Mijają kolejne dni od Twojej rozmowy kwalifikacyjnej, a telefon milczy? Zastanawiasz się, czy kandydatowi wypada zrobić pierwszy krok i zapytać o wynik rekrutacji? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Jeśli bowiem poprosisz o feedback w odpowiedni sposób, może Ci to przynieść duże korzyści. Sprawdź, kiedy i jak napisać e-mail z zapytaniem o wynik rekrutacji.
Z artykułu dowiesz się:
• Jakie mogą być przyczyny tego, że rekruter nie oddzwania?
• W którym momencie poprosić o informację zwrotną po rekrutacji?
• Jak napisać maila z prośbą o feedback, a czego nigdy nie robić?
• Jak wykorzystać otrzymaną informację zwrotną?
Dlaczego rekruter nie oddzwania?
Przedłużający się brak kontaktu od rekrutera to stresująca sytuacja i niezły trening cierpliwości dla osób, które marzą o podjęciu pracy w danej firmie. Zamiast jednak pomstować, że ktoś powiedział „zadzwonimy do pana”, a potem nie dotrzymał słowa, warto spróbować zrozumieć sytuację drugiej strony. Przyczyn tego, że rekruter nie oddzwania, może być bardzo wiele – niekoniecznie oznacza to, że poszło Ci źle.
Może być tak, że rekrutacja się przedłuża albo jest czasowo wstrzymana, bo w firmie zaistniały nowe okoliczności. W dużych przedsiębiorstwach procesy decyzyjne toczą się wolniej, a w akceptacji warunków, jakie zostaną zaproponowane kandydatowi, uczestniczy nieraz wiele osób na różnych szczeblach organizacji. Bywa też tak, że menedżer zlecający rekrutację nie jest w 100% przekonany i chciałby poznać więcej kandydatów, dlatego czas oczekiwania na odpowiedź się wydłuża. Ostatecznie rekruter może nawet nie poznać powodów, dla których przełożony wybrał taką, a nie inną osobę. A nawet jeżeli je zna, może nie chcieć lub nie móc udzielać takich informacji – bo np. w przeszłości inni kandydaci źle przyjmowali feedback i powodowało to problemy. Trzeba też pamiętać o tak prozaicznym możliwym powodzie milczenia rekrutera jak przeciążenie pracą i ograniczone zasoby czasowe.
| Spójrz na rekrutację… oczami rekrutera – lista książek, które warto przeczytać
Faktem jest jednak, że jakakolwiek informacja dla kandydata zamykająca proces rekrutacyjny zdecydowanie należy do dobrego tonu – zwłaszcza gdy na spotkaniu dobitnie podkreślono, że zostanie udzielona niezależnie od wyniku. Jeśli padły takie słowa, spokojnie możesz potraktować je jako zaproszenie do grzecznego zapytania o rozwój sytuacji. Kiedy sam wyjdziesz z inicjatywą, rekruter prawdopodobnie udzieli Ci wyjaśnień.
Kiedy poprosić o informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej?
Nie wiesz, kiedy wypada zadzwonić lub napisać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji? Najlepiej przygotuj sobie grunt już podczas rozmowy kwalifikacyjnej – dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi, w jakiej formie i czy w razie jej braku możesz pozwolić sobie na kontakt. Dzięki temu będziesz z góry wiedzieć, ile orientacyjnie może potrwać ten etap rekrutacji, i nie będziesz niepokoić się bez potrzeby ani ścigać rekrutera przedwczesnymi telefonami.
Podczas rozmowy możesz też od razu poprosić o krótki feedback merytoryczny (tylko nie podkreślaj za bardzo, że spodziewasz się odrzucenia swojej kandydatury – w końcu na razie piłka jest w grze!). Pracodawca z pewnością doceni, że zależy Ci na jego opinii, a przy okazji pokażesz się jako osoba, która nie boi się uczyć na własnych błędach i chce być coraz lepsza – również podczas rozmów rekrutacyjnych.
| 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę
Nigdy nie bój się zadzwonić do rekrutera wcześniej, w sytuacji gdy w międzyczasie otrzymasz inną propozycję pracy i musisz podjąć decyzję – to może przyspieszyć złożenie Ci oferty, jeżeli pracodawcy zależy właśnie na Tobie, ale z jakichś powodów wewnętrzne procedury się przedłużają. Taki gest będzie też fair wobec firmy, jeżeli to Ty zdecydowałeś się przyjąć ofertę konkurencji, nie czekając na wyniki danej rekrutacji – pracodawca na pewno będzie Ci wdzięczny za tę informację i zapamięta Cię jako profesjonalistę. A kto wie, kiedy Wasze drogi znowu się przetną!
Jeśli natomiast upłynął zakładany czas udzielenia informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej, a mimo to rekruter nie oddzwania, możesz napisać grzecznego maila z pytaniem, czy została już podjęta decyzja w sprawie zatrudnienia kandydata na to stanowisko. Może być też tak, że otrzymasz jedynie zwięzłe podziękowanie za udział w rekrutacji ze standardową formułą grzecznościową: „dziękujemy za czas poświęcony na udział w procesie rekrutacyjnym, jednak zdecydowaliśmy się zatrudnić innego kandydata”. Nie obrażaj się wtedy na ogólnikowe sformułowanie, bo często rekruter po prostu nie może podać Ci konkretnego powodu decyzji. Ale taka informacja to dobry punkt wyjścia do poproszenia o merytoryczny feedback.
| Kolejny etap rekrutacji – dlaczego nie otrzymałeś zaproszenia?
Jak napisać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji?
Jeśli nadal masz wątpliwości, czy wypada odezwać się do rekrutera jako pierwszy, albo po prostu nie wiesz, jak się do tego zabrać, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak taka wiadomość powinna wyglądać, a czego lepiej unikać.
Kiedy chcesz poprosić rekrutera o feedback:
• Bądź grzeczny – proś, a nie żądaj. Pamiętaj, że udzielenie bardziej szczegółowej informacji zwrotnej po rozmowie to jedynie dobra wola rekrutera. Kiedy dostaniesz odpowiedź, koniecznie za nią podziękuj – ktoś poświęcił Ci swój cenny czas i przekazał wskazówki, które możesz wykorzystać!
• Bądź konkretny – im bardziej, tym lepiej. Zadasz ogólne pytanie – dostaniesz ogólną odpowiedź. Dlatego nie ma sensu prosić o całościową ocenę swojej kandydatury. Zastanów się, co tak naprawdę Cię interesuje, i nie bój się poruszyć kwestii, na których Ci zależy – w końcu ten feedback służy m.in. temu, byś dopracował swoją strategię rekrutacyjną. Masz obawy, że Twój sposób prezentowania się pozostawia wiele do życzenia? A może nie jesteś pewien merytoryki podczas którejś części rozmowy? Zapytaj o to wprost (ale najpierw zerknij do ostatniego podpunktu). Możesz też poprosić o wskazówki, który obszar dopracować, by w przyszłości być dla tego pracodawcy kandydatem pierwszego wyboru. Jeżeli częścią procesu rekrutacyjnego było zadanie, możesz spróbować się dowiedzieć, czego zabrakło w Twoim rozwiązaniu albo jak inaczej należało do niego podejść.
| Assessment Center – jak się przygotować?
• Korzystaj z wiedzy i doświadczenia rekrutera w danej dziedzinie – to niepowtarzalna okazja, by np. dowiedzieć się, czy Twoje oczekiwania finansowe są adekwatne do kwalifikacji albo o jakie zagadnienia branżowe warto by było poszerzyć swoją wiedzę i co dla pracodawców jest obecnie najcenniejsze. Osoba, która niemal codziennie spotyka się z kandydatami z Twojej działki zawodowej, zna rynkowe standardy jak własną kieszeń. Nie zawsze będzie mogła odpowiedzieć Ci wprost (tajemnica zawodowa), ale może dać Ci cenne rady.
• Pytaj o to, co można zrobić lepiej, a nie o to, co „zrobiłeś źle” – może być tak, że nic, po prostu miałeś silną konkurencję. Zdarzają się rekrutacje, w których np. trzej kandydaci spełniają wszystkie kryteria, a wybrać i tak trzeba jedną osobę. Zresztą nawet jeżeli na decyzji pracodawcy zaważyły błędy, które popełniłeś, dobry rekruter i tak nie napisze Ci tego wprost – w trosce o Twoje samopoczucie.
| Co zrobić, jeśli wciąż odpadasz na drugim etapie rekrutacji?
Tego nigdy nie rób:
• Nie bądź roszczeniowy – nic w ten sposób nie uzyskasz, a tylko zamkniesz sobie drogę do udziału w przyszłych rekrutacjach prowadzonych przez tę firmę.
• Nie wypytuj, w czym wybrany kandydat był od Ciebie lepszy – nie na tym polega sens udzielania informacji zwrotnej, by z kimkolwiek się porównywać. Zresztą pewnie sam nie chciałbyś, by o przebiegu Twojej rozmowy opowiadano innym kandydatom, prawda?
• Nie próbuj dyskutować z zasadnością wyboru – decyzja już została podjęta, przyjmij to z pokorą i wyciągnij lekcję na przyszłość. Nigdy też nie tłumacz się, że źle się tego dnia zaprezentowałeś, zjadł Cię stres itp. To tylko pokaże, że nie jesteś gotowy, by przyjąć na chłodno jakiekolwiek wskazówki.
• Nie daj po sobie poznać rozżalenia czy frustracji – odczuwanie ich jest normalne, gdy wymarzona posada przeszła Ci koło nosa, jednak emocje zachowaj dla siebie. W kontakcie z rekruterem bądź profesjonalny, a uzyskasz pełniejszy feedback.
Negatywna odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej – i co dalej?
Nie udało Ci się zdobyć wymarzonej pracy, ale dostałeś od rekrutera wartościową informację zwrotną? Po pierwsze podziękuj za odpowiedź i daj mu znać, że jesteś do dyspozycji w przyszłości, gdyby otworzyła się nowa rekrutacja w interesującym Cię obszarze. Jeżeli niewiele Ci brakowało, jest szansa, że następnym razem firma zgłosi się od razu do Ciebie z propozycją rozmowy. Może być też tak, że kandydat, którego teraz wybrano, nie sprawdzi się podczas okresu próbnego – wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekruter wróci właśnie do Ciebie.
Po drugie i najważniejsze – nie zmarnuj wiedzy, którą właśnie zyskałeś. W skutecznym feedbacku nie chodzi bowiem o samo zaspokojenie ciekawości, ale o wprowadzenie zmian w działaniu. Przed Tobą najważniejszy moment – wykorzystaj wskazówki, wcielając je w życie podczas rozmów z innymi pracodawcami.
| E-book: Jak zachwycić rekrutera na spotkaniu w 5 krokach?
Spróbuj wyeliminować ewentualne błędy, jeśli jakieś dostrzegasz. Pracuj nad obszarami do poprawy – może trzeba poćwiczyć autoprezentację? Albo przemyśleć, jak lepiej wyeksponować umiejętności, które posiadasz, by je skutecznie „sprzedać”? Uzupełnij braki merytoryczne w danej dziedzinie, pracuj nad umiejętnościami miękkimi, takimi jak komunikatywność, sztuka negocjacji czy mowa ciała. Jest bardzo duża szansa, że jeśli odrobisz lekcję po feedbacku rekrutera, kolejna rozmowa przebiegnie po Twojej myśli.
Nadal szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty ze swojej branży na stronie Pracuj.pl!