Porady Rozmowa kwalifikacyjna Zainteresowania zawodowe – jak mówić o nich podczas rekrutacji?
06.06.2018  | 4 min czytania

Zainteresowania zawodowe – jak mówić o nich podczas rekrutacji?

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Informacje podawane rekruterowi powinny świadczyć o Twoim profesjonalizmie, również wtedy, gdy opowiadasz o tym, czym się interesujesz. Aby korzystnie zaprezentować się podczas rozmowy rekrutacyjnej, naucz się mówić o tym, co uważasz za szczególnie ciekawe w Twoim zawodzie.  

Fascynujesz się literaturą sensacyjną, siatkówką albo uprawą roślin? Mówiąc o swoich pasjach, pozwolisz potencjalnemu pracodawcy lepiej się poznać. Warto wspominać także o tym, co szczególnie interesuje Cię w Twojej profesji. Aby przedstawić swoje zainteresowania zawodowe w ciekawy sposób:

  • Poznawaj swoje predyspozycje

Dobry pracownik to taki, który jest świadomy swoich mocnych i słabych stron. Chcąc rozwijać się zawodowo, powinieneś wiedzieć, jakie masz talenty. Dzięki takiej wiedzy możesz wybrać profesję dopasowaną do Twoich predyspozycji i osiągać kolejne szczeble kariery. Taka postawa umożliwia czerpanie satysfakcji z życia zawodowego.

Typy osobowości – jak rozpoznać własny?

 

  • Zgłębiaj określoną dziedzinę

Jeśli jesteś lektorem języków obcych, możesz interesować się np. innowacyjnymi metodami nauczania. Aby mówić o tym w sposób naturalny i wiarygodny, dokształcaj się i aktualizuj swoją wiedzę. Szeroki zasób informacji zaimponuje rekruterowi i zwiększy Twoje szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.

  • Mów o zainteresowaniach, które uwzględniają ważne kompetencje

Otrzymasz wymarzoną pracę, jeśli wykażesz, że spełniasz wymagania pracodawcy wskazane w ofercie. Gdy ubiegasz się o stanowisko managera w sklepie odzieżowym, możesz wspomnieć, że interesujesz się np. systemami motywowania pracowników do osiągania celów sprzedażowych wyznaczonych na dany okres.

  • Opowiadaj z zaangażowaniem

Ważne, by sposób, w jaki mówisz o zainteresowaniach, świadczył o tym, że dana dziedzina rzeczywiście Cię fascynuje i pochłania. Specjalista, który jest pasjonatem, może opowiadać tak, by zaintrygować nawet osobę zupełnie nieznającą się na omawianych zagadnieniach. To istotne, szczególnie w sprzedaży i obsłudze klienta.

  • Wyrażaj się precyzyjnie i zwięźle

Mówiąc o swoich zainteresowaniach, bądź empatyczny i zwracaj uwagę na reakcje rozmówcy. Nie zasypuj rekrutera nowymi faktami, jeśli zaczynasz dostrzegać na jego twarzy oznaki znużenia lub zniecierpliwienia. Opowiadaj w sposób angażujący, ale jednocześnie staraj się wybrać właściwy moment, by zakończyć swój wywód.  

  • Podawaj prawdziwe informacje

Bądź uczciwy. Nie udawaj specjalisty w dziedzinie, o której niewiele wiesz. Ważna jest autentyczność. Dbaj jednak o swój rozwój, np. uczestnicząc w kursach, kończąc kolejne studia, zgłębiając literaturę fachową itd.

5 książek, które pomogą Ci się rozwijać zawodowo

O zainteresowaniach - nie tylko zawodowych - wspomina się również w CV. Opisuj tę sferę zwięźle i podaj wyłącznie aktualne dane. Jeśli już dawno przestałeś śledzić zmiany zachodzące w jakiejś dziedzinie, wykreśl ją ze swojego życiorysu.

6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

Oceń artykuł