Porady Rozmowa kwalifikacyjna Oczywiste (?) błędy podczas szukania pracy. Sprawdź, czy je popełniasz!
10.04.2015  | 5 min czytania

Oczywiste (?) błędy podczas szukania pracy. Sprawdź, czy je popełniasz!

10.04.2015  | 5 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

Business people waiting for job interviewSzukanie pracy – ten sam schemat: przeglądanie ofert, pisanie CV, wysyłanie aplikacji, czekanie na rozmowę. Czynności te powtarzane są wielokrotnie i czasem mechanicznie, przez co można nie zauważyć najbardziej oczywistych błędów. Odpowiedz sobie na poniższe pytania i przekonaj się, czy zadbałeś o podstawowe, ale bardzo ważne kwestie.

 

Przygotowanie CV i listu motywacyjnego

1. Czy przed wysłaniem CV dałeś je do przeczytania i ewentualnej korekty komuś z rodziny albo znajomemu?

2. Czy Twoje zdjęcie pasuje do kultury organizacji?

3. Czy wybierasz do CV i eksponujesz tylko te doświadczenia zawodowe, które mogą być najważniejsze z punktu widzenia oferty?

4. Czy hobby, którym chwalisz się w CV, jest na pewno Twoje, a nie Twojego znajomego?

5. Czy wyjaśniasz w liście motywacyjnej nie tylko to, dlaczego chciałbyś pracować w danej firmie, ale też co ona dzięki Tobie zyska?

6. Czy do firmy X napisałeś inny list niż do firmy Y?

7. Czy unikasz powielania treści CV w liście motywacyjnym?

8. Czy korzystasz z czytelnego i sprawdzonego wzoru CV?

 

Możesz kilka razy przeglądać swoje CV, a i tak nie zauważyć jakiejś literówki czy językowych potknięć. Poproś więc kogoś, aby przeczytał Twoją aplikację i wychwycił ewentualne błędy. Taka osoba może też ocenić estetykę dokumentu. Jeśli dla niej układ treści jest chaotyczny i mało czytelny, to co dopiero dla rekrutera, który nie ma czasu na dogłębną analizę?

Kluczem do efektywności jest także porównywanie wymagań z oferty pracy ze swoim CV i sprawdzanie, czy zawiera ono najważniejsze kompetencje. Pamiętaj o selekcjonowaniu informacji i podkreślaniu tych, które są kluczowe dla potencjalnego pracodawcy. Nie wpisuj więc do CV wszystkich swoich doświadczeń. Jeśli masz już co najmniej 10 lat doświadczenia, to spokojnie możesz pominąć okres stażu. Jeśli posiadasz doświadczenie np. w marketingu i sprzedaży, a teraz aplikujesz do działu sprzedaży, to wyeksponuj zadania i obowiązki związane ze sprzedażą, a o marketingu napisz mniej i w dalszej kolejności.

Przygotowując CV zadbaj o wszystkie jego elementy. Brzmi jak oczywista oczywistość, ale zdjęcia kandydatów czasem potrafią zostawiać wiele do życzenia. Pamiętaj, że fotografia musi być dobrej jakości i profesjonalna. Ważne jest też dopasowanie do organizacji – np. starając się o pracę w branży finansowej, bankowej powinniśmy postawić na formalny wizerunek, z uwzględnieniem dress code. Na nieco więcej swobody możemy sobie pozwolić, gdy aplikujemy np. do agencji reklamowej czy marketingowej.

 

Wysyłanie aplikacji

1. Czy dokładnie czytasz ogłoszenie i wysyłasz je zgodnie z instrukcją?

2. Czy dokumenty aplikacyjne zapisałeś w PDF lub w takim formacie, który rekruter bez problemu będzie mógł odczytać?

3. Czy aplikacje wysyłasz z adresu email, który nie wywoła śmiechu lub irytacji rekrutera?

 

Nie wysyłaj automatycznie CV i listu motywacyjnego. Często pracodawcy proszą jedynie o CV albo zamiast listu oczekują np. portfolio, próbki zadania, przykładowych projektów itd. Dokładnie sprawdzaj, czy prawidłowo zaadresowałeś wiadomość. Niedopuszczalne jest, aby do firmy X trafił list motywacyjny skierowany do firmy Y, ponieważ z rozpędu skopiowałeś wstęp i zapomniałeś go poprawić.

 

Rozmowa rekrutacyjna

1. Czy zapamiętujesz imię i nazwisko osoby, która zaprosiła Cię na rozmowę rekrutacyjną?

2. Czy umiesz uzasadnić, dlaczego właśnie u tego pracodawcy chcesz pracować?

3. Czy umiesz w kilku zdaniach powiedzieć coś o sobie?

4. Czy potrafisz powiedzieć, gdzie widzisz się za kilka lat?

5. Czy pamiętasz o mowie ciała? (np. nie poprawiasz stale włosów lub stroju, nie stukasz palcami o blat stołu, nie odwracasz wzroku i zasłaniasz ust, nie wiercisz się na krześle itd.)

6. Czy unikasz prywatnych opowieści, np. negocjując pensję nie mówisz o sytuacji rodzinnej i kredycie na duży dom?

7. Czy o swoim aktualnym pracodawcy opowiadasz rekruterowi bez narzekania i krytyki?

8. Czy jesteś pewien, że Twoje wpisy i zdjęcia w social media nie pogrążą Cię podczas rozmowy o pracę?

 

 

Rozmowa o pracę dotyczy pracy. To oczywiste, ale jak przychodzi co do czego, to nie zawsze umiemy odpowiedzieć na podstawowe pytania. Warto więc zastanowić się, dlaczego chcemy odejść od obecnego pracodawcy, na czym nam zależy, do czego chcemy dążyć. Odpowiedzi powinny być merytoryczne – narzekanie i krytykowanie byłego szefa zrobią złe wrażenie. Zamiast tego lepiej jest uzasadnić, w jakim kierunku chcemy się rozwijać, co jest dla nas cenne. Lepiej też oszczędzić rekruterowi prywatnych opowieści. Nie musisz ograniczać się do zdawkowego „tak” i „nie”, ale też nie schodź z głównego toru rozmowy i nie lej wody.

Zapamiętaj imię i nazwisko osoby, która zaprosiła Cię na rozmowę – powołując się na nią w recepcji, zrobisz dobre wrażenie.

 

Wynik:

Większość „NIE” – jeśli na wiele pytań Twoja odpowiedź brzmiała „nie”, to znaczy, że warto jeszcze raz pochylić się nad swoim życiorysem, zadbać o jeszcze lepszą jakość dokumentów i przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej. Szukanie pracy to często ciężka praca – wymaga nie tylko zaangażowania się w przygotowanie CV, ale też szukania okazji, by podszlifować swoje umiejętności, uzupełniać kompetencje, przygotowywać się do nowych etapów rekrutacji i wyciągać wnioski z wcześniejszych niepowodzeń.

 

Większość „TAK” – jeśli na większość pytań odpowiedziałeś „tak”, to znaczy, że w świadomy i profesjonalny sposób podchodzisz do szukania pracy. Nawet jeśli nie udało Ci się jeszcze znaleźć wymarzonego zajęcia, to możesz być spokojny, że podstawowych i oczywistych błędów nie popełniłeś. Wiesz też, jaki jest Twój cel, w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać i jakie masz atuty – a to już bardzo dużo!

Oceń artykuł