Porady Rozmowa kwalifikacyjna Symulatory rozmów kwalifikacyjnych
12.12.2014  | 3 min czytania

Symulatory rozmów kwalifikacyjnych

12.12.2014  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3)

Zapraszamy o skorzystania z symulatorów rozmów o pracę w różnych branżach.

Przygotuj się do spotkania z rekruterem i zwiększ pewność siebie. Poznaj aktualne trendy rekrutacyjne i poćwicz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Taki trening przyda Ci się niezależnie od stażu pracy czy zajmowanego stanowiska.

Znalazłeś interesującą ofertę pracy, wysłałeś dokumenty aplikacyjne i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w procesach rekrutacyjnych, z pewnością czujesz stres przed czekającym Cię spotkaniem. W Twojej głowie mnożą się liczne pytania i zastanawiasz się, jakich błędów uniknąć, a co pomoże zwiększyć Twoje szanse na etat. Dobra wiadomość jest taka, że z każdą rozmową rekrutacyjną rośnie Twoja pewność siebie – masz już wiedzę, wyciągnąłeś wnioski z poprzednich doświadczeń, nie są Ci obce poruszane zagadnienia. Mimo to rozmowa o pracę zawsze będzie wywoływać emocje – wszak chodzi o Twoje cele, aspiracje, pasje, zarobki i przyszłość zawodową. Każde spotkanie to też nowe osoby i miejsca. Dlatego do wszystkich rozmów podchodź profesjonalnie i zadbaj o wcześniejsze przygotowanie.

Jak przygotować się do rekrutacji?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, co wyróżnia Twojego potencjalnego pracodawcę. Zastanów się nie tylko nad tym, co zyskasz, otrzymując zatrudnienie, ale też jakie korzyści odniesie firma. Słowem – dlaczego właśnie Ciebie warto przyjąć do pracy? Możesz być pewny, że ten wątek będzie mieć duże znaczenie dla Twojego rozmówcy. Przeanalizuj swoje CV, jeszcze raz przypomnij sobie treść ogłoszenia o pracy i pomyśl nad argumentami, za pomocą których udowodnisz, że spełniasz stawiane wymagania. Zastanów się, jak opowiesz o swoich mocnych i słabych stronach, dotychczasowych doświadczeniach , celach zawodowych, oczekiwaniach finansowych i nie tylko.
Więcej o najczęstszych pytaniach rekrutacyjnych przeczytasz w artykule:

Najczęstsze pytania rekrutacyjne

Czeka Cię zdalna rekrutacja? Koniecznie zapoznaj się z fachowymi wskazówkami. Znajdziesz je tutaj:

Rekrutacja online i przez telefon

Podczas rozmowy mogą się pojawić nieszablonowe pytania, sprawdzające np. Twoją kreatywność, odporność na stres i reakcję na zaskakującą sytuację. O nietypowych pytaniach przeczytasz w naszym artykule:

11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

A może przed Tobą rekrutacja po angielsku? O skutecznych sposobach przełamywania barier językowych, metodach nauki, które sprawdzą się na co dzień, i przygotowaniach do obcojęzycznej rozmowy przeczytasz w wywiadzie:

Nagraj swoje słowa

Na koniec rozmowy możesz zadać pytania rekruterowi. Jakie kwestie warto poruszyć? Dowiedz się z tekstu:

10 pytań, które warto zadać na koniec rozmowy o pracę

Jak zwiększyć pewność siebie?

Teoria i wskazówki to jedno, a praktyka to drugie. Aby wykorzystać wiedzę, poświęć czas na ćwiczenia. Wizualizuj czekające Cię wyzwanie. Wyobraź sobie, że prowadzisz rozmowę z rekruterem lub potencjalnym szefem. Swoje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania możesz nagrać, a później na spokojnie odsłuchać. Dzięki temu będziesz mógł przeanalizować wypowiedzi, zwrócić uwagę na ich płynność , intonację etc., a także wyłapać ewentualne potknięcie. Jeśli będzie to dla Ciebie pomocą, możesz robić notatki, zapisywać inspiracje i pomysły na przedstawienie swojego życiorysu. Świetnym rozwiązaniem jest też skorzystanie z symulatorów rozmów rekrutacyjnych. Dzięki nim poczujesz się pewniej i spokojniej. To okazja nie tylko do tego, żeby zweryfikować swoje przygotowanie, ale też zyskać szerszą perspektywę i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Duże znaczenie ma również komunikacja niewerbalna podczas rozmowy i umiejętność panowania nad mową ciała mimo stresującej sytuacji. Jeśli tylko masz taką możliwość, warto porozmawiać z ekspertem HR i wspólnie odegrać scenkę, podczas której będziesz mógł poćwiczyć udzielanie odpowiedzi zarówno na standardowe, jak i nietypowe pytania rekrutacyjne. Do symulacji rozmowy możesz również zaprosić kogoś z rodziny lub znajomych.
Powodzenia!

Oceń artykuł