Porady Rozmowa kwalifikacyjna Więcej niż słowa – rola mowy ciała podczas rozmowy rekrutacyjnej
19.10.2018  | 4 min czytania

Więcej niż słowa – rola mowy ciała podczas rozmowy rekrutacyjnej

19.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.83)

Pierwszego wrażenia nigdy nie można zrobić dwa razy, dlatego warto nauczyć się swojej mowy ciała, aby zjednać do siebie drugą osobę. Podczas rozmowy rekrutacyjnej liczy się nie tylko to, co powiesz, ale też w jaki sposób to uczynisz.

Gdy ubiegasz się o pracę, ważne są Twoje kompetencje, wiedza i doświadczenie. Duże znaczenie mają odpowiedzi na pytania rekrutera dotyczące m.in. motywacji, celów zawodowych, a także realizowanych dotychczas zadań i obowiązków. Dobrze, jeśli przekaz słowny jest spójny z komunikacją niewerbalną. Mowa ciała pełni bowiem istotną rolę i można z niej wiele wyczytać. Gesty, ruchy, postawa i mimika mogą odzwierciedlać np. zdenerwowanie, niepewność, strach, arogancję, pozytywne nastawienie itd.

Jak opanować mowę ciała i przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Oto kilka wskazówek:

  • Wnieś do biura energię i pewność siebie

Już od wejścia zaznaczysz, jak chcesz być postrzegany. Energiczne, nie za szybkie i nie za wolne wejście, pokaże Twoją pewność siebie. Zasada jest jedna: zachowaj naturalność, wyprostowaną postawę, która będzie również sygnalizować Twoją otwartość.

  • Panuj nad uściskiem dłoni

Dłoń ma moc, a w zasadzie gesty, jakie nią wykonujemy. Podając dłoń, możesz wzbudzić autorytet lub zniechęcić rekrutera. Ściskaj dłoń rekrutera z podobną siłą, z jaką on ściska Twoją. Przesadny pokaz siły, przejawiający się w miażdżeniu palców, czy wręcz przeciwnie, uścisk tzw. śniętej ryby - nie wzbudzą pozytywnego odbioru.

  • Uśmiechnij się!

Badania naukowe dowodzą, że w mózgu istnieją tzw. “neurony lustrzane”. To one uruchamiają obszary, które są odpowiedzialne za rozpoznawanie wyrazu twarzy innych osób. Odzwierciedlają to, co widzą, czyli naśladują grymasy twarzy rozmówców. Z tego względu na naszej twarzy powinien zagościć na stałe szczery uśmiech. Szczery uśmiech to taki, kiedy śmieje się cała twarz - nie tylko usta, ale i oczy.

  • Świadomie gestykuluj

Gesty potrafią być wymowne. Warto nauczyć się kilku zasad świadomej gestykulacji. Pozostaw widoczne ręce - rozmówca nie nabierze do Ciebie podejrzeń ani nie poczuje się lekceważony. Nie chowaj więc rąk za plecami lub za stołem.

Gestykuluj w taki sposób, by dłonie i ręce znalazły się powyżej Twojej talii. Kieruj również wnętrze dłoni ku górze - jest to sygnał otwartości. Ruchy dłoni powinny przebiegać od dołu ku górze - rozmówca odbiera to jako sygnał naszej otwartości.

  • Zwróć uwagę na to, jak siedzisz

Jak radzi Magdalena Koźmala, redaktor naczelna Business & Prestige, ekspert budowania wizerunku, coach i trener:

Utrzymuj stabilną postawę, szczególnie, gdy masz do czynienia z obrotowym fotelem biurowym. To w przypadku wykwalifikowanych rekruterów doskonały sposób na sprawdzenie nie tylko Twojego opanowania, ale również prawdomówności.

Zwróć uwagę na nogi, szczególnie, gdy rozmowa odbywa się na kanapie lub fotelach. Pocieranie dłońmi o nogawki spodni, zaplatanie stóp o nogi krzesła/fotela, nadmierne bujanie nogą – są oznaką zdenerwowania i braku komfortu. Aby zbudować relację - utrzymuj stopy skierowane w stronę swojego rozmówcy.

Warto też zwrócić uwagę na stojące przed nami przedmioty – komputer, wazon z kwiatami, szklankę. Jak podkreśla ekspert, stanowią one bariery komunikacyjne i utrudniają prowadzenie rozmowy, dlatego lepiej je przesunąć.

Unikaj również dotykania i drapania głowy, szyi oraz twarzy, otrzepywania pyłków z marynarki, zaplatania palców dłoni, zabawy długopisem – one nie tylko oznaczają zdenerwowanie, ale również je eskalują.
- Magdalena Koźmala, redaktor naczelna Business & Prestige, ekspert budowania wizerunku, coach i trener

6 celów rozmowy kwalifikacyjnej

  • Utrzymuj kontakt wzrokowy

Kontakt wzrokowy jest niezwykle istotny podczas rozmowy o pracę. Patrzenie „prosto” w oczy rozmówcy może sprawić, że dana osoba: poczuje się swobodnie, będzie skrępowana lub osądzi nas jako niegodnych zaufania. Wszystko zależy od tego, jak długo i kiedy podtrzymujemy kontakt wzrokowy. Dobrze, żeby zajmował on  60-70% czasu trwania rozmowy. Istnieją trzy podstawowe typy spojrzeń: towarzyskie, biznesowe i intymne. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej ważne jest spojrzenie biznesowe, w którym naprzemiennie patrzymy w oczy i czoło rozmówcy.

7 ciekawych przykładów, jak może wyglądać rekrutacja

  • Zadbaj o spokojne pożegnanie

Nie śpiesz się! Spokojne i powolne pożegnanie przekona rekrutera o Twojej pewności siebie. Uściśnij dłoń rozmówcy. Jeśli przed spotkaniem drzwi były zamknięte, to wychodząc - zamknij je. Nie zapominaj również o uśmiechu.

Szukasz wskazówek, jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej? Zajrzyj na stronę: https://www.pracuj.pl/e-pracodawcy/

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź
 

Źródła:

  1. Pease A., Pease B., Mowa ciała, 2016
  2. Baumgartner P. J., Jak zjednać sobie ludzi, czyli perfekcyjna komunikacja, 2010
  3. Turchet P., Mowa ciała. Zrozumieć człowieka po jego gestach, 2006
Oceń artykuł