Kto może mieć problem z pracą?

Kategoria
Rynek pracy

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Rynek pracy

Z ostatniego raportu „Rynek Pracy SpecjalistówPracuj.pl wyłoniły się branże, w których ostatnich miesiącach można było najłatwiej znaleźć pracę, a także te z małą ilością ogłoszeń. Kiepsko sytuacja wygląda m.in. w budownictwie, które po boomie związanym z Euro przeżywa spowolnienie.

Zatrudniają czy zwalniają?

Można przewidzieć, że w obecnej sytuacji gospodarczej rodzimi pracodawcy będą ostrożnie decydowali się na zatrudnianie nowych pracowników. Potwierdza to m.in. badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia na kolejny kwartał. Pozytywne wydaje się jednak to, że pracodawcy nie planują także intensywnych redukcji stanowisk. Pracodawcy, po doświadczeniach z poprzedniej fali kryzysu, nie będą gwałtownie redukować zespołów, ale z pewnością będą ostrożni w kwestii nowych rekrutacji – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

Budowlańcy pod kreską

Kłopoty ze znalezieniem nowej pracy mogą mieć przedstawiciele branży budowlanej. W porównaniu z zeszłym rokiem, na Pracuj.pl pojawiło się w ostatnich miesiącach o ¼ ogłoszeń mniej. Wyjaśnić to można m.in. znacznym spadkiem nowych inwestycji budowlanych.

Jesień nie sprzyja turystyce?

Trudniej o pracę dzisiaj także w turystyce, hotelarstwie i gastronomii – na Pracuj.pl w ostatnim czasie pojawiło się znacznie mniej ogłoszeń niż w poprzednim kwartale. Pocieszające jest jednak to, że w branży tej co roku po sezonie letnim notuje się spadki zapotrzebowania na pracowników – wiele ofert dotyczy zawsze pracy sezonowej.

Działy wspierające nie zatrudniają

Mniej ofert pracy dla siebie znaleźli w ostatnich miesiącach pracownicy marketingu, działów PR, administracji czy HR-u. Firmy są ostrożne w zwiększaniu obsad tzw. działów wspierających biznes. Jeżeli rekrutowano np. do działów PR, to przede wszystkim osoby na stanowiska najniższe, takie jak praktykant czy asystent (jak pokazuje raport serwisu branżowe PRoto).

Spadki w logistyce i IT

Na Pracuj.pl było ostatnio także znacznie mniej ogłoszeń dla zatrudnionych w logistyce i transporcie. Jednak, jak donoszą media, w tych branżach wciąż utrzymują się wysokie zarobki. Spadek liczby rekrutacji zanotował też sektor IT – ale programiści raczej o zatrudnienie wciąż martwić się nie muszą. Więcej o branżach, w których pracy nie brakuje: http://kariera.pracuj.pl/handlowcy-i-programisci-trzymaja-sie-mocno

Zobacz, ile ofert pracy znajdziesz dla swojej branży: www.pracuj.pl/praca

Czytaj także:

Młodzi – wykształceni i bez pracy?

Handlowcy i programiści trzymają się mocno

Młodą sekretarkę zatrudnię

Oceń artykuł


Narzędzia