Porady Rozmowa kwalifikacyjna Testy werbalne a testy numeryczne – czym się różnią?
06.01.2021  | 4 min czytania

Testy werbalne a testy numeryczne – czym się różnią?

06.01.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Podczas rekrutacji na stanowisko kierownicze lub specjalistyczne możesz spotkać się z testami psychometrycznymi. Wyróżnia się testy werbalne – sprawdzające logiczne myślenie – oraz testy numeryczne, pozwalające ocenić umiejętności matematyczne. Zadania rozwiązuje się w określonym czasie, dzięki czemu kandydat ma szansę wykazać się m.in. dobrą organizacją i odpornością na stres. Sprawdź, kiedy możesz się spotkać z testami psychometrycznymi!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Czym są testy psychometryczne?
• Test werbalny
• Test numeryczny
• Czy do testów psychometrycznych można się przygotować?

Czym są testy psychometryczne?

Testy rekrutacyjne stosuje się jako jedną z metod sprawdzania kandydatów na specjalistyczne lub wysokie stanowiska. Wyróżnia się tu przede wszystkim testy werbalne oraz numeryczne. Dzięki nim można w szybki sposób zweryfikować, jakie predyspozycje zawodowe mają potencjalni pracownicy. Sprawdzają one umiejętności i doświadczenie kandydatów, a także pozwalają poznać inteligencję emocjonalną i charakter badanej osoby.

| Cechy charakteru, których nie lubią rekruterzy

Test werbalny

Testy werbalne sprawdzają kandydatów pod kątem:

  • umiejętności logicznego myślenia i analizowania faktów – to tzw. test logicznego myślenia, polegający np. na zadaniach w stylu „prawda czy fałsz” i wymagający czytania ze zrozumieniem;
  • szukania nowych rozwiązań, poszerzania horyzontów myślowych;
  • znajomości języków obcych – m.in. przez polecenia zapisane w  języku obcym, zadania polegające na tłumaczeniu fragmentu tekstu na język ojczysty lub odwrotnie;
  • predyspozycji do pracy pod presją czasu oraz w stresie – zadania należy rozwiązać w podanym czasie.

Z testami werbalnymi możesz się spotkać podczas rekrutacji m.in. na stanowiska tłumacza czy doradcy klienta zagranicznego. Nie powinny Cię też zaskoczyć w sytuacji, gdy ubiegasz się o pracę na wyższym szczeblu – jako manager, kierownik działu czy dyrektor zakładu.

| Jakie testy psychologiczne stosują rekruterzy? Sprawdź!

Różne stosowane przez rekruterów testy werbalne – w tym testy psychologiczne z odpowiedziami, jakich należy udzielić – można bez trudu wyszukać w Internecie. Pozwoli Ci to dodatkowo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i nie dać się zaskoczyć nawet najbardziej podchwytliwym pytaniom.

Test numeryczny

Zadania wykonywane podczas testów numerycznych pomagają zweryfikować m.in.:

  • umiejętności wykorzystywane do pracy z liczbami;
  • zdolność logicznego i analitycznego myślenia;
  • sprawność w posługiwaniu się liczbami – m.in. w przykładowych raportach firmowych, analizach, sprawozdaniach czy dokumentacji księgowej;
  • stopień, w jakim kandydat przyswaja informacje i pozyskuje dane – np. z zadań tekstowych;
  • umiejętność pracy w stresie oraz pod presją czasu – zadania wykonuje się w określonym czasie, zwykle krótszym niż podczas testów werbalnych; kandydat musi sprawnie rozwiązywać problemy i minimalizować ryzyko popełnienia błędu.

| Testy numeryczne – jak je wypełniać?

Testy numeryczne wykorzystuje się podczas rekrutacji na stanowiska wymagające pracy z liczbami, np. w księgowości, administracji czy na stanowiskach związanych z branżą finansową. Rozwiązują je również przyszli analitycy do spraw sprzedaży, a bywa, że i sami sprzedawcy.

Czy do testów psychometrycznych można się przygotować?

Trudno przewidzieć zestaw pytań i zagadnień, które pojawią się na spotkaniu rekrutacyjnym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś wcześniej trochę potrenował. Spróbuj wyszukać w Internecie różne zadania weryfikujące zdolności matematyczne i precyzyjne posługiwanie się liczbami – będzie to dobre przygotowanie do testów numerycznych. Aby zaś z większą pewnością przystąpić do testów werbalnych, porozwiązuj dostępne quizy sprawdzające umiejętność logicznego myślenia oraz poziom Twoich kompetencji językowych (znajomość języków obcych, ale i zdolność uczenia się kolejnych).

| Jak przygotować się do testów rekrutacyjnych?

Pamiętaj, że niezwykle istotne jest czytanie treści zadań z uwagą i wykonywanie poleceń w skupieniu. Firmy coraz częściej przeprowadzają rekrutację zdalnie. Wówczas mogą Ci zostać zaproponowane testy psychometryczne online. W takiej sytuacji zadbaj o to, by nikt Ci nie przeszkadzał podczas rozwiązywania zadań. Pozbądź się rozpraszaczy w najbliższym otoczeniu, wyłącz telefon i pracuj w ciszy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci skoncentrować się na zadaniach i osiągnąć lepsze efekty – co zaowocuje zdobyciem pracy Twoich marzeń!

Możliwość rekrutacji zdalnej – opinie pracowników (raport Pracuj.pl)

Oceń artykuł