Kandydaci niepojawiający się na rozmowach kwalifikacyjnych to dla rekruterów chleb powszedni. Czy lubiany? Oczywiście nie. Takie zachowanie dezorganizuje pracę i plan dnia, a nagła rezygnacja kandydata, zwłaszcza na ostatnim etapie procesu, potrafi nieźle namieszać. Nie oznacza to rzecz jasna, że nie masz prawa zmienić zdania i się wycofać. Ważne jednak, by zrobić to z klasą i szacunkiem dla drugiej strony. Podpowiadamy, kiedy i jak odwołać rozmowę o pracę.
Z artykułu dowiesz się:
• W jakich sytuacjach zdecydować się na odwołanie rozmowy o pracę?
• Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną?
• Co napisać w mailu, gdy chcesz zrezygnować z rekrutacji?
• Dlaczego wcześniejsze odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej jest takie ważne?
Kiedy zdecydować się na odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej?
Wczoraj byłeś zainteresowany danym stanowiskiem – dziś już nie. Takie sytuacje się zdarzają i niekoniecznie muszą od razu świadczyć o niezdecydowaniu kandydata. Rekrutacja to proces. Obie strony zdobywają w jej trakcie informacje, które mogą zmienić atrakcyjność pierwotnej oferty, i jest to zupełnie normalne. Do tego dochodzą sytuacje losowe, które uniemożliwiają stawienie się na rozmowie w umówionym terminie, mimo że jesteśmy nadal zainteresowani daną pracą.
Zanim podejmiesz decyzję o odwołaniu rozmowy kwalifikacyjnej, dobrze się zastanów. Jeżeli bowiem powodem jest tylko trema lub wątpliwości, czy aby na pewno nadajesz się na to stanowisko, szkoda byłoby stracić okazję! Pamiętaj też, że na rozmowy rekrutacyjne warto chodzić choćby po to, żeby ćwiczyć swoje umiejętności autoprezentacji i badać rynek oraz możliwości rozwoju. Jeśli więc po prostu się wahasz, bo nie wiesz, czy to praca dla Ciebie, warto pójść i się przekonać. Z drugiej strony, jeśli masz 100% pewności, że nie przyjmiesz oferty od tej firmy, nie ma sensu tracić czasu swojego i rekrutera.
| 5 pytań, które warto sobie zadać przed spotkaniem rekrutacyjnym
Odwołaj spotkanie rekrutacyjne, gdy:
• przyjąłeś inną ofertę;
• sytuacja uległa zmianie i decydujesz się zostać w obecnej pracy – bo np. dostałeś podwyżkę, zmienił się szef albo pojawił się ciekawy projekt;
• po pierwszym etapie uznajesz, że stanowisko, kultura organizacyjna lub warunki zatrudnienia Ci nie odpowiadają – np. gdy po wstępnym wywiadzie telefonicznym rzutem na taśmę umówiłeś się na spotkanie, ale po namyśle lub sprawdzeniu opinii na temat firmy stwierdzasz, że masz spore zastrzeżenia; czasem jednak warto nie opierać się jedynie na pierwszym odczuciu lub mglistych wyobrażeniach i zamiast z góry odwoływać rozmowę kwalifikacyjną, dać firmie drugą szansę na zrobienie pierwszego wrażenia – zwłaszcza jeżeli na tym etapie nie poznałeś jeszcze swojego przełożonego;
• wynagrodzenie jest zdecydowanie poniżej Twoich oczekiwań – masz jasność w tej kwestii i wiesz, że kwota nie ulegnie zmianie;
• nie możesz pojawić się na spotkaniu w danym terminie – rozchorowało Ci się dziecko, masz „pożar” w obecnej pracy, tkwisz w niemiłosiernym korku albo trafiłeś na kwarantannę w związku z epidemią koronawirusa; w takich niespodziewanych sytuacjach spróbuj umówić się na inną datę, a jeżeli kalendarz rekrutacji jest sztywny i nie będzie takiej możliwości, wtedy poinformuj, że niestety nie będziesz w stanie się zjawić. Nie zapominaj jednak, że w pandemii wiele firm uruchomiło rekrutacje zdalne – może uda się odbyć spotkanie w formie rozmowy wideo?
| Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu
Jak odwołać rozmowę o pracę? Jak najszybciej!
Jeśli podjąłeś już ostateczną decyzję o odwołaniu rozmowy kwalifikacyjnej, poinformuj rekrutera o swojej rezygnacji z rekrutacji tak szybko, jak to możliwe – najpóźniej dzień przed spotkaniem. Dzięki temu nie zburzysz mu planu dnia i nie wywołasz frustracji, przez którą mógłby Cię źle zapamiętać. Oczywiście w ważnych sytuacjach losowych możesz zadzwonić nawet w ostatniej chwili przed rozmową – jeśli nie miałeś na to wpływu, nikt nie będzie Cię winił. Wówczas jednak dobrze jest kurtuazyjnie przeprosić za kłopot. Być może uda się też przełożyć rozmowę na inny termin.
W jaki sposób poinformować o definitywnej rezygnacji z rekrutacji? Jeśli robisz to z odpowiednim wyprzedzeniem, nie musisz się tłumaczyć ani przepraszać. To Twoja decyzja, do której masz pełne prawo. Jeżeli chcesz ją uzasadnić – np. tym, że otrzymałeś inną ofertę, którą postanowiłeś przyjąć – możesz to zrobić. Wolisz nie wchodzić w szczegóły? Zawsze możesz powiedzieć, że ze względów osobistych musisz się wycofać. Pamiętaj o zasadach komunikacyjnego savoir-vivre’u – podziękuj za zaproszenie i wyraź nadzieję, że firmie uda się znaleźć odpowiedniego kandydata.
| Kiedy odrzucić ofertę pracy?
Odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej – mail do rekrutera też wystarczy
Wolisz uniknąć bezpośredniej konfrontacji z rekruterem przez telefon? Równie dobrym sposobem na to, jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, jest droga mailowa lub SMS-owa. Masz wtedy szansę odpowiednio dobrać słowa i sformułować asertywny i grzeczny komunikat, bez obaw o niewygodne pytania. Tu podobnie jak w wypadku odwoływania rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon – nie musisz wdawać się w szczegóły ani tłumaczyć powodów. Ważne, by jasno i kulturalnie przekazać swoją decyzję.
Zadbaj o to, by Twój mail nie brzmiał oschle czy zdawkowo – nie ograniczaj się do jednozdaniowego „chciał(a)bym poinformować o swojej rezygnacji z udziału w rekrutacji”. Jeszcze raz podziękuj rekruterowi za zainteresowanie Twoją kandydaturą i zaproszenie. Bądź otwarty na możliwość kontaktu w przyszłości. W dobrym tonie będzie też życzenie sukcesów firmie, w której ubiegałeś się o zatrudnienie. Poproś o potwierdzenie odebrania wiadomości. Jeśli go nie otrzymasz, wtedy warto jednak się przemóc i wykonać telefon.
| 6 wskazówek, jak powinien wyglądać email do rekrutera
Dlaczego niezapowiedziana rezygnacja z rekrutacji to zły pomysł?
Osoby, które nie bardzo wiedzą, jak odwołać rozmowę o pracę, lub obawiają się konfrontacji z rekruterem, często uznają, że po prostu nie przyjdą na spotkanie i wszystko będzie jasne. Nie jest to jednak dobra taktyka. Jeśli zależy Ci na budowaniu swojej marki osobistej na rynku pracy, nie idź tą drogą. Po pierwsze pokazujesz w ten sposób – i przy okazji sam wyrabiasz w sobie taki nawyk – że unikasz odpowiedzialności, a to nigdy nie sprawdza się w biznesie. Wyróżnikiem profesjonalisty jest to, że umie się zmierzyć z niewygodnymi sytuacjami i zachować dobre kontakty.
Po drugie warto pamiętać, że takie zachowanie może mieć niepożądane konsekwencje. Niestawienie się na spotkaniu bez wcześniejszego odwołania rozmowy kwalifikacyjnej może nie tylko przekreślić Twoje szanse na zatrudnienie u danego pracodawcy, lecz także odbić się czkawką w innych okolicznościach. Nie zapominaj, że rekruter zostaje w branży – dziś pracuje w tej firmie, jutro w innej, a świat jest mały. Być może spotkacie się u innego pracodawcy? Albo raczej nie spotkacie się, bo raz wystawiona do wiatru osoba może już nie dać Ci drugiej szansy.
| „Zadzwonimy do Pana” – kiedy i jak zapytać o wynik rekrutacji?