Oręż niezbędny podczas rekrutacji. Sprawdź, w co uzbroić się, gdy szukasz pracy

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Maja Gojtowska

Professional office worker holding swordSzukanie pracy to… ciężka praca. Realizowane od niechcenia, jak każde inne zajęcie, może zwyczajnie nie przynieść oczekiwanych efektów. O czym nie możesz zatem zapomnieć, szukając pracy?

 

Systematyczność

Nie wystarczy mówić, że szukamy pracy czy raz na miesiąc lub dwa sprawdzać aktualne oferty na Pracuj.pl. Jeśli chcesz dopiąć swego i rozpocząć karierę w nowym miejscu, musisz być na bieżąco z ogłoszeniami rekrutacyjnymi. Niech ich przeglądanie i odpowiadanie na nie wejdzie Ci w nawyk. Jesteś zapominalski? Korzystaj z newsletterów oraz automatycznych sugestii i powiadomień, które otrzymuje każdy zarejestrowany użytkownik Pracuj.pl. Codziennie w swojej skrzynce mailowej znajduje je każda osoba, która posiada swój aktualny profil w serwisie. Rozwiązanie to pozwala Ci trzymać rękę na pulsie, ułatwia selekcję najciekawszych ogłoszeń i aplikowanie na nie.

 

Indywidualne podejście

Pamiętaj, życiorys nie powinien być uniwersalny i wysyłany w jednej formie do wszystkich pracodawców. Aplikując na kilka podobnych stanowisk, swoje CV powinieneś każdorazowo dostosowywać do konkretnego ogłoszenia tak, by zaprezentować w nim doświadczenie i kompetencje wymagane na danym stanowisku. Powinieneś zwrócić też szczególną uwagę na precyzyjne dobieranie treści, adekwatnie do ogłoszenia. Błędem jest np. informowanie o realizowanych kursach, które z perspektywy czasu, a także w stosunku do oferty pracy, tracą na aktualności. CV warto regularnie aktualizować – usuwać przedawnione informacje czy doświadczenia, które z punktu widzenia obecnego etapu kariery nie będą miały znaczenia dla rekrutera. Przygotowując swój życiorys, dobrze poznać inne błędy, które skutecznie utrudnią Ci znalezienie pracy.

 

Otwartość

Choć ogłoszenia rekrutacyjne to wciąż najpopularniejsze źródło poszukiwania nowej pracy, nie zapomnij o nowych rozwiązaniach. Na Pracuj.pl stworzyliśmy specjalną technologię Pracuj Select, która, analizując Twoje kwalifikacje i doświadczenie, automatycznie dopasuje Cię do danej oferty pracy i poleci Twoją kandydaturę rekruterom. Jak z niego skorzystać? Wystarczy uzupełnić profil na Pracuj.pl i włączyć jego widoczność dla rekruterów.

 

Wytrwałość

Jak wynika z badania “Rekrutacja pod lupą” przeprowadzanego przez eRecruiter, w połowie firm w Polsce średni czas rekrutacji wynosi od dwóch tygodni do miesiąca. Jednak aż co czwarty przedstawiciel działu HR odpowiedział, że proces ten może trwać nawet do trzech miesięcy. Dlatego to, czego nie może Ci zabraknąć podczas poszukiwania pracy, to świadomość, że rekruter raczej nie oddzwoni do Ciebie już następnego dnia po wysłaniu aplikacji, a na kolejny etap czy informację zwrotną możesz chwilę poczekać.

 

Umiejętność wyciągania wniosków z porażek

Szukasz pracy z myślą o sukcesie i jak najszybszym znalezieniem pracodawcy idealnego. Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Dlatego musisz być przygotowany na to, że droga do sukcesu będzie wyboista i czeka Cię nawet kilka(naście) spotkań z rekruterami zakończonych odmową. Pamiętaj, na decyzję o przyjęciu nowego pracownika wpływa nie tylko jego doświadczenie i kompetencje, ale też wiele czynników zewnętrznych: to jak wpisuje się w cały zespół, kulturę organizacyjną firmy oraz czy między nim, a rekruterem, przyszłym przedłożonym i współpracownikami biorącymi udział w procesie była… chemia. Dlatego najważniejsze jest traktowanie każdego spotkania jako doświadczenia i umiejętne wyciąganie z niego wniosków. Pomoże Ci w tym każdorazowe pytanie o powód decyzji odmownej. Informację zwrotną potraktuj jako cenną wskazówkę i wykorzystaj w przyszłości.

 

 

Profesjonalizm

Pamiętaj, że na każdym etapie rekrutacji jesteś przez przyszłego potencjalnego pracodawcę oceniany. Dlatego od samego początku – redakcji życiorysu czy listu motywacyjnego, rozmowy przez telefon z rekruterem, powitania z pracownikiem recepcji w drodze na pierwsze spotkanie zadbaj o swój profesjonalny wizerunek! Pomoże Ci w tym tych 6 nieoczywistych sposobów na zaskarbienie sympatii rekrutera.

 

Co dopisalibyście do tej listy?

Oceń artykuł


Narzędzia