Porady Rozmowa kwalifikacyjna Pierwsza rozmowa o pracę. 8 najczęściej popełnianych błędów
17.12.2018  | 4 min czytania

Pierwsza rozmowa o pracę. 8 najczęściej popełnianych błędów

17.12.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pierwsza rozmowa o pracę jest zazwyczaj stresującym wydarzeniem. Nasze zachowanie, wypowiedzi oraz umiejętności mają wpływ na to, w jaki sposób oceni nas osoba odpowiedzialna za rekrutację. Niepunktualność i brak wiedzy na temat firmy – te błędy najczęściej popełniają kandydaci do pracy.

Dobre pierwsze wrażenie

Wiedza o tym, czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej, przyda się w szczególności osobom, które po raz pierwszy wezmą udział w rekrutacji. Warto zadbać o profesjonalne przygotowanie. Do najczęstszych błędów, które wpływają na wizerunek kandydata, należą:

  • Brak punktualności

Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną może zostać odebrane jako brak szacunku do rekrutera. W dniu spotkania należy wcześniej wyjść z domu. Dzięki temu ewentualne korki i opóźnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej nie przeszkodzą nam w dotarciu do firmy o właściwej porze. Jeśli wiesz, że spóźnisz się na rozmowę – zadzwoń i uprzedź o tym rekrutera.

Cechy charakteru których nie lubią rekruterzy

  • Nieodpowiedni strój

Na rozmowę rekrutacyjną należy ubrać się elegancko. Ubrania muszą być przede wszystkim czyste i schludne. W przypadku panów sprawdzi się garnitur. Panie mogą wybrać garsonkę. Osoby, które decydują się na założenie brudnej, wyzywającej lub mało formalnej odzieży prezentują się nieprofesjonalnie.

  • Żucie gumy

Wśród najbardziej rażących błędów na rozmowie o pracę znajduje się żucie gumy. Kandydat na pracownika zostaje wtedy oceniony jako osoba nieelegancka, mało kulturalna. Pamiętajmy, żeby przed spotkaniem wyrzucić gumę do śmietnika.

  • Odbieranie telefonu

Rozmowa o pracę jest spotkaniem biznesowym, podczas którego należy wyłączyć komórkę. Odbieranie telefonu jest przejawem braku szacunku do potencjalnego pracodawcy.

  • Brak wiedzy na temat firmy

Nieznajomość firmy, do której aplikujemy, obniża nasze szanse rekrutacyjne. Kandydat na pracownika powinien zapoznać się z informacjami dotyczącymi potencjalnego miejsca pracy. Brak wiedzy na temat przedsiębiorstwa sugeruje, że nie jesteśmy szczerze zainteresowani pracą.

  • Niekulturalne wypowiedzi

Używanie wulgaryzmów, spoufalanie się z rekruterem, nadmiar żartów lub ironiczne odpowiedzi na pytania świadczą o braku kultury kandydata. Do osoby odpowiedzialnej za przeprowadzanie rozmowy należy zwracać się z szacunkiem.

  • Oczernianie i krytykowanie

Niepochlebne wypowiedzi, złośliwe komentarze, ostra krytyka i oskarżenia pod adresem poprzedniego szefa wzbudzają czujność rekruterów. Potencjalny pracodawca może uznać, że kandydat do pracy nie szanuje swoich przełożonych i nie potrafi okazać lojalności.

  • Udzielanie niewyczerpujących odpowiedzi

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto udzielać konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi. W przeciwnym razie rekruter traci szansę na lepsze poznanie kandydata – jego doświadczenia, motywacji, oczekiwań itd. Postawa wycofania i wymijające, zdawkowe odpowiedzi mogą też sugerować brak wiedzy, umiejętności i zaangażowania. Warto jeszcze przed spotkaniem zastanowić się nad odpowiedziami na podstawowe pytania rekrutacyjne, a także dokładnie określić swoje cele zawodowe i zrobić podsumowanie dotychczasowej działalności.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

10 rzeczy których nie powinieneś mówić rekruterowi

Oceń artykuł