Porady Rozmowa kwalifikacyjna Przykładowe pytania behawioralne podczas rekrutacji
26.09.2018  | 4 min czytania

Przykładowe pytania behawioralne podczas rekrutacji

26.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Rekruter poprosi Cię o krótkie przedstawienie historii związanej z Twoim doświadczeniem. Opowiedz o swoich sposobach działania, dzięki którym wybrana sytuacja zawodowa miała pozytywne zakończenie. Jeśli pojawiły się problemy z realizacją zadania – przedstaw wyciągnięte wnioski i pomysły na naprawienie błędów.

Co to są pytania behawioralne?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może poprosić Cię o opowiedzenie historii lub przedstawienie przykładowych sytuacji z Twojego życia zawodowego. Pytania behawioralne dotyczą np. tego, w jaki sposób rozwiązałeś konflikt z klientem lub jak wyglądał Twój dzień pracy na poprzednim stanowisku.

Jakich odpowiedzi udzielić?

Rekruter wykorzystuje pytania kompetencyjne, by sprawdzić posiadane przez kandydata predyspozycje do pracy. Zagadnienia, które dotyczą Twoich zachowań związanych z życiem zawodowym, wymagają szczegółowych odpowiedzi:

 • przedstaw krótko sytuację lub projekt, w którym uczestniczyłeś;
 • opowiedz, jaka była Twoja reakcja, w jaki sposób poradziłeś sobie z zadaniem;
 • jakie było zakończenie wydarzenia oraz osiągnięte przez Ciebie efekty pracy.

Pytania behawioralne na rozmowie rekrutacyjnej – przykłady:

 • „Jaka sytuacja była dla Pana/Pani najbardziej stresująca w poprzedniej pracy? W jaki sposób sobie Pan/Pani z nią poradził/-a?"

Rekrutera może zainteresować historia dotycząca np. sytuacji konfliktowych z partnerami biznesowymi firmy oraz sposób rozwiązania sporu. Wydarzenia związane z dodatkowymi i bardziej odpowiedzialnymi obowiązkami również mogą wywołać stres. Opowiedz o swoim nastawieniu, w jaki sposób zredukowałeś stres lub wykorzystałeś go jako motywator do pracy.

 • „Proszę opowiedzieć o najtrudniejszej dla Pana/Pani chwili związanej z wykonywaną pracą."

Błąd popełniony podczas sprzedaży lub pomyłka w raporcie miesięcznym mogą być trudne do naprawienia. Najważniejsze, by wyciągnąć wnioski i starać się rozwiązać problem. Nikt nie jest idealny, ale pracownik, który próbuje naprawić błędy zamiast zrzucać winę na inną osobę, będzie lepiej postrzegany podczas rekrutacji.

 • „Jak rozwiązywał/-a Pan/Pani sytuacje konfliktowe ze współpracownikami lub przełożonym?"

Podczas pracy z grupą nie sposób uniknąć sporów. W takiej sytuacji mogą pomóc umiejętności negocjacyjne, komunikatywność oraz kultura osobista.

 • „Jaką najbardziej kreatywną rzecz zrobił/-a Pan/Pani na poprzednim stanowisku?"

Błyskotliwe pomysły i nieszablonowe rozwiązania są cenione przez pracodawców. Mogą dotyczyć np. ciekawej reklamy produktu.

Zakazane pytania, czyli o co rekruter nie może Cię zapytać

 • „Proszę opowiedzieć o swoim największym sukcesie zawodowym."

Przedstaw historię swojego awansu w poprzedniej firmie lub działania, dzięki którym dostałeś podwyżkę od szefa. Osiągnięty sukces będzie świadczyć o Twoim zaangażowaniu oraz ambicjach zawodowych.

 • „W jaki sposób poradził sobie Pan/Pani z niedotrzymaniem umówionego terminu?"

Nie każdy potrafi poradzić sobie w sytuacjach stresowych i działać pod presją czasu. Opowiedz o rozwiązaniach, które pomogły Ci wykonać zlecenie tuż przed deadline`em lub o rekompensacie dla klienta za przekroczenie terminu.

Jak nieszablonowo odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 • „Jaka jest Pana/Pani największa zaleta i jak można wykorzystać ją w pracy?"

Co czyni Cię najlepszym pracownikiem? Opowiedz o swojej najlepiej rozwiniętej umiejętności i zaprezentuj korzyści, jakie może przynieść pracodawcy.

 • „W jaki sposób przekonał/-a Pan/Pani inne osoby do swojego pomysłu?"

To pytanie sprawdza Twoje zdolności negocjacyjne oraz przywódcze. Przekonanie współpracowników np. do nowego sposobu organizacji pracy często wymaga czasu, pewności siebie oraz chęci do działania.

Oceń artykuł