Porady Rozmowa kwalifikacyjna Ważne sygnały - jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę
12.09.2018  | 4 min czytania

Ważne sygnały - jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę

12.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co świadczy o rzetelności i profesjonalizmie pracodawcy
  2. Jak można poznać bliżej potencjalne miejsce pracy
  3. Jak zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji

Przygotowujesz się do spotkania z rekruterem i chcesz zrobić jak najlepsze wrażenie.  Sprawdzasz wymagania i kilka razy dokładnie czytasz ogłoszenie. A co z Twoimi oczekiwaniami? Pamiętałeś, żeby zweryfikować informacje o firmie? O jej rzetelności świadczą m.in. opinie pracowników i sposób komunikacji z kandydatami.

Przejrzyste warunki zatrudnienia, konkretny zakres obowiązków i jasno sprecyzowane możliwości rozwoju – to wszystko zwiększa spokój potencjalnego pracownika. Ogłoszenie o pracę jest swego rodzaju wizytówką firmy. Ale nawet jeśli na piśmie wszystko nam się podoba, to w praktyce może być różnie. Dlatego tak ważne jest, aby określić swoje cele zawodowe i zgromadzić potrzebne informacje o przedsiębiorstwie.

Jak uniknąć nieprzyjemności?

Zadawaj pytania, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Zachowaj ostrożność, udostępniając swoje dane. Jeśli np. planujesz podjąć pracę przez Internet, nie wysyłaj skanów swoich dokumentów. Zminimalizujesz ryzyko, upewniając się, że:  

  • Pracodawca dba o komunikację

Profesjonalny pracodawca jest otwarty na dialog i dba o to, by kandydaci mieli dostęp do istotnych dla nich informacji. Dobrym źródłem wiedzy o możliwościach rozwoju i kulturze organizacyjnej jest m.in. zakładka „Kariera” na firmowej stronie. Jeśli np. korzystasz z portalu Pracuj.pl, nie tylko otrzymujesz dostęp do ogłoszeń, ale również możesz przeglądać profile pracodawców. Wpisując w wyszukiwarkę nazwę konkretnej firmy, dowiadujesz się, jaki jest zakres jej działalności, w których miastach i regionach mieszczą się placówki itd.

  • Treść ogłoszenia zawiera kluczowe elementy

Ważne, żeby z oferty pracy jasno wynikało, czym będzie zajmować się osoba zatrudniona na danym stanowisku, jakie wymogi powinna spełnić i co oferuje pracodawca – jaki rodzaj umowy, czas pracy, benefity itd. Dobrze, jeśli z ogłoszenia wynika również, czy wysokość wynagrodzenia jest stała, czy zmienna i od czego zależy. Jeśli np. pensja jest naliczana w systemie prowizyjnym, to na jej wysokość wpływają wyniki.  

  • Rekrutacja przebiega bez niemiłych niespodzianek

Rzetelny pracodawca działa w granicach prawa. Interesują go informacje dotyczące kwalifikacji i umiejętności oraz celów, jakie kandydat zamierza osiągnąć w życiu zawodowym. Traktuje rozmówcę z szacunkiem i nie pozwala sobie np. na nieprzyjemne i obraźliwe komentarze.

Zakazane pytania, czyli o co rekruter nie może Cię zapytać

Aby mieć pewność, że masz do czynienia z rzetelnym pracodawcą, zwróć też uwagę na atmosferę panującą w firmie. Do myślenia może dać nienaturalne zachowanie pracowników, którzy sprawiają wrażenie zastraszonych lub zdemotywowanych. Swoje obserwacje dobrze jest skonfrontować z informacjami uzyskanymi z kilku źródeł. Warto też brać udział w różnych wydarzeniach – dniach otwartych, targach pracy, konferencjach, warsztatach itd. To okazja, żeby dowiedzieć się więcej o firmie, jej wartościach i celach oraz możliwościach rozwoju i awansu.  

Wymagania wobec siebie

Poszukiwanie pracy to nie tylko sprawdzanie ogłoszeń i weryfikacja pracodawców. Aby zwiększyć swoje szanse, warto przygotować się do rekrutacji i stworzyć sprofilowane CV, będące odpowiedzią na wybraną ofertę. Treść dokumentu powinna wskazywać, że spełniasz oczekiwania pracodawcy. Pamiętaj, by zadbać również o formę, tzn. czytelny i uporządkowany układ treści, łagodną kolorystykę itp. W stworzeniu skutecznego dokumentu pomoże Ci kreator CV Pracuj.pl.  

CV dla pracownika fizycznego – 7 kroków


Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł