Porady Rozmowa kwalifikacyjna Stanowisko kierownicze – przykładowe pytania i odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej
04.03.2019  | 5 min czytania

Stanowisko kierownicze – przykładowe pytania i odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Odgrywanie scenek podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma na celu sprawdzenie, czy kandydat jest odpowiednią osobą na dane stanowisko. Kierownik powinien dobrze zarządzać czasem, posiadać umiejętności mediacyjne, a także swobodnie komunikować się ze swoimi podwładnymi. Rekruter może zadać Ci kilka pytań sytuacyjnych z prośbą o rozwiązanie problemu.

Dobry kierownik, czyli jaki?

Aby objąć posadę kierownika, należy nie tylko posiadać doświadczenie w zarządzaniu zespołem, ale też wykazać się kompetencjami miękkimi, np. asertywnością oraz umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Dobry kierownik potrafi motywować swoich podwładnych, wyznacza im cele i pomaga w ich realizacji. Zależy mu również na przyjaznej atmosferze w zespole. Zdaje sobie sprawę z tego, że częste konflikty mogą mieć negatywny wpływ na efektywność.

10 cech dobrego kierownika

Przykładowe scenki podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej jest niezwykle ważna - decyduje o szansie na zdobycie wymarzonej posady. Scenki umożliwiają zaprezentowanie swoich umiejętności, co pozwala rekruterowi na zweryfikowanie, czy kandydat jest odpowiednią osobą na stanowisko. Jeżeli ubiegasz się o posadę kierownika, to możesz spodziewać się następujących pytań:

  • „W zespole jest konflikt. W jaki sposób Pan/Pani go rozwiąże?”

Jest to jedno z najpopularniejszych pytań, ponieważ nieporozumienia i kłótnie zdarzają się zarówno w niewielkich, jak i dużych zespołach. Warto zaprezentować swoje zdolności mediacyjne. Podkreśl, jak ważne jest obiektywne spojrzenie na całą sytuację - umożliwi to dotarcie do źródła problemu i znalezienie rozwiązania. Po chłodnej ocenie dobrze jest szczerze porozmawiać z zespołem – pokaż, że zdanie Twoich podwładnych jest dla Ciebie ważne. Opisz swoje postępowanie krok po kroku, wspominając o tym, jak duże znaczenie ma opanowanie emocji i wzięcie pod uwagę opinii pracowników biorących udział w konflikcie.

Oferty z kategorii IT – oprogramowanie znajdziesz TUTAJ

  • „Jeden z pracowników przychodzi do Pana/Pani na rozmowę, podczas której prosi o awans. Jak się Pan/Pani zachowa?”

Opisując swoje zachowanie w takiej sytuacji, podkreśl, że Twój zespół jest dla Ciebie ważny i zwracasz uwagę na jego osiągnięcia. Indywidualna ocena pracownika, który ubiega się o awans, powinna być obiektywna i jak najbardziej sprawiedliwa. Zaznacz, że na stanowisku kierownika liczy się nie tylko konstruktywna krytyka, ale również umiejętność docenienia swoich podwładnych. Przedstawiając swoje hipotetyczne działanie, wspomnij również o asertywności – szczera rozmowa i negocjacje są pożądane, jednak kierownik nie może ulegać naciskom pracowników.

  • „Zespół ma do zrealizowania ważny projekt. W jaki sposób motywuje Pan/Pani swoich podwładnych?”

Nadzorowanie działań zespołowych to jedno z najważniejszych zadań kierownika. Podkreśl, że na tym stanowisku należy być osobą wymagającą, ale też taką, która potrafi pochwalić pracowników. Warto również nadmienić, że dobry kierownik jest przykładem dla swojego zespołu. Udziela na bieżąco jasnych i klarownych przekazów. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i odpowiada na pytania – wie, że dzięki temu pracownicy mogą pracować wydajniej.   

Jak napisać list motywacyjny na stanowisko kierownika?

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Oceń artykuł