Porady Rozmowa kwalifikacyjna O co pytać pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?
19.04.2017

O co pytać pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?

19.04.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to głównie kandydat jest „odpytywany”, jednak nadchodzi moment, kiedy to my możemy zadawać pytania. Ta część spotkania z rekruterem to dla nas szansa na uzyskanie dodatkowych informacji i rozwianie ewentualnych wątpliwości. Sprawdź, o co pytać pracodawcę, a jakich pytań się wystrzegać.

Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej?

1. Jaki jest zakres obowiązków na danym stanowisku?

Takie pytanie świadczy o zainteresowaniu pracą i sprzyja budowaniu wizerunku profesjonalnego i zaangażowanego kandydata. Pozwala upewnić się, czy rzeczywiście chcemy podjąć pracę, o którą się ubiegamy. Ogólny zakres obowiązków zazwyczaj jest podany w ofercie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy dowiedzieć się więcej na temat konkretnych zadań, jakie być może będziemy wykonywać.

2. Ile osób pracuje w zespole/dziale, do którego miałbym dołączyć?

Pytając o tę kwestię, pokazujemy, że nie obawiamy się pracy zespołowej oraz że chcemy dowiedzieć się czegoś o ludziach, z którymi być może przyjdzie nam osiągać wspólne cele.

3. Kto miałby być moim przełożonym? W jakim stylu zarządza?

Zweryfikujmy w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, kto zostanie naszym przełożonym. Możemy dodatkowo sprawdzić jego aktywność online, zapoznać się z branżowymi publikacjami czy wypowiedziami eksperckimi.

4. Jakie możliwości rozwoju oferuje firma?

Odpowiedź, jaką uzyskamy, pozwoli nam określić, czy nasze ambicje zawodowe pokrywają się z tym, co oferuje potencjalny pracodawca. Zyskamy także okazję, by dowiedzieć się, jakie są ścieżki rozwoju w firmie, możliwości dokształcania, rodzaje realizowanych projektów itd. Poza tym, gotowość do nauki i chęć rozwijania się to ważna cecha u osoby, która ubiega się o pracę.  

5. W jaki sposób będą oceniane efekty mojej pracy?

Bycie ocenianym to nieodłączny element życia zawodowego. Mierzenie rezultatów naszej pracy i analizowanie ich to szansa na rozwój zawodowy i awansowanie.

6. Jakie są kolejne etapy procesu rekrutacyjnego?

Zadając to pytanie, możemy dowiedzieć się np. ile czasu będziemy czekać na wiadomość od pracodawcy na temat wyników spotkania. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej postarajmy się zdobyć jak najwięcej informacji – dzięki temu będziemy lepiej przygotowani do kolejnych etapów.

Rozmowa rekrutacyjna - jakich pytań unikać?

1. Kiedy mogę wziąć dni wolne?

Podczas rozmowy z rekruterem starajmy się być taktowni i zachowujmy się elegancko. Pytanie o dni wolne, gdy nie przepracowało się jeszcze ani godziny, może nie zrobić dobrego wrażenia.

2. Czy mogę jednocześnie pracować w innej firmie?

Pierwsza rozmowa z potencjalnym pracodawcą to nie najlepszy moment na zadawanie tego typu pytań. Chcąc uzyskać taką informację, wyciągajmy wnioski z tego, czego zdołaliśmy się dowiedzieć na temat danej posady. Niektóre stanowiska uniemożliwiają podejmowanie dodatkowych działań zawodowych.

3. Jakie cechy nie są lubiane u pracowników?

Rekruter domyśla się, że kiedy pytamy o coś takiego, to oczekujemy, że nie usłyszymy o własnych wadach. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest nadanie pytaniu pozytywnego wydźwięku, np.: „Jakie cechy firma najwyżej ceni u pracowników?”.

4. Nie mam pytań…

Brak pytań może świadczyć o braku zaangażowania. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej polega m.in. na stworzeniu listy pytań, jakie chcielibyśmy zadać podczas spotkania z pracodawcą.

Oceń artykuł