Pytania behawioralne na rozmowie o pracę – jak sobie z nimi radzić?

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Pracuj.pl

Odporność na stres, umiejętność analitycznego myślenia, kreatywność – to przykładowe kompetencje, które można ocenić na podstawie odpowiedzi kandydata na pytania behawioralne. Aby poradzić sobie z takimi zadaniami, warto rozwijać umiejętności miękkie.  

Czym są pytania behawioralne?

Behawioryzm to dziedzina, która bada, jak bodźce płynące z otoczenia działają na zachowanie człowieka. Zadając pytania behawioralne i analizując odpowiedzi, rekruter weryfikuje, czy konkretna osoba poradzi sobie z obowiązkami przypisanymi do stanowiska.

Przykłady:

  • „Co zrobiłaby Pani w sytuacji, gdyby musiała Pani wygłosić prezentację, a nie byłaby Pani przygotowana? Jakie trudności towarzyszyłyby temu zadaniu? Jak by je Pani pokonała?”

Jedną z kluczowych kompetencji miękkich, jakie powinien posiadać pracownik, jest kreatywność. Pomysłowość, ale też opanowanie i umiejętność działania pod presją czasu mogą np. ochronić wizerunek firmy.

  • „Współpracownik nie dotrzymał słowa danego klientowi. Jak rozwiązałby Pan tę sytuację? Czy doświadczył Pan czegoś podobnego? Jak sobie Pan z tym poradził?”

Praca w obsłudze klienta wymaga umiejętności mediacyjnych. Zadając pytania tego rodzaju, rekruter może zweryfikować nie tylko zdolność łagodzenia konfliktów, ale również lojalność wobec współpracowników.

8 sposobów na to, jak zjednywać sobie współpracowników

  • „Między Panią a współpracownikiem doszło do konfliktu. W jaki sposób została rozwiązana ta nieprzyjemna sytuacja? Jak ocenia Pani swoje postępowanie z perspektywy czasu?”  

W życiu zawodowym niezbędna jest również umiejętność rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Aby ją opanować, trzeba stawać się coraz bardziej asertywnym.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • „Czy mógłby Pan opowiedzieć o sytuacji, gdy musiał Pan dostosować się do zmian, jakie zaszły w firmie? Jak Pan sobie poradził z tym zadaniem?”

Elastyczność to jedna z najbardziej pożądanych cech pracownika. Warto ją rozwijać, otwierać się na nowości i podejmować nowe wyzwania.

  • „Proszę opowiedzieć o najbardziej stresującej sytuacji w swoim życiu zawodowym. Jak sobie z nią Pani poradziła?”

Zadając takie pytanie, rekruter może dowiedzieć się, co Cię stresuje oraz jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach.

6 najczęstszych pytań na rozmowie o pracę

Jak odpowiadać?

Aby korzystnie zaprezentować się podczas rozmowy, warto być szczerym. Niezbędna jest również umiejętność budowania własnego wizerunku, np. poprzez dzielenie się najciekawszymi doświadczeniami. Nie trzeba się spieszyć. Lepiej dać sobie chwilę na zastanowienie, zanim udzieli się odpowiedzi.  

Rekrutacja – testy

Osoby uczestniczące w rekrutacji muszą zmierzyć się nie tylko z pytaniami zadawanymi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dodatkowy wymóg to testy badające np. umiejętności analityczne, wiedzę ogólną lub z danej dziedziny albo poziom znajomości języka obcego.

Testy rekrutacyjne – ABC

Testy numeryczne – co to takiego?

Oceń artykuł


Narzędzia