Porady Rozmowa kwalifikacyjna Opieka nad osobami starszymi – o czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?
20.08.2022  | 4 min czytania

Opieka nad osobami starszymi – o czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

20.08.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Czy wiesz, że 7 sierpnia obchodzimy Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi? Chcesz rozpocząć pracę z seniorami albo szukasz nowego miejsca zatrudnienia? Podpowiadamy, jakie kompetencje i doświadczenia mają znaczenie, a także które cechy charakteru są najbardziej cenione przez pracodawców. Sprawdź, o czym mówić na rozmowie rekrutacyjnej i znajdź z naszą pomocą zawód, w którym nie tylko spełnisz się jako wykwalifikowany pracownik, lecz także pomożesz innym.

Czego dowiesz się z artykułu?

•Opiekun osób starszych – dlaczego to praca nie dla wszystkich?
•Opieka seniora – o czym napisać w CV i co powiedzieć podczas rekrutacji?
•Jakie cechy charakteru powinna mieć opiekunka lub opiekun osób starszych?
•Opieka nad osobą starszą prywatnie lub w ośrodku za granicą – co warto wiedzieć?

| Rozmowa kwalifikacyjna? Sprawdź 5 sposobów na sukces!

Opiekun osób starszych – dlaczego to praca nie dla wszystkich?

Na początku sierpnia osoby, które na co dzień zajmują się osobami starszymi, mają swoje święto. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak taka praca potrafi być odpowiedzialna, momentami ciężka i wymagająca dużego zaangażowania. Jeśli szukasz zatrudnienia np. w Domu Opieki Społecznej czy Domu Seniora, dobrze jeśli będziesz mieć określone kwalifikacje, doświadczenie oraz cechy charakteru, które w tym przypadku są naprawdę bardzo ważne.

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, dlatego opieka nad osobami starszymi, tak samo jak geriatria, czyli dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami wieku podeszłego, już są i nadal będą potrzebne. W końcu każdy z nas może kiedyś potrzebować takiej pomocy, troski i poczucia bezpieczeństwa, kiedy wkroczy w okres jesieni życia…

| Weź 10 dni wolnego i zmieniaj świat na lepsze! Inni już tak robią!

Opieka seniora – o czym napisać w CV i co powiedzieć podczas rekrutacji?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że pensjonariusze czy też podopieczni i pacjenci ośrodków dla seniorów bardzo często znajdują się w tego typu placówkach z różnych powodów – m.in. zdrowotnych. Jeśli więc chcesz znaleźć zatrudnienie, warto zrobić profesjonalny kurs opiekuna osób starszych. Przydatna będzie także znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Te umiejętności w sposób szczególny cenią pracodawcy, którzy rekrutują kandydatów do pracy z seniorami.

Zastanawiasz się, czy wszyscy opiekunowie muszą mieć kierunkowe wykształcenie i profesjonalne szkolenia? Nie, ponieważ czasami Twoje predyspozycje do wykonywania danej profesji i podejście do seniorów mogą okazać się ważniejsze niż certyfikaty i dyplomy. Dlatego swoje mocne strony i zalety podkreśl w CV i jak najlepiej zaprezentuj się podczas spotkania z rekruterem. Gdy nie masz wielu miejsc pracy o podobnym charakterze w swojej aplikacji, wspomnij o tym, że np. aktywnie działasz w wolontariacie, pomagasz na co dzień swoim dziadkom albo angażujesz się w działania fundacji. Każde tego typu doświadczenie jest ważne, zatem nie bój się o tym mówić!

| Wolontariat pracowniczy – lekarstwo na obojętnienie

Jakie cechy charakteru powinna mieć dobra opiekunka lub opiekun osób starszych?

Jeśli chodzi o cechy charakteru, warto mieć w sobie dużą dozę wrażliwości, cierpliwości i empatii, które potem można podarować swoim podopiecznym. W zawodzie opiekunki czy opiekuna ważna jest także otwartość na zmiany. Taka elastyczność polega m.in. na tym, że czasami trzeba być przy osobie starszej wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebuje. Liczą się też:

  • siła psychiczna – niezwykle ważna szczególnie podczas pracy z trudnymi pacjentami;
  • sprawność fizyczna – kluczowa, by pomagać w codziennych czynnościach osobom poruszającym się na wózku lub w ogóle nie wstającym z łóżka;
  • pogoda ducha i poczucie humoru – aby dobrym nastrojem zarażać tych, którzy z powodu podeszłego wieku stracili ją w wyniku choroby lub innych życiowych doświadczeń;
  • pracowitość i zaangażowanie – w tej profesji zarobki nie są bowiem aż tak ważne, jak chęć niesienia wsparcia innym.

| Pierwsze wrażenie – czym jest i dlaczego się liczy?

Opieka nad osobą starszą prywatnie lub w ośrodku za granicą – co warto wiedzieć?

Myślisz o wyjeździe za granicę i znalezieniu zatrudnienia w prywatnym domu albo w ośrodku, gdzie mieszkają seniorzy? W zasadzie zarówno opieka nad osobami starszymi za granicą, jak i rekrutacja nie będą się wiele różniły od polskich realiów. Musisz jedynie przygotować CV w danym języku (np. po niemiecku lub po angielsku) i zaprezentować swoje doświadczenie, zdobyte kursy oraz kompetencje miękkie, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem czy kandydatką na to miejsce.

A co zrobić, gdy nie znasz języka? Zamiast szukać wakatu na własną rękę, skorzystaj z pomocy sprawdzonej agencji zatrudnienia. Niektóre z nich rekrutują nawet online i pomagają kandydatom poradzić sobie z barierami językowymi czy różnicami kulturowymi. Tego typu firmy zapewniają też dojazd na miejsce, zakwaterowanie, szkolenia z zakresu opieki nad seniorami i oczywiście legalne zatrudnienie z ubezpieczeniem. Pamiętaj jednak, że brak znajomości języka nie musi być dla Ciebie przeszkodą. Czasami wystarczy zapał i chęć niesienia pomocy, a komunikowania się w obcym języku zawsze można się nauczyć – np. na kursie organizowanym przez zatrudniającą Cię agencję czy za pomocą aplikacji w smartfonie.

| Cel, metody i… odwaga, czyli sekret skutecznej nauki języka obcego

Poszukaj pracy w kraju lub za granicą i nieś pomoc osobom starszym. Ciekawe oferty znajdziesz na Pracuj.pl.

Oceń artykuł