Na część etatu nie tylko przed Świętami

Kategoria
Rynek pracy

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Rynek pracy

Pracuje jeden dzień w roku, a przez pozostałe 364 ocenia innych ludzi. To oczywiście fucha Mikołaja, który jest najlepszym przykładem osoby pracującej – jakby nie patrzeć – w niepełnym wymiarze godzin. A na poważnie – jak wygląda sytuacja innych niepełnoetatowych pracowników w Polsce i Europie?

Europa

W krajach Unii Europejskiej praca na część etatu jest coraz bardziej popularna – wynika z badań Eurostatu. Bywa, że pracownicy nie mają innego wyboru. Często dotyczy to młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy – zjawisko takie obserwuje się na przykład w Wielkiej Brytanii.

W krajach o nieco lepszej sytuacji gospodarczej taka forma zatrudnienia bywa świadomą decyzją. W ścisłej czołówce państw, w których dobrowolna praca na część etatu to norma, są Niemcy i Holandia, gdzie co drugi pracownik pracuje w takim trybie.

Polska

Jak jest u nas? Zdecydowanie gorzej niż w innych krajach europejskich. Za nami w rankingu są tylko Słowacja i Czechy. Na Pracuj.pl znajdziecie zaledwie kilkadziesiąt ofert zatrudnienia na część etatu. Skierowane są one głównie do osób chcących pracować w obsłudze klienta, jako personel administracyjny lub jako handlowcy. Nie brakuje też prac sezonowych – przede wszystkim w rolnictwie w lecie czy w sprzedaży przed Świętami. Ale w Polsce mało jest osób pracujących na części etatu na stałe i z wyboru. Zapewne wynika to z tego, że z takiej pensji po prostu trudno się u nas utrzymać – w odróżnieniu od takich państw, jak Niemcy czy Holandia.

Plusy i minusy

Praca na część etatu wydaje się dobrym rozwiązaniem dla rodziców wychowujących małe dzieci, studentów czy osób opiekujących się chorymi. Jednak coraz częściej w taki sposób pracować chcą również przedstawiciele młodego pokolenia, którzy cenią sobie niezależność, elastyczność i czas wolny.

Niestety „niepełnoetatowcy” bywają dzisiaj wciąż pracownikami poniekąd drugiej kategorii – często nie są zatrudniani na umowę o pracę, rzadziej też awansują. Nie jest to tylko problem w Polsce – na przykład w Stanach Zjednoczonych zazwyczaj nie dostają oni standardowych benefitów pracowniczych.

Jak myślicie, czy ma szansę się to zmienić? W końcu praca na część etatu może być traktowana jako środek przeciwdziałania bezrobociu. To także sprawdzona recepta na równowagę między pracą i życiem prywatnym – nie bez powodu na Zachodzie popularne bywa stwierdzenie part-time job – full-time life.

Jak uważacie – praca w niepełnym wymiarze godzin rzeczywiście gwarantuje prawdziwe korzystanie z życia?

Sprawdź, jakie oferty pracy w niepełnym wymiarze godzin znajdziesz na Pracuj.pl!

Czytaj także:

Oceń artykuł


Narzędzia