Porady Rozmowa kwalifikacyjna Testy rekrutacyjne – ABC
25.01.2018  | 7 min czytania

Testy rekrutacyjne – ABC

25.01.2018  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.25)

Test rekrutacyjny to jedna z metod stosowanych podczas wybierania najlepszych kandydatów do pracy. Dzięki niej można sprawdzić fachową wiedzę, umiejętność logicznego myślenia, cechy osobowości i predyspozycje. Aby pomyślnie przejść rekrutację, warto przygotować się do takich zadań.

Jak przebiega nabór?

Przebieg rekrutacji zależy m.in. od stanowiska, wielkości firmy czy zainteresowania ofertą. Im bardziej wymagająca praca, tym trudniej przejść postępowanie kwalifikacyjne. (więcej na ten temat: https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/rekrutacja-i-selekcja-na-czym-polega-roznica/).

Wykorzystanie testów w rekrutacji

Dobór narzędzi w procesie rekrutacji zależy m.in. od rodzaju stanowiska. Osoby, które w przyszłości mają pełnić funkcje kierownicze, ocenia się m.in. podczas sesji Development Center (https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/development-center-na-czym-polega/). Powszechnie wykorzystywanym narzędziem są również testy, a w szczególności:

  • Testy psychologiczne

W pracy liczą się umiejętności i kwalifikacje, ale duże znaczenie mają także predyspozycje i kompetencje miękkie. Można je weryfikować m.in. za pomocą testów przeprowadzanych przez psychologów, którzy dokonują również fachowej interpretacji wyników. W ten sposób sprawdza się poziom inteligencji (również emocjonalnej), cechy osobowości i zdolności. Kandydaci wypełniają m.in. kwestionariusze osobowości, testy rysunkowe czy projekcyjne. Wyniki testów psychologicznych są poufne – pracodawca nie może ujawniać ich osobom trzecim.  

  • Testy aparaturowe

Przyszli policjanci, żołnierze, piloci, zawodowi kierowcy lub kolejarze podchodzą do testów, które przeprowadza się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzięki nim sprawdza się m.in. zdolności psychomotoryczne, refleks, spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdolności techniczne. Trudno przygotować się do takiego sprawdzianu, ponieważ jego wynik zależy w dużej mierze od zdolności. Przed przystąpieniem do badania dobrze jest uspokoić się i zrelaksować.     

  • Testy kompetencji

Pracodawcy, podejmując decyzję o przyjęciu do pracy, biorą pod uwagę umiejętności kandydata. Sprawdza się je np. podczas testów numerycznych (https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/testy-numeryczne-co-to-takiego/). Poziom kompetencji ocenia się także w trakcie symulacji. Przykładowe zadanie symulacyjne to case study. Kandydat musi w określonym czasie rozwiązać problem, z jakim mógłby zetknąć się na danym stanowisku. Próbki pracy to również zadanie symulacyjne, w ramach którego np. copywriter musi stworzyć tekst na wybrany temat.  

  • Testy wiedzy

Księgowy powinien posiadać wiedzę merytoryczną, np. z zakresu prawa podatkowego. Ważne, by umiał również wykorzystywać ją w praktyce. Takie kompetencje weryfikuje się w trakcie testów.

  • Testy językowe

W wielu zawodach liczy się znajomość języków obcych. Aby ocenić faktyczny poziom umiejętności, rekruterzy przeprowadzają sprawdziany. Osoby posiadające certyfikat mogą być zwolnione z testu (https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/certyfikaty-z-jezyka-angielskiego-abc/).   

Uzyskane wyniki testów pozwalają zweryfikować, czy posiadamy niezbędne umiejętności i cechy, by wykonywać pracę o określonym charakterze. Mamy również okazję dowiedzieć się, nad jakimi kompetencjami powinniśmy jeszcze popracować.  

Oceń artykuł