Praca? Nie, dziękuję

Kategoria
Rynek pracy

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Rynek pracy

Szukają ich różne branże – i to bez względu na sytuację na rynku. W 2012 na Pracuj.pl ponad 40% ofert było skierowanych do tych specjalistów. Nie zmienia to faktu, że osoby pracujące w tym zawodzie coraz częściej myślą o porzuceniu swojego zajęcia. O kogo chodzi?

Zagadka jest prosta do rozwikłania – chodzi o handlowców. Na rynku pracy są zdecydowanie pożądani; z drugiej strony to zawód wymagający, który szybko zniechęca wielu śmiałków próbujących w nim swoich sił.

Wysokie progi

Umiejętności sprzedażowe i doskonałe budowanie relacji to nie wszystko, czego wymagają od handlowca pracodawcy.

Pożądane u handlowca:

  • nastawienie na wynik,
  • umiejętność pracy w szybkim tempie,
  • odporność na stres,
  • duża mobilność.

Takie cechy, jak praca w szybkim tempie, konieczność osiągnięcia wysokiego wyniku i duża dyspozycyjność narażają handlowców na stres, co prowadzi nierzadko do wypalenia zawodowego. Dochodzi do tego brak stabilności zarobków – bez względu na wysiłek pracownika, jeśli praca nie przynosi spodziewanego efektu (czytaj sprzedaży), wynagrodzenie przechodzi koło nosa. Dlatego osoby poszukujące stabilności, bardzo często porzucają ten fach – z naszych badań wynika, że zmiana zawodu przeszła przez myśl ponad 70% handlowców! Dlatego wśród pracodawców wciąż pozostaje aktualne stwierdzenie, że z dobrym handlowcem należy obchodzić się jak z jajkiem.

A może jednak?

Praca handlowca ma też jednak niezaprzeczalne zalety. Wiele osób, które próbowały sił w tym fachu, przyznaje, że wiele się z tych doświadczeń wyniosły – nawet jeśli praca nie spełniła ich oczekiwań. Na takim stanowisku bezsprzecznie rozwiniemy swoje kompetencje i nauczymy się:

  • budować relacje z innymi ludźmi,
  • prowadzić negocjacje,
  • efektywnie się komunikować.

Plusy pracy w tym zawodzie to także cykliczne szkolenia i dobre zarobki dla najlepszych. Jak wynika z danych firmy Sedlak & Sedlak, aż ¼ z osób pracujących w tym zawodzie zarabia powyżej 5200 zł brutto. Dla osób, które się sprawdzą, posada handlowca może także okazać się stabilną przystanią na lata – szczególnie w czasach, kiedy w innych zawodach nie jest łatwo o pracę.

W 2012 handlowców oprócz branży stricte sprzedażowej poszukiwały najczęściej telekomunikacja i farmacja. Sprawdź, w jakich branżach handlowcy znajdą pracę dzisiaj: http://www.pracuj.pl/praca

Jak uważacie – czy praca handlowca jest trudna? Jakie są Wasze doświadczenia?

Czytaj też:

Oceń artykuł


Narzędzia