Porady Student Studia i praca – małżeństwo z rozsądku?
01.10.2013  | 3 min czytania

Studia i praca – małżeństwo z rozsądku?

01.10.2013  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Praca w czasie studiów to podstawa, żeby móc liczyć na dobry zawodowy start po ich zakończeniu – mówią jedni. Jeszcze się w życiu napracujemy, a młodym jest się tylko raz – argumentują inni, coraz mniej liczni. Czy praca w czasie studiów to dzisiaj konieczność, a CV z luką w rubryce „doświadczenie” ląduje od razu w koszu?

Bez doświadczenia ani rusz

Studenci wolą nie ryzykować. Jak pokazało ostatnie badanie „Pierwsze kroki na rynku pracy. Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów” przeprowadzone przez firmę Deloitte, aż 90% zapytanych mogło pochwalić się jakimś doświadczeniem zawodowym zdobytym w czasie studiów – jeśli nie pracą na etat, to przynajmniej czasową albo praktyką lub stażem.

Z pewnością wynika to z faktu, że doświadczenie jest jednym z kluczowych wymagań pracodawców. Nawet na stanowiskach podstawowych mile widziany jest przynajmniej udział w praktykach i stażach. Dlaczego? Pokazuje to, że kandydat nie spoczywa na laurach, ale chce się uczyć i dąży do rozwoju.

Przynajmniej praktyki

Dlatego nawet jeśli połączenie studiów z pracą podczas semestru okazuje się niemożliwe, zdecydowana większość studentów decyduje się na praktyki w trakcie wakacji. Bywa, że jeśli obie strony są potem zainteresowane przedłużeniem stażu, młoda osoba decyduje się na inny tryb studiowania – na przykład zaoczny.

Jak przyznaje Michał, student II roku zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Warszawskiej i jednocześnie stażysta w dziale Business Intelligence Grupy Pracuj, podjęcie stażu było dla niego naturalną decyzją – Staż odbywam w pełnym wymiarze godzin i zacząłem go w wakacje, więc nie musiałem na razie godzić obowiązków zawodowych z zajęciami na uczelni. Myślę jednak, że nie będzie to problemem nawet wtedy, kiedy rozpocznie się już rok akademicki, gdyż studiuję w trybie zaocznym. Świadomie wybrałem taki tryb, żeby móc podjąć pracę, która pozwoli mi się utrzymać, a przede wszystkim rozwijać.

Studencka gimnastyka

Połączenie pracy z dziennym trybem studiowania jest z pewnością trudniejsze, ale nie niemożliwe. Podstawą staje się tutaj dobre zarządzanie czasem. Decydujący bywa także odpowiedni plan zajęć na uczelni; dużo zależy w końcu również od pracodawcy, który może zgodzić się na elastyczny grafik bądź wykonywanie części obowiązków zdalnie.

Rok akademicki wkrótce się rozpocznie, jednak Natalia i Michał są gotowi na łączenie studiów i kontynuację stażu – Z pewnością będzie to wymagało jeszcze bardziej skrupulatnego organizowania sobie czasu, jednak patrząc na znajomych widzę, że jak ma się dobrą motywację, to godzenie nauki z pracą jest możliwe – mówi Natalia. Grupa Pracuj zaproponowała obu stażystom przedłużenie umowy uwzględniającej możliwość pracy zdalnej, co, jak twierdzi Michał, będzie sporym ułatwieniem.

Ta forma pracy jest szczególnie chętnie wybierana przez studentów– pozwala na wykonywanie obowiązków w dowolnym czasie i w dowolnej lokalizacji. W serwisie Pracuj.pl obecnie jest prawie 400 propozycji od pracodawców oferujących tego rodzaju pracę – wśród nich znalazły się propozycje dla copywriterów, konsultantów infolinii, doradców klientów, ale także dla programistów i pracowników działów Helpdesk.

Dla osób, które decydują się łączyć studia z pracą, dobrym wyjściem może być też praca czasowa, w niepełnym wymiarze godzin. Studenci bywają zatrudniani przy projektach na kilka miesięcy albo krótkich akcjach specjalnych. W drugiej połowie września w serwisie Pracuj.pl opublikowanych było około 350 ogłoszeń oferujących pracę czasową. Zatrudnienie w takiej formie oferowane jest na stanowiskach takich jak asystentka biurowa, recepcjonista, specjalista ds. obsługi klienta czy pracownik call center.

Poznać, czym jest praca

Michał, zapytany o to, co doradziłby rówieśnikom, mówi, że warto szeroko rozglądać się za dostępnymi propozycjami, nie tylko za takimi, które są zgodne z kierunkiem studiów – Każda praca czegoś uczy i jestem pewien, że kompetencje nabyte podczas stażu w Grupie Pracuj zaowocują w moim przyszłym życiu zawodowym – mówi Michał. Wtóruje mu Natalia, koleżanka z działu: Sama studiuję dziennie fizykę medyczną w Gdańsku, wydawałoby się więc, że to co robię podczas stażu mi się nie przyda – uważam natomiast, że poznanie jak działa duża firma od wewnątrz i doświadczenie, jak pracuje się w zespole, jest cenne niezależnie od tego, gdzie w przyszłości będę pracować.

Oceń artykuł