Porady Rozmowa kwalifikacyjna O co zapytać rekrutera na koniec rozmowy kwalifikacyjnej?
07.08.2019  | 5 min czytania

O co zapytać rekrutera na koniec rozmowy kwalifikacyjnej?

07.08.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Zadając pytania, które nasunęły Ci się przed lub w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, gromadzisz cenne informacje, np. na temat firmy i warunków zatrudnienia. Masz też okazję zaprezentować swoje umiejętności komunikacyjne. Zdolność słuchania oraz wyrażania myśli i wątpliwości jest niezbędna właściwie w każdym zawodzie.  

Pytania, które warto zadać sobie przed rozmową

Zanim zaczniesz zastanawiać się, o co zapytać rekrutera, zadaj kilka pytań… sobie. Dzięki temu z pewnością lepiej przygotujesz się do spotkania: 

  • Jak dobrze znam treść moich dokumentów rekrutacyjnych?

Napisałeś CV i list motywacyjny, ale czy pamiętasz, do jakich umiejętności i doświadczeń zawodowych się w nich odniosłeś? Zanim wybierzesz się na spotkanie, przeanalizuj ponownie nie tylko ofertę, ale również… własne dokumenty.   

  • Czy rzeczywiście chcę podjąć pracę w firmie X? Co o niej wiem?

Jeśli nie wiesz nic o firmie, w której miałbyś pracować, to w trakcie spotkania rekrutacyjnego może okazać się, że zupełnie nie utożsamiasz się z wartościami istotnymi dla Twojego potencjalnego szefa. 

  • Czy jestem przygotowana/przygotowany do rozmowy?

Wiesz, jakie pytania zwykle padają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Zastanawiałeś się nad tym, jakie kompetencje i umiejętności czynią Cię odpowiednim kandydatem na wolne stanowisko? Warto dokładnie przemyśleć te kwestie, aby później nie doświadczyć pustki w głowie, która pojawia się na przykład wtedy, gdy jesteśmy zestresowani.

  • Czy mam jasno sprecyzowane cele i oczekiwania, również finansowe?

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Ile chcesz zarabiać? Czy jesteś gotów zgodzić się na nieco niższe wynagrodzenie, jeśli pracodawca zobowiąże się do pokrywania kosztów Twojej edukacji? Dobrze jest zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami – to jedna z podstaw skutecznych negocjacji. 

  • Czy mam listę pytań, które chciałabym/chciałbym zadać?

Chciałbyś poznać dodatkowe informacje na temat firmy, stanowiska, możliwości rozwoju, społecznej odpowiedzialności pracodawcy itp.? Stwórz spis zagadnień, które Cię nurtują. 

5 pytań, które warto sobie zadać przed spotkaniem rekrutacyjnym

Zapamiętaj swoje wątpliwości

W trakcie rozmowy może okazać się, że rekruter rozwiał większość Twoich wątpliwości. Z pewnością jednak znajdą się tematy, które nie zostały poruszone, a warto je rozstrzygnąć, zanim rozpoczniesz pracę. Aby podjąć w pełni świadomą decyzję, dobrze jest skupić się na kwestiach, takich jak:

  • Stanowisko

- możliwości awansu

- dodatkowe obowiązki (np. delegacje, praca zmianowa, w weekendy)

- ocena efektywności

- znaczenie stanowiska w zespole

- rola zespołu w realizacji celów przedsiębiorstwa

  • Możliwości rozwoju zawodowego

- szkolenia organizowane przez pracodawcę

- dofinansowanie kursów/studiów podyplomowych

- przedsięwzięcia, w które angażują się pracownicy (wydarzenia branżowe, szkolenia, wolontariat itd.)

  • Kultura organizacyjna

- wartości kluczowe dla firmy

- style zarządzania

- dress code

  • Warunki pracy

- rodzaj umowy

- okres próbny

- możliwość pracy zdalnej

- wynagrodzenie, benefity, premie

Spotkanie z rekruterem ma charakter rozmowy, a nie monologu. Jeśli przychodzą Ci na myśl pytania, które dotyczą właśnie omawianej kwestii, zadawaj je. Ważne, abyś robił to z wyczuciem, nie przerywał i nie wchodził rozmówcy w słowo. Z pytaniami, które wymagają szerszego omówienia, warto zaczekać do ostatniej części spotkania.   

7 rzeczy, o które warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej

O co nie pytać?

Chcesz poznać wynik spotkania i natychmiast zaspokoić swoją ciekawość? Nawiązujesz do kwestii, które już zostały wyjaśnione? Nie wszystkie pytania świadczą o zaangażowaniu. Część z nich może wskazywać na brak taktu, jaki przejawia kandydat. Zdania w stylu: „Jak wypadłem?” przeczą profesjonalnej postawie. W trakcie rozmowy należy zachować kulturę osobistą. Jeśli chcesz przekonać się, jak zachowujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, możesz np. wybrać się na targi pracy i uczestniczyć w symulacji spotkania z rekruterem

Jak rozpoznać, czy dobrze wypadłeś na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rzetelne przygotowanie, wyczucie i umiejętność formułowania jasnych i konkretnych pytań pomogą Ci wywrzeć korzystne wrażenie i uzyskać nowe informacje na temat firmy i stanowiska, o które się ubiegasz. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł