Porady Rozmowa kwalifikacyjna Zwolnienie z pracy – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?
26.02.2020  | 4 min czytania

Zwolnienie z pracy – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?

26.02.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Pytanie o powody rozstania z poprzednim pracodawcą może pojawić się podczas rozmów kwalifikacyjnych. O ile nie jest trudno na nie odpowiedzieć, jeśli to my złożyliśmy wypowiedzenie, o tyle w przypadku zwolnienia z pracy wyjaśnienie sytuacji może być nieco bardziej skomplikowane.

Jak przeżyć... zwolnienie z pracy

Zwolnienie z pracy to nie koniec kariery

Przed rozpoczęciem poszukiwań nowej pracy warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie powodów, dla których doszło do zwolnienia, szczególnie jeśli stało się tak na skutek naszych zaniedbań. Pogodzenie się z sytuacją, przyznanie się przed sobą do popełnionych błędów i wyciągnięcie wniosków to dobry punkt wyjścia do planowania dalszych etapów ścieżki zawodowej. Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony może też nastąpić z innych, bardziej prozaicznych powodów. Zdarza się przecież, że dla dobra interesów firmy konieczna okazuje się redukcja etatów. Możliwa jest też sytuacja, w której wraz ze zmianą zarządu organizacji następuje reorganizacja firmy, a co za tym idzie – niektóre stanowiska lub działy przestają być potrzebne.

Jak odnieść się do tematu zwolnienia z pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak zareagować, gdy rekruter zapyta o powody rozstania z poprzednim pracodawcą? Ważne jest udzielenie szczerej odpowiedzi. Jeśli przyczyną było zwolnienie, należy w sposób rzeczowy i krótki, bez zbędnych emocji, opowiedzieć o sytuacji. Ważne, by nie wyrażać się niepochlebnie o poprzednim pracodawcy i nie obwiniać go o to, co się stało. Takie zachowanie nie zrobiłoby dobrego wrażenia na rekruterze. Jeśli temat zwolnienia pojawi się podczas rozmowy, warto:

  • opowiedzieć, co wynieśliśmy dla siebie z tego doświadczenia i jakie wnioski na przyszłość z niego wyciągnęliśmy,
  • wyrazić gotowość do uzupełnienia swoich kwalifikacji i umiejętności w obszarze, który według poprzedniego pracodawcy sprawiał nam problemy.

Nie zapominajmy o przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej. Dobrze jest zastanowić się nad odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, na przykład dotyczące naszych mocnych stron i celów zawodowych.

Jak może wyglądać rekrutacja

Dlaczego rekruterzy pytają o powody zwolnienia?

Poruszenie tego tematu może służyć zweryfikowaniu, czy kandydat radzi sobie z ewentualnymi konfliktami w pracy. Dobór odpowiednich słów i profesjonalne, pełne klasy i szacunku wypowiedzi dają sygnał, że potrafimy odnaleźć się także w trudnych sytuacjach.

Oceń artykuł