Porady Rozmowa kwalifikacyjna Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu
19.03.2020  | 5 min czytania

Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

19.03.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Rekrutacja zdalna to nowoczesne, wygodne i coraz chętniej wybierane przez pracodawców rozwiązanie. Sprawdza się nie tylko w sytuacji, gdy rozmówców dzieli fizyczny dystans, bo np. przebywają w innych miastach czy krajach. Rozmowa kwalifikacyjna online lub przez telefon oszczędza czas kandydata, a dla firmy jest dobrym posunięciem wizerunkowym. Rekrutacja zdalna to również doskonałe rozwiązanie na trudny czas epidemii koronawirusa. Dlatego od teraz w Pracuj.pl znajdziesz oznaczenia ofert wskazujące, na które stanowiska możesz odbyć rekrutację zdalnie. Zobacz, co daje Ci taka forma rekrutacji i jak sprostać wyzwaniom, które się z nią wiążą

W tym artykule podpowiadamy:

• O czym należy pamiętać i jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon?
• Co warto wiedzieć o rekrutacji przez internet i jak ją zorganizować?
• Na które oferty pracy zwracać uwagę, jeśli chcesz wziąć udział w rekrutacji online i/lub przez telefon?

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon – mała wielka prezentacja

Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna może być zarówno pierwszym etapem standardowego procesu rekrutacyjnego, jak i elementem rekrutacji w 100% zdalnej. Jeśli masz już pewne doświadczenie w poszukiwaniu pracy, z pewnością nieraz spotkałeś się z sytuacją, że osoba z działu HR – nim zaprosi Cię na dłuższe spotkanie – weryfikuje telefonicznie podstawowe informacje o Twoim doświadczeniu czy oczekiwaniach w stosunku do oferowanego stanowiska.

I teraz uwaga! Wielu kandydatów niestety nadal traktuje rozmowę o pracę przez telefon po macoszemu, zapominając, że może mieć ona ogromny wpływ na decyzję, jaką podejmie osoba po drugiej stronie słuchawki. Pamiętaj, że interview telefoniczne to taka sama część rekrutacji jak inne!

Rekrutacja przez telefon – o czym musisz pamiętać?

Aby ułatwić Ci przejście przez taką rekrutację – która dla wielu osób bywa bardziej stresująca niż rozmowa kwalifikacyjna „na żywo” – stworzyliśmy krótki poradnik.

 1. Zadbaj o komfortowe miejsce do rozmowy. To kluczowy czynnik, który wpłynie na swobodę Twojej komunikacji z rekruterem. Jeżeli telefon zaskoczył Cię w nieodpowiednim momencie i nie masz jak porozmawiać na osobności, poinformuj o tym rozmówcę i umów się na kontakt w dogodnym czasie. Zresztą rekruter stosujący dobre praktyki powinien sam wyjść z taką inicjatywą.
 2. Zbierz myśli. Mimo że na początku wywiadu telefonicznego zwykle padają dość standardowe pytania, np. o powody złożenia aplikacji na tę ofertę, doświadczenie w kluczowych dla stanowiska obszarach czy oczekiwane wynagrodzenie, to bez chwili skupienia może Ci być trudno odpowiedzieć nawet na nie. A przecież szkoda by było stracić punkty już na tym etapie.
 3. Bądź profesjonalistą. Nawet jeśli rozmawiasz z pracodawcą, siedząc w dresie na kanapie i głaszcząc kota (bo czemu nie), musisz brzmieć jak biznesowy ninja! Oczywiście język będzie inny w wypadku telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko social media managera w agencji reklamowej i na analityka kredytowego w banku. Nie zmienia to jednak faktu, że powinieneś się zachowywać dokładnie tak, jak zachowałbyś się na rozmowie na miejscu w firmie.
 4. Uśmiechaj się! Uwierz, że to naprawdę słychać przez telefon, a w momencie gdy rozmówca Cię nie widzi, nie pomożesz sobie komunikacją niewerbalną. Twoja siła tkwi w przyjaznym tonie i umiejętnym formułowaniu myśli.
 5. Nie biegnij. Ani dosłownie, ani werbalnie. Wolniejsze tempo wypowiedzi działa na Twoją korzyść – jest łatwiejsze w odbiorze dla rozmówcy, a Ty sprawiasz wtedy wrażenie osoby opanowanej i godnej zaufania. Jeśli Twój głos w emocjach ma tendencję do wchodzenia w wysokie rejestry, staraj się świadomie to kontrolować i obniżać go.
 6. Odśwież swój angielski. Jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon po angielsku (zresztą w dzisiejszych czasach może Cię ona czekać nawet, gdy się tego nie spodziewasz), a dawno nie używałeś tego języka, zrób sobie powtórkę przydatnych zwrotów. Żeby trochę się „rozgadać”, warto wziąć parę lekcji konwersacji lub przynajmniej poćwiczyć przez telefon ze znajomym. Nie pozwól, by rekruter Cię zaskoczył i przyłapał na dukaniu!

Rozmowa kwalifikacyjna online – wygoda dzięki technice

Jeżeli starasz się o pracę w innym mieście, kraju lub osoba rekrutująca przebywa daleko od lokalnego biura, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie Ci zaproponowane spotkanie w formie rozmowy wideo – np. za pośrednictwem Skype’a, WhatsAppa, Facebook Messengera, Google Hangouts czy Microsoft Teams. Większość z nich działa z poziomu zarówno laptopa, jak i smartfona, nie potrzebujesz więc wielkich przygotowań technicznych.

Rekrutacja przez internet to również rozwiązanie na czas obowiązywania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Mimo wyjątkowych okoliczności wiele firm nadal potrzebuje pracowników. Jednak bezpieczeństwo przede wszystkim.

Rekrutacja online – o czym warto pamiętać?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna online? Pracodawca prześle Ci link do spotkania na wybranym komunikatorze lub po prostu zadzwoni do Ciebie za jego pośrednictwem o umówionej godzinie. I to tyle – zaczynasz zwykłą rozmowę o pracę, która niewiele różni się od tej w realu. Jest jednak kilka spraw, o których warto w takiej sytuacji pamiętać.

 1. Zarezerwuj wystarczającą ilość czasu i znajdź komfortowe miejsce. Tu obowiązują podobne zasady jak w wypadku rekrutacji przez telefon, z tą różnicą, że dres i głaskanie kota musisz odłożyć na później. Zadbaj, by żadne nieproszone dźwięki lub niezapowiedziani goście nie przerwały Twojej rozmowy o pracę.
 2. Sprawdź technikalia. Wprawdzie komunikatory internetowe są banalne w obsłudze, jednak dla własnego spokoju lepiej poświęcić chwilę na przygotowanie sprzętu do rozmowy. Upewnij się, czy masz dobre połączenie internetowe, czy bateria w telefonie lub laptopie jest naładowana. Z odpowiednim wyprzedzeniem przetestuj, czy kamerka i mikrofon działają poprawnie, ustaw optymalną głośność. Jeśli nie korzystałeś wcześniej z danego komunikatora, oswój się z nim – obejrzyj interfejs, przeklikaj dostępne funkcje. Nieznane narzędzie może powodować niepotrzebny stres, więc na próbę możesz połączyć się ze znajomym i zobaczyć, że nie taki diabeł straszny.
 3. Zadbaj o profesjonalny nick. Jeśli nazwa Twojego konta na zaproponowanym przez pracodawcę komunikatorze nie przystaje do standardów biznesowych, zmień ją. Gdy nie jest to możliwe od ręki – może lepiej skorzystać z innego narzędzia, niż zostać legendą działu HR w firmie, do której aplikujesz?
 4. Uporządkuj tło. Wybierając odpowiednie miejsce do rozmowy, nie zapomnij o oświetleniu i tle. Zagracony pokój i koszule suszące się na drugim planie z pewnością nie będą Twoimi sprzymierzeńcami, podobnie jak niefortunnie ustawiona lampa, przez którą nie będzie widać Twojej twarzy. Koniecznie przetestuj te rzeczy przed nawiązaniem połączenia z pracodawcą!
 5. Ubierz się jak na rozmowę w realu. Rekrutacja online, nawet jeśli odbywa się przy kuchennym blacie, to nadal oficjalne spotkanie biznesowe, a Twój strój powinien odzwierciedlać powagę sytuacji. W ten sposób okazujesz szacunek swojemu rozmówcy.
 6. Przygotuj sobie backup w formie notatek. Rekrutacja przez internet ma jedną podstawową przewagę nad tą w siedzibie firmy – możesz stosować materiały pomocnicze. Uważaj tylko, by nie zerkać w nie zbyt często i nie robić tego nienaturalnie. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem. Notatki mają tylko dodać Ci pewności. Jeśli wiesz, że rozmowa będzie się odbywać w języku angielskim, możesz przygotować sobie kilka przydatnych sformułowań biznesowych, na wypadek gdyby w emocjach uleciały Ci z głowy.
 7. Nie wahaj się zgłaszać problemów. Jeśli w trakcie rozmowy masz kłopot z jakością połączenia, nie bój się powiedzieć o tym rekruterowi. Lepiej zdzwonić się jeszcze raz, niż próbować zgadnąć, co rozmówca, którego nie słyszysz, miał na myśli.

|Praca zdalna – co musisz wiedzieć o home office w czasie epidemii koronawirusa

Nowe oznaczenia ofert na Pracuj.pl!

W związku z wyjątkową sytuacją zagrożenia epidemicznego w Polsce Pracuj.pl wprowadza nowe oznaczenia ofert pracy publikowanych w serwisie. W trosce o bezpieczeństwo zarówno kandydatów, jak i osób prowadzących rozmowy kwalifikacyjne od teraz rekrutacje online lub telefoniczne będą miały status: „rekrutacja zdalna”. Dzięki temu będzie można w łatwy sposób odnaleźć wszystkie te rekrutacje, które można odbyć całkowicie zdalnie, bez wychodzenia z domu. Ułatwi Ci to decyzję o aplikowaniu, a dla pracodawcy przesłane przez Ciebie CV będzie jasnym sygnałem, że jesteś gotowy wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej online lub przez telefon.

| Praca w domu dla mam i ojców: jak zorganizować życie zawodowe w dobie koronawirusa

rekrutacja_zdalna

Oprócz tego aby usprawnić rekrutację zdalną i zapewnić komfort obu stronom uczestniczącym w procesie, w Strefie Pracuj.pl udostępniliśmy możliwość prowadzenia rozmów bezpośrednio z poziomu portalu. Dzięki temu nie trzeba korzystać z żadnych zewnętrznych komunikatorów – rekruter wyśle Ci zaproszenie zawierające link do wideokonferencji, która odbędzie się za pośrednictwem autorskiego narzędzia Pracuj.pl. Takie spotkanie wideo może mieć formę dyskusji, prezentacji lub sesji pytań i odpowiedzi. Więcej o nowej funkcji przeczytasz tutaj.

Strefa_Pracuj

Sprawdź aktualne oferty pracy i zdobądź pracę marzeń w 100% zdalnie!

Oceń artykuł