Pracownika chętnie(j) zatrudnię

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz

iStock_000010693072Large_miniZastanawiacie się nad zmianą pracy, ale nie jesteście pewni, czy na rynku jest na tyle dobrze, żeby rozpoczynać starania? Sprawdziliśmy, jak wyglądała sytuacja w II kwartale 2014 – ofert było zdecydowanie więcej, a wzrosty zaliczyły nawet branże, które dotychczas pod względem rekrutacji były mocno zaniedbane. Nic tylko zmieniać? Zanim się zdecydujecie, sprawdźcie, w których sektorach i regionach kraju może być szansa na lepszą pracę.

 

Jak mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy Pracuj.pl:

Wiele przesłanek wskazuje na to, że sytuacja osób poszukujących pracy będzie z kwartału na kwartał coraz lepsza, bo firmy coraz śmielej inwestują i w związku z tym poszukują nowych rąk do pracy.

 

ogolem

 

Z doświadczeniem i bez

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2014”, pracę najłatwiej było znaleźć osobom z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym, bo do nich skierowane było ponad 70 proc. ofert dostępnych na Pracuj.pl. Widać jednak, że firmy są coraz bardziej otwarte również na osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową, bo aż o 30% względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na pracowników na stanowiska asystenckie. To dobry znak – fakt, że pracodawcy odważniej inwestują w osoby bez doświadczenia może wskazywać na poprawę warunków do prowadzenia biznesu.

Najwięcej propozycji zatrudnienia pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale – co warte podkreślenia – o 1/5 wzrósł także popyt na pracowników w firmach małych, zatrudniających do 10 osób.

Jak zwykle najwięcej ofert pracy znaleźli na Pracuj.pl specjaliści od handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta. Na liczbę dostępnych ogłoszeń nie narzekali również przedstawiciele branży finansowej czy IT.

specjalizacje

W Warszawie i innych województwach

Tradycyjnie najwięcej ofert pracy było w województwie mazowieckim (aż jedna piąta ze wszystkich opublikowanych na Pracuj.pl w II kwartale) – z czego blisko trzy czwarte pochodziło ze stolicy. Niestety znacznie gorzej jest w innych częściach kraju – w województwach, które nie mogły pochwalić się wieloma ofertami, ta liczba jeszcze spada; było tak m.in. w woj. podlaskim czy świętokrzyskim.

 wojewodztwa

Do budowania i do sprzedawania

Powody do radości mają osoby, które od miesięcy bez rezultatu wyczekiwały poprawy koniunktury w branży budowlanej. W drugim kwartale było o 22% więcej ofert niż rok wcześniej; wzrost był także widoczny w porównaniu z początkiem 2014 r. Co ważne, pracodawcy coraz częściej szukają inżynierów i budowlańców, a nie tylko handlowców – oznacza to, że kończy się powoli etap sprzedawania tego, co pozostało na rynku, a zaczynają nowe inwestycje.

 

W logistyce i w marketingu

Optymizmem napawają także wzrosty w dwóch branżach, które zazwyczaj mocno dotyka kryzys. O jedną trzecią w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła liczba ogłoszeń w branży logistycznej – poszukiwano specjalistów od spedycji, zarządzania transportem i flotą, sprzedaży oraz kierowców. O lepszej sytuacji gospodarczej świadczą też sygnały, że firmy znowu inwestują w marketing i PR – ogłoszeń dla specjalistów od komunikacji i to w różnych branżach (m.in. w handlowej, FMCG czy telekomunikacyjnej) w ostatnim czasie znacznie przybyło.

 

Jak oceniacie sytuację w swojej branży?

Oceń artykuł


Narzędzia