Porady Rozmowa kwalifikacyjna Szukasz pracy? Zwróć uwagę na benefity pozapłacowe
17.04.2021  | 6 min czytania

Szukasz pracy? Zwróć uwagę na benefity pozapłacowe

17.04.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.44)

Benefity dla pracowników stanowią dodatek do wynagrodzenia, a ich celem jest przyciągnięcie do firmy nowych talentów oraz utrzymanie obecnych. Jednak aby takie rozwiązania dobrze spełniały swoją rolę, muszą wnosić do życia kandydatów i zatrudnionych realne korzyści – a najlepiej dodatkowo wyróżniać pracodawcę na tle konkurencji. Co obecnie proponuje rynek i jak ocenić wartość świadczeń pozapłacowych w ofercie?

W artykule znajdziesz:

• Dobry benefit pracowniczy, czyli co?
• Ciekawe benefity pracownicze – przykłady
• Benefity dla pracowników – jak ocenić ich wartość?

| 7 wyjątkowych benefitów, które oferują polskie firmy

Dobry benefit pracowniczy, czyli co?

Karta sportowa, opieka medyczna, owocowe dni czy możliwość korzystania ze służbowego komputera i telefonu do celów prywatnych – to jedne z bardziej popularnych benefitów dla pracowników. Czasem wręcz do tego stopnia, że przez kandydatów są już uznawane nie za atrakcyjny dodatek, a za oczywistość. Wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia, a do dobrych rzeczy łatwo się przyzwyczajamy i przestajemy je dostrzegać.

Ciekawe benefity pozapłacowe w 2021 roku muszą więc spełniać dwa warunki: być rzeczywistą wartością dodaną dla zatrudnionych i/lub wizerunkowym plusem dla firmy. Nowoczesne benefity pracownicze obejmują zwykle 3 kategorie:

  • dbanie o zdrowie i komfort pracowników – można tu wymienić takie dodatki pozapłacowe jak: karnet sportowy, opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, grupowa gimnastyka czy joga w biurze w godzinach pracy (bądź treningi online w ramach home office), firmowe drużyny sportowe, fotele masujące, a nawet zajęcia z fizjoterapeutą czy porady dietetyków;
  • ułatwienia dla work-life balance i dbanie o rodziny pracowników – do takich benefitów należą m.in.: 26 dni urlopu dla każdego pracownika bez względu na staż, dodatkowe dni urlopu, dofinansowanie wakacji, skrócona praca w piątki, 6-godzinny dzień pracy, karnety do kina lub teatru, paczki świąteczne dla dzieci, wyprawka porodowa dla pracownic, dofinansowanie prywatnego przedszkola czy żłobka, a nawet własne placówki opiekuńcze w siedzibie firmy czy pokrycie kosztów porodu w prywatnej klinice. Do tej kategorii benefitów należy też home office – jeszcze do niedawna rarytas na rynku, a obecnie jedno z udogodnień wymienianych w czołówce oczekiwań pracowników;
  • rozwój zawodowy – w tym lekcje języka obcego w firmie, sfinansowanie (w całości lub części) studiów podyplomowych, kursów zawodowych, firmowa biblioteka itp.
  • finanse – takie benefity to m.in.: możliwość wzięcia u pracodawcy nieoprocentowanej lub nisko oprocentowanej pożyczki, różnego rodzaju bonusy, np. za polecenie pracownika albo za pomysł na znaczące usprawnienie w firmie, karty prezentowe, duże rabaty na produkty firmy czy darmowy parking.

Jakie benefity pozapłacowe oferują pracodawcy - wykres na podst. badania Pracuj.pl

Ciekawe benefity pracownicze – przykłady

Niestandardowe benefity pozapłacowe są niewątpliwie jednym z elementów budujących markę pracodawcy. Efekt „wow” i zazdrosne miny znajomych z innych firm są tego najlepszym dowodem. Chillout room z konsolą do gier, minigolfem i stołem do ping-ponga, pokój muzyczny, pokój do drzemek, a może ścianka wspinaczkowa w biurze? Albo concierge dla pracowników, konsultacje prawne czy brak limitu dni urlopowych? To nie sny o przyszłości – to prawdziwe przykłady z firm. Jeśli do tej pory zawsze słyszałeś tylko, że to Twoje CV musi wyróżnić Cię na tle konkurencji, pora powiedzieć, że ta zasada działa w dwie strony. Pracodawcy o najlepszych kandydatów walczą m.in. niestandardowymi benefitami.

| 5 benefitów, które chciałbyś dostać w pracy

Wrażenie na potencjalnych i obecnych pracownikach można zrobić nawet zakresem opieki medycznej! W niektórych firmach organizowane są np. szczepienia na grypę, a w czasie pandemii COVID-19 można było usłyszeć o pracodawcach, którzy sponsorują swoim zespołom regularne przesiewowe testy na koronawirusa. Ciekawym benefitem na covidowe czasy jest też anonimowa opieka psychologiczna wspierająca w wyzwaniach pracy zdalnej. A już bez związku z pandemią, ale nadal w tematyce zdrowotnej – jedna z firm chwaliła się niedawno funduszem socjalnym, który pokrywa wydatki na procedurę in vitro. Jaki z tego wniosek? Nowoczesne benefity pracownicze to te, które wyprzedzają rynek i oczekiwania oraz odpowiadają na wyzwania naszych czasów.

Wbrew pozorom niekoniecznie musi to jednak oznaczać rozmach i duże inwestycje – chodzi przede wszystkim o właściwe rozpoznanie przez pracodawcę potrzeb swojego zespołu. Czasem wystarczy mały, kreatywny gest. W jednej firmie będzie to biuro przyjazne zwierzętom, a w drugiej – usługi księgowe dla osób współpracujących na umowach B2B.

| 10 firm, które oferują ciekawe benefity

Benefity dla pracowników – jak ocenić ich wartość?

Benefity pracownicze często są postrzegane jako miłe, ale niewiele znaczące dodatki do pensji. Tymczasem jeśli dobrze trafiają w potrzeby pracowników, przynoszą realne oszczędności w domowym budżecie – pracodawca sponsoruje usługi, za które w innym wypadku zapłaciłbyś z własnej kieszeni.

Być może Cię to zaskoczy, ale benefity pozapłacowe mogą być warte tyle co porządna podwyżka. Jeśli i tak często korzystasz z jakiegoś rodzaju świadczeń, np. musisz być pod stałą opieką lekarską albo dużo trenujesz, pomyśl, ile wydałbyś na to w skali roku. Jeszcze łatwiej jest sprawdzić wartość kursów czy studiów podyplomowych.

Czasem korzyścią z benefitów jest dodatkowy komfort. Nawet jeśli w tej chwili nie planujesz rodzicielstwa, to już sama świadomość, że dany pracodawca oferuje udogodnienia i dodatki finansowe dla rodziców, zwiększa Twoje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. To nic, że lunche do pracy lubisz przygotowywać samodzielnie – dobrze jest wiedzieć, że nie zawsze musisz, bo w razie czego jest catering.

| 6 przykładów, jak firmy wspierają work-life balance pracujących rodziców

Niestety kij ma dwa końce i to, co bardzo atrakcyjne dla jednego pracownika, może nie przedstawiać żadnej wartości dla drugiego – na co komu Multisport, jeśli sport ogląda tylko w telewizji, albo darmowy parking, gdy nie ma prawa jazdy? Rozwiązaniem są systemy kafeteryjne, w których pracownicy sami wybierają benefity spośród różnych dostępnych opcji.

Nie zapominaj, że benefity pracownicze mogą być elementem negocjacji płacowych. Jeśli sama kwota proponowanego wynagrodzenia nie jest dla Ciebie do końca satysfakcjonująca, ale pracodawca nie może jej podnieść, rozmawiaj o takich aspektach pozafinansowych, które byłyby dla Ciebie cenne.

| Szef nie chce dać Ci podwyżki? Powalcz o te benefity!

W obecnej pracy brakuje Ci benefitów, a pensja nie wynagradza ich braku? Przejdź na Pracuj.pl i znajdź firmę, w której dostaniesz zarówno dobrą pensję, jak i satysfakcjonujące bonusy!

Oceń artykuł