Zadając pytania, które nasunęły Ci się przed lub w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, gromadzisz cenne informacje, np. na temat firmy i warunków zatrudnienia. Masz też okazję zaprezentować swoje umiejętności komunikacyjne. Zdolność słuchania oraz wyrażania myśli i wątpliwości jest niezbędna właściwie w każdym zawodzie.
Pytania, które warto zadać sobie przed rozmową
Zanim zaczniesz zastanawiać się, o co zapytać rekrutera, zadaj kilka pytań… sobie. Dzięki temu z pewnością lepiej przygotujesz się do spotkania:
- Jak dobrze znam treść moich dokumentów rekrutacyjnych?
Napisałeś CV i list motywacyjny, ale czy pamiętasz, do jakich umiejętności i doświadczeń zawodowych się w nich odniosłeś? Zanim wybierzesz się na spotkanie, przeanalizuj ponownie nie tylko ofertę, ale również… własne dokumenty.
- Czy rzeczywiście chcę podjąć pracę w firmie X? Co o niej wiem?
Jeśli nie wiesz nic o firmie, w której miałbyś pracować, to w trakcie spotkania rekrutacyjnego może okazać się, że zupełnie nie utożsamiasz się z wartościami istotnymi dla Twojego potencjalnego szefa.
- Czy jestem przygotowana/przygotowany do rozmowy?
Wiesz, jakie pytania zwykle padają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Zastanawiałeś się nad tym, jakie kompetencje i umiejętności czynią Cię odpowiednim kandydatem na wolne stanowisko? Warto dokładnie przemyśleć te kwestie, aby później nie doświadczyć pustki w głowie, która pojawia się na przykład wtedy, gdy jesteśmy zestresowani.
- Czy mam jasno sprecyzowane cele i oczekiwania, również finansowe?
Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Ile chcesz zarabiać? Czy jesteś gotów zgodzić się na nieco niższe wynagrodzenie, jeśli pracodawca zobowiąże się do pokrywania kosztów Twojej edukacji? Dobrze jest zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami – to jedna z podstaw skutecznych negocjacji.
- Czy mam listę pytań, które chciałabym/chciałbym zadać?
Chciałbyś poznać dodatkowe informacje na temat firmy, stanowiska, możliwości rozwoju, społecznej odpowiedzialności pracodawcy itp.? Stwórz spis zagadnień, które Cię nurtują.
5 pytań, które warto sobie zadać przed spotkaniem rekrutacyjnym
Zapamiętaj swoje wątpliwości
W trakcie rozmowy może okazać się, że rekruter rozwiał większość Twoich wątpliwości. Z pewnością jednak znajdą się tematy, które nie zostały poruszone, a warto je rozstrzygnąć, zanim rozpoczniesz pracę. Aby podjąć w pełni świadomą decyzję, dobrze jest skupić się na kwestiach, takich jak:
- Stanowisko
- możliwości awansu
- dodatkowe obowiązki (np. delegacje, praca zmianowa, w weekendy)
- ocena efektywności
- znaczenie stanowiska w zespole
- rola zespołu w realizacji celów przedsiębiorstwa
- Możliwości rozwoju zawodowego
- szkolenia organizowane przez pracodawcę
- dofinansowanie kursów/studiów podyplomowych
- przedsięwzięcia, w które angażują się pracownicy (wydarzenia branżowe, szkolenia, wolontariat itd.)
- Kultura organizacyjna
- wartości kluczowe dla firmy
- style zarządzania
- Warunki pracy
- rodzaj umowy
- możliwość pracy zdalnej
- wynagrodzenie, benefity, premie
Spotkanie z rekruterem ma charakter rozmowy, a nie monologu. Jeśli przychodzą Ci na myśl pytania, które dotyczą właśnie omawianej kwestii, zadawaj je. Ważne, abyś robił to z wyczuciem, nie przerywał i nie wchodził rozmówcy w słowo. Z pytaniami, które wymagają szerszego omówienia, warto zaczekać do ostatniej części spotkania.
7 rzeczy, o które warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej
O co nie pytać?
Chcesz poznać wynik spotkania i natychmiast zaspokoić swoją ciekawość? Nawiązujesz do kwestii, które już zostały wyjaśnione? Nie wszystkie pytania świadczą o zaangażowaniu. Część z nich może wskazywać na brak taktu, jaki przejawia kandydat. Zdania w stylu: „Jak wypadłem?” przeczą profesjonalnej postawie. W trakcie rozmowy należy zachować kulturę osobistą. Jeśli chcesz przekonać się, jak zachowujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, możesz np. wybrać się na targi pracy i uczestniczyć w symulacji spotkania z rekruterem.
Jak rozpoznać, czy dobrze wypadłeś na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rzetelne przygotowanie, wyczucie i umiejętność formułowania jasnych i konkretnych pytań pomogą Ci wywrzeć korzystne wrażenie i uzyskać nowe informacje na temat firmy i stanowiska, o które się ubiegasz.