Porady Rozmowa kwalifikacyjna Pierwsze wrażenie – czym jest i dlaczego się liczy?
10.11.2017

Pierwsze wrażenie – czym jest i dlaczego się liczy?

10.11.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Mimika i gestykulacja, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, otwarta pozycja ciała, odpowiedni ubiór, uśmiech i pogodne nastawienie – to najważniejsze czynniki, które pomagają w kreowaniu korzystnego wizerunku już na początku znajomości. Zadbaj o pierwsze wrażenie, a dzięki temu przyczynisz się do budowania miłej atmosfery spotkania, takiego jak rozmowa rekrutacyjna.

Pierwsze wrażenie – psychologia

W psychologii istnieje tzw. efekt pierwszego wrażenia. Polega on na formułowaniu opinii na temat rozmówcy na podstawie jego wyglądu oraz sygnałów niewerbalnych, jakie wysyła. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego lub jego unikanie, ułożenie rąk, mimika, ubiór – to przykładowe „nośniki” informacji, które dostrzegamy na początku spotkania. Możemy zniechęcić do siebie potencjalnego pracodawcę w ciągu pierwszych minut, a nawet sekund znajomości, jeśli nie pracujemy nad swoim zachowaniem i mową ciała.

Dlaczego pierwsze wrażenie jest ważne?

W pierwszych chwilach, gdy kogoś poznajesz, tworzysz w swojej głowie obraz tej osoby. Jeśli od początku myślisz o niej dobrze, w późniejszym czasie możesz wykazywać skłonność do przypisywania jej pozytywnych cech. Na tym polega efekt aureoli. Ważne, by być świadomym istnienia mechanizmów psychologicznych, które oddziałują na relacje. W przeciwnym razie kontakt może być zaburzony.

Co wpływa na pierwsze wrażenie?

Kiedy widzisz kogoś po raz pierwszy, pojawiają się myśli na temat nowo poznanego człowieka. Jego głos, budowa ciała, fryzura czy ubiór mogą podsuwać Ci skojarzenia, które mają niewielki związek z rzeczywistością. Osoba, którą właśnie spotkałeś, może jednak wyraźnie różnić się od tej, którą sobie wyobraziłeś. Pamiętaj, że rozmówca również postrzega Cię przez pryzmat własnych wyobrażeń. Co zrobić, aby zaprezentować swoje autentyczne oblicze, czyli takie, które nie jest zniekształcone przez stres, niepewność itp.? Po pierwsze warto dobrze poznać i polubić samego siebie. Jeśli masz zdrowe poczucie własnej wartości i świetnie czujesz się we własnej skórze, ludzie z Twojego otoczenia będą to wyczuwać.

Kolejna kwestia, nad którą możesz pracować, to nastawienie do innych. Jeśli postawa, którą przyjmujesz w trakcie pierwszego spotkania, wyraża szacunek i zainteresowanie tym, co rozmówca ma do powiedzenia, to będziesz wzbudzać pozytywne uczucia. Słuchaj uważnie, bądź przyjazny i dawaj do zrozumienia, że doceniasz wagę słów rozmówcy.

Świadome budowanie wizerunku, życzliwość w stosunku do rozmówcy, zainteresowanie drugą osobą – to przykładowe kwestie, które wpływają na to, jak jesteś postrzegany.

Wywieranie korzystnego pierwszego wrażenia – ABC

Aby zaprezentować się dobrze np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w trakcie spotkania z ważnym klientem, warto:

 • Mieć świadomość własnej mimiki i gestykulacji
  Zbyt zamaszyste gesty czy nieumiejętność ukrywania niechęci, zawodu, zaskoczenia itp. – to czynniki, które utrudniają budowanie korzystnego wizerunku. Ważna jest również umiejętność panowania nad emocjami w stresujących sytuacjach. Chodzi nie tylko o gestykulację, ale również o głos, drżenie rąk itd.
 • Zachować pogodny wyraz twarzy
  Groźna lub drwiąca mina sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby niesympatyczne i niekomunikatywne. Podczas rozmowy o pracę lub w trakcie spotkania z klientem warto od początku zachowywać życzliwy wyraz twarzy. Nawet delikatny uśmiech sprawia, że nasze rysy wydają się łagodniejsze, a my – sympatyczniejsi.
 • Utrzymywać kontakt wzrokowy
  Unikanie wzroku rozmówcy może świadczyć np. o tym, że jesteśmy zestresowani, niepewni, lub że mamy coś do ukrycia. Takie zachowanie wywołuje dyskomfort u rozmówcy. Chcąc wywrzeć korzystne pierwsze wrażenie i utwierdzić rekrutera w tym, że słuchamy jego słów, utrzymujmy kontakt wzrokowy.
 • Zachować otwartą pozycję ciała
  Przygarbienie, splecione dłonie, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej – taka postawa ciała może świadczyć o tym, że odczuwamy strach lub jesteśmy wrogo nastawieni do osoby, z którą rozmawiamy. Uniesiona głowa, brzuch i szyja, których nie zasłaniamy rękami, wskazują na to, że nie boimy się i nie zamierzamy niczego ukrywać. Nienaturalne unoszenie głowy może zostać odebrane jako wyraz arogancji. W kontaktach międzyludzkich warto zachowywać naturalną postawę.
 • Ubrać się schludnie i adekwatnie do sytuacji
  Plama na koszuli, zbyt duża marynarka, głęboki dekolt, wyzywający makijaż – unikajmy takich błędów, jeśli nie chcemy, by rozmówca postrzegał nas jako osoby niechlujne lub źle wychowane.
 • Zachować dobre maniery i przygotować się do spotkania
  Chcąc korzystnie się zaprezentować, warto dobrze przygotować się do spotkania, np. zapamiętując i powołując się na nazwisko rekrutera, z którym jesteśmy umówieni na rozmowę. Ważne jest również punktualne przybycie, świadczące m.in. o dobrym wychowaniu i zaangażowaniu. Sposób wysławiania się – poprawny i adekwatny do sytuacji – także wiele mówi o naszej kulturze osobistej.

[link link="https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/8-zasad-savoir-vivre-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/ " newwindow="yes"] 8 zasad savoir vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej[/link]

Czy pierwsze wrażenie jest najważniejsze?

Zdarza się, że pierwsze spotkanie ma niefortunny przebieg. Czy spóźnienie, gorszy humor albo nieodpowiednia postawa ciała w trakcie rozmowy mogą przekreślić Twoje szanse np. na otrzymanie pracy, o którą się ubiegasz? Czy kilkadziesiąt sekund może zadecydować o Twojej przyszłości w firmie?

Pierwsze wrażenie to jeden z wielu czynników wpływających na wizerunek. Nawet jeśli dotrzesz na spotkanie po czasie albo popełnisz jedną gafę, możesz korzystnie się zaprezentować. Rekruter ocenia nie tylko to, czy utrzymujesz kontakt wzrokowy, uśmiechasz się lub jesteś punktualny. Zwraca uwagę przede wszystkim na Twoje przygotowanie do pracy na stanowisku, o które się starasz. Nie ma ludzi idealnych. Każdy może się pomylić, popełnić błąd itd. Jeśli zdarzy Ci się coś takiego, przeproś i wyciągnij wnioski na przyszłość. Pracując nad sobą, w efekcie będziesz pokonywać swoje wady i ograniczenia. Taka postawa budzi szacunek.

Rozmowa kwalifikacyjna, pierwszy dzień w nowej pracy – niezależnie od tego, gdzie jesteś, staraj się wywrzeć dobre wrażenie. Ważne, abyś zachował autentyczność. Bądź sobą - dzięki temu wzbudzisz zaufanie i stworzysz fundament, na którym będziesz mógł budować relacje oparte na życzliwości.

 

Oceń artykuł