Porady Rozmowa kwalifikacyjna Savoir-vivre podczas rozmowy rekrutacyjnej w formie video
19.09.2018 | 4 min czytania

Savoir-vivre podczas rozmowy rekrutacyjnej w formie video

19.09.2018 | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Do spotkania online należy się jak najlepiej przygotować i zadbać o szczegóły. Wyciszony telefon pozwoli Ci skupić się na pytaniach rekrutera, a uprzejmość wywoła pozytywne wrażenie. Rozmowa kwalifikacyjna video wymaga przygotowania sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia spotkania. Sprawdź m.in. siłę łącza internetowego oraz zaktualizuj potrzebne programy.

Rozmowa kwalifikacyjna video – na co zwrócić uwagę?

  • Punktualność

Spotkanie z rekruterem rozpocznij o ustalonej godzinie. Przygotuj miejsce oraz sprzęt przed umówionym czasem. Włącz odpowiedni program lub aplikację, dzięki której będziesz mógł bez większych problemów porozmawiać z przyszłym pracodawcą.

  • Przygotowanie sprzętu i oprogramowania do rozmowy video

Przed wirtualnym spotkaniem zadbaj nie tylko o poznanie firmy i charakteru stanowiska, o które się ubiegasz. Przygotuj też sprzęt elektroniczny, m.in. laptop, kamerę internetową czy mikrofon. Sprawdź siłę połączenia i zaktualizuj wcześniej program wykorzystywany podczas rozmowy. Utrudniony kontakt - przez wolny internet czy zakłócenia sprzętu - to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz podczas video rozmowy o pracę.

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

  • Uporządkowane otoczenie

Nie zaniedbuj wyglądu miejsca, w którym zamierzasz przebywać podczas video rozmowy. Zrób porządek na biurku i zwróć uwagę na tło, które rekruter będzie widział w trakcie wirtualnego spotkania. Szczegóły mogą zaważyć na końcowej ocenie, a w efekcie zmniejszyć Twoje szanse na zatrudnienie w danej firmie.

  • Kultura wypowiedzi

Pamiętaj o kulturze wypowiedzi oraz zwrotach grzecznościowych. Nie stosuj sformułowań, których używasz podczas rozmów ze znajomymi, np. „Witam”, „Jak się masz?”. Kierując wypowiedź do rekrutera, zwracaj się per „Pan/Pani”.

W przypadku niespodziewanych problemów (np. słabsze połączenie internetowe, zakłócenia sprzętu, nagła aktualizacja oprogramowania) bądź opanowany i uprzejmy. Wywołasz dobre wrażenie i pokażesz, że radzisz sobie w nagłych i stresujących sytuacjach.

6 rzeczy, które warto powiedzieć podczas rozmowy rekrutacyjnej

  • Stosowny ubiór

Przed video rozmową o pracę zadbaj o elegancki ubiór – nawet gdy spotkanie odbędzie się w Twoim mieszkaniu. Stosowna będzie wyprasowana biała lub jasna koszula oraz klasyczne czarne spodnie bądź spódnica. Pamiętaj również o odpowiednim uczesaniu.

Pytania behawioralne na rozmowie o pracę – jak sobie z nimi radzić?

  • Aktywna rozmowa

Angażuj się w rozmowę i nie stresuj się na zapas, np. zbyt wolno działającym sprzętem. Odpowiadaj na pytania rekrutera ze spokojem. Nie mów zbyt szybko, ponieważ głośniki po stronie Twojego rozmówcy mogą zaburzyć odsłuch wypowiedzi. Jeśli nie możesz zrozumieć pytań rekrutera, poproś o powtórzenie zdania.

  • Ograniczenie „rozpraszaczy”

Aby w pełni skupić się na rozmowie kwalifikacyjnej video – ogranicz w najbliższym otoczeniu to, co może rozproszyć Twoją uwagę. Zapewnij sobie ciszę i spokój na czas spotkania. Wycisz telefon, wyłącz telewizor grający w tle. Gdy masz możliwość – zamknij się w osobnym pokoju. W ten sposób unikniesz przerwania rozmowy przez pozostałych domowników.

Oceń artykuł