz kosztorysów,

• kontakt z kontrahentami, zamawianie materiałów potrzebnych do realizacji projektu oraz odpisywanie na zapytania ofertowe,

• sporządzanie wymaganych dokumentów zgodnie z umowami i obowiązującymi przepisami,

• dbanie o poprawność projektów oraz ich estetykę,

• opracowywanie koncepcji projektów wykonawczych i technicznych,

• przygotowywanie wizualizacji oraz modeli zagospodarowania terenów,

• raportowanie działań do project managera.

| Lista opłacalnych zawodów w Polsce i na świecie

Kurs i studia dla przyszłego architekta krajobrazu

Chcesz zdobyć podstawową wiedzę z architektury terenu, nauczyć się znaczenia terenów zielonych,  budowania dróg i nawierzchni czy dobierania elementów architektury ogrodowej i wyposażenia terenów zielonych? Musisz zapisać się na studia inżynierskie i wybrać określoną specjalizację – np. projektowanie obiektów architektury krajobrazu, skwerów i placów czy zagospodarowanie przestrzeni miejskiej.

| Jakie kursy najbardziej cenią pracodawcy?

Aby poszerzyć swoje kompetencje, warto ukończyć specjalne kursy, po których uzyskasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN, czy uczestniczyć w webinarach. Architekt krajobrazu ma do dyspozycji m.in. kurs zakładania łąk kwietnych oraz ogrodów, tworzenia zbiorników wodnych czy projektowania nawierzchni na terenach prywatnych. To tylko nieliczne możliwości. Wybór jest naprawdę spory i bez większych problemów na pewno dopasujesz wybrany kurs do swoich zainteresowań.

Sprawdź, ile zarabia architekt krajobrazu

Architekt krajobrazu – praca dla osoby o określonych umiejętnościach

Aby prężnie działać w tej profesji, ważne są: kreatywność, dokładność, sumienność czy umiejętność myślenia przestrzennego i wykonywania rysunków technicznych. Potrzebna jest teżznajomość specjalistycznych narzędzi do projektowania krajobrazu – m.in. nowoczesnego oprogramowania Vectorworks, popularnych programów graficznych (AutoCAD, SketchUp) oraz pakietu MS Office. Niezbędne w tym zawodzie będą też: bogata wyobraźnia, zmysł estetyczny, elastyczność i cierpliwość. Te cechy przydadzą się w kontaktach z klientami. Przeglądając oferty pracy dla architekta krajobrazu, w wymaganiach pracodawców bardzo często można znaleźć znajomość roślin oraz przepisów prawa związanych z zagadnieniami budowlano-architektonicznymi.

| 5 powodów, dla których warto podwyższać swoje kompetencje

Jeżeli chcesz pracować w biurze architektonicznym, które utrzymuje stałe kontakty międzynarodowe, wykaż się znajomością danego języka w mowie i w piśmie. Dodatkowo nienaganna kultura osobista i komunikatywność będą działać na Twoją korzyść. Od architekta krajobrazu bardzo często oczekuje się  posiadania prawa jazdy kat. B, by móc szybko dotrzeć na spotkanie z klientem. Jeżeli nie boisz się wyzwań, kochasz kreować, chcesz wnieść swój wkład w ochronę środowiska, a do tego masz za sobą doświadczenie, pokaż na co Cię stać i spróbuj swoich sił właśnie w tym zawodzie.

Szukasz pracy w budownictwie? Zobacz najnowsze oferty na Pracuj.pl!

Oceń artykuł