Porady Rozmowa kwalifikacyjna Pasja i zaangażowanie, czyli jak przekonująco opowiadać o zainteresowaniach
05.05.2021  | 5 min czytania

Pasja i zaangażowanie, czyli jak przekonująco opowiadać o zainteresowaniach

05.05.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Hobby może relaksować, rozwijać oraz sprzyjać poznawaniu ciekawych ludzi. Jeśli zainteresowania stanowią ważną część Twojego życia, opowiedz o nich rekruterowi – oczywiście pod warunkiem, że zostaniesz o to zapytany. Dobrze, jeżeli potrafisz snuć opowieści z autentycznym zaangażowaniem i błyskiem w oku. 

Pasjonat pilnie poszukiwany

Rekruterzy zwykle koncentrują się na doświadczeniu i kwalifikacjach zawodowych kandydatów. To, jak spędzasz wolny czas, teoretycznie nie wpływa na jakość Twojej pracy. Z drugiej strony pasje, także te, które pozornie nie mają nic wspólnego z Twoją profesją, mogą sprzyjać rozwijaniu cech i umiejętności przydatnych w życiu zawodowym. Sport uczy systematyczności, dyscypliny i działania w zespole, rozwiązywanie krzyżówek to świetny trening pamięci i koncentracji, a wędkarstwo uspokaja i wymaga olbrzymich pokładów cierpliwości. Osoby, które rozwijają się w różnych obszarach życia, mogą doświadczać satysfakcji, co z kolei przekłada się na samopoczucie i motywację do pracy.   

7 powodów, dlaczego warto mieć dodatkowe hobby

Zastanawiasz się, czy warto pochwalić się w CV tym, że w wolnych chwilach uczysz się fotografii, malujesz obrazy, rysujesz komiksy albo pieczesz ciasta i zgłębiasz tajniki sztuki kulinarnej? Oczywiście, że warto! Każde doświadczenie ma znaczenie. Dzięki różnym aktywnościom rozwijasz się i zdobywasz nowe kompetencje. Nawet jeśli nie są one bezpośrednio związane z wyuczonym zawodem czy wybraną branżą, to i tak na wiele sposobów procentują w nowej pracy.

#każdedoświadczeniemaznaczenie

Opowiedz porywającą historię

Rozmowa o zainteresowaniach, która ma miejsce w trakcie spotkania z rekruterem, zwykle jest krótka. Warto jednak dobrze się do niej przygotować. Opowiadając o swoich pasjach:

  • Nie zanudzaj rozmówcy szczegółami technicznymi

Uwielbiasz szachy? To świetnie! Mówiąc o tym podczas spotkania rekrutacyjnego, nie wdawaj się w zawiłości techniczne poszczególnych partii, jakie rozegrałeś w przeszłości. Zachowaj profesjonalizm i dostosuj swoją wypowiedź do poziomu wiedzy rozmówcy – w ten sposób wykażesz się komunikatywnością i nie zanudzisz osoby, z którą masz do czynienia. 

Stwórz opowieść, czyli jak przyciągnąć uwagę rekrutera

  • Odwołuj się do własnych doświadczeń

Jeśli śledzisz modę, opowiedz, co sprawiło, że zacząłeś interesować się właśnie tą dziedziną. Możesz wspomnieć o filmie, książce lub osobie, która stała się dla Ciebie inspiracją i sprawiła, że kroje strojów, trendy, szycie ubrań i inne, podobne zagadnienia wydały Ci się interesujące. Mów o swoich emocjach, o tym, co daje Ci radość i sprawia, że wytrwale gromadzisz fundusze na wyjazd na tydzień mody w Mediolanie. 

Jak opowiadać o sobie, czyli storytelling w praktyce

  • Dziel się emocjami

Jeśli jesteś zapalonym kolekcjonerem, kolarzem albo muzykiem-amatorem, Twoje hobby z pewnością dostarcza Ci pozytywnych przeżyć. Pozwól tym emocjom „wypłynąć”, a one przemówią do słuchacza zdecydowanie skuteczniej niż uważnie dobierane słowa. Podziel się anegdotami i ciekawostkami, które mogłyby zainteresować także laika.

Emocje w pracy - jak sobie z nimi radzić?

  • Zachowaj zwięzłość wypowiedzi

Prawdopodobnie możesz godzinami opowiadać o pasjach, które zaprzątają Twoje myśli i dostarczają wielu pozytywnych doznań. Ważne, żebyś wykazał się empatią i wziął pod uwagę odczucia rozmówcy, który nie musi podzielać Twojego entuzjazmu. Wspominając o zainteresowaniach, nie popadaj w dygresje i staraj się mówić konkretnie.

Siła przekazu, czyli jak uprościć język firmowy

  • Pamiętaj o celu spotkania

Rozmowa kwalifikacyjna to czas, kiedy rekruter może lepiej Cię poznać i ocenić Twoje przygotowanie do podjęcia pracy na wybranym stanowisku. Skoncentruj się na tym, by zaprezentować pełnię swoich kwalifikacji i predyspozycji zawodowych. Aktywność, jaką podejmujesz w wolnym czasie, to zaledwie jeden z wielu tematów, które można poruszyć w trakcie spotkania. 

Co, jeśli jeszcze nie odkryłeś swojej pasji?

Nie interesujesz się niczym konkretnym w takim stopniu, by uznać to za swoją pasję? Nie szkodzi! Nie musisz wspominać rekruterowi o swoich zainteresowaniach. Jeśli jednak brak hobby Ci doskwiera, zastanów się, na co poświęcasz sporą część wolnego czasu. Może się okazać, że dość regularnie chodzisz na siłownię, chętnie sięgasz po kryminały lub  oglądasz tutoriale szydełkowe. Warto poznawać nowe rodzaje aktywności i sprawdzać, co sprawia Ci przyjemność. Ważne, by nie były to desperackie poszukiwania hobby – wymuszona aktywność raczej nie stanie się Twoją pasją.  

9 zainteresowań w CV, dzięki którym zaciekawisz rekrutera

Konkretnie, ciekawie i ze szczerym zaangażowaniem – o zainteresowaniach warto mówić właśnie w taki sposób. Świetnie, jeśli o swojej pracy również potrafisz tak opowiadać.  Może to świadczyć o tym, że jesteś szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.   

Szukanie pracy to też praca. Sprawdź, jak ją wykonać najlepiej

Oceń artykuł