Porady Rozmowa kwalifikacyjna Nietypowe i zaskakujące pytania – sprawdź, co chcą wiedzieć znane firmy
31.01.2019  | 7 min czytania

Nietypowe i zaskakujące pytania – sprawdź, co chcą wiedzieć znane firmy

31.01.2019  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Znane firmy słyną nie tylko z dużych zysków, nowatorskich rozwiązań i atrakcyjnych ofert pracy. Wyróżniają się również ze względu na nietypowe pytania, na które muszą odpowiadać kandydaci. W 2017 r. rekruterzy pytali m.in. o najbardziej samolubne zachowanie, dzieciństwo, a także o… sprawiedliwość społeczną.

Czego dotyczą pytania behawioralne?

Pracodawcy zależy na tym, by zaoferować zatrudnienie komuś, kto - ze względu na posiadane umiejętności i osobowość – najlepiej sprawdzi się na danym stanowisku. Aby wyłonić najlepszych, rekruterzy pytają o doświadczenie, mocne i słabe strony, motywację itp.  

Najczęstsze pytania rekrutacyjne – sprawdź listę i przygotuj się do rozmowy

Osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne zadają także pytania behawioralne, odnoszące się do zachowania kandydata w określonych sytuacjach. Proszą np. o opisanie najtrudniejszej chwili związanej z pracą, opowiedzenie o sposobach rozwiązywania sytuacji konfliktowych itp. Odpowiadając, należy korzystać ze swoich doświadczeń. Dobrze jest wykazać, że zachowujesz zimną krew w trudnych sytuacjach i uczysz się na błędach. Ważne, by Twoje odpowiedzi były przemyślane i autentyczne.    

Przykładowe pytania behawioralne podczas rekrutacji

Najtrudniejsze pytania rekrutacyjne

Niektóre tematy poruszane przez rekruterów mogą dziwić lub nawet wprawiać w osłupienie. Brytyjski serwis Glassdoor.co.uk publikuje zestawienia nietypowych pytań rekrutacyjnych, na które odpowiadają osoby ubiegające się o pracę w znanych firmach. Najciekawsze pytania, z którymi kandydaci mierzyli się w 2017 r., to m.in.:

  • „O czym teraz myślę?” (TES Global)
  • „W jaki sposób opisałby Cię Twój największy wróg?” (Condé Nast)
  • „Jaka jest najbardziej samolubna rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłeś?” (PageGroup)
  • „Co poradziłby Ci Twój najlepszy przyjaciel, gdyby tutaj był?” (American Express)
  • „Jak wytłumaczyłbyś siedmiolatkowi, na czym polega cloud computing?” (Microsoft)
  • „Czy jesteś miłym człowiekiem?” (Badoo)
  • „Czym jest dla Ciebie sprawiedliwość społeczna?” (ThoughtWorks)
  • „Opowiedz mi o swoim dzieciństwie.” (Next)
  • „Kogo uważasz za bohatera i dlaczego?” (GE)

Pytania rekrutacyjne, które z pozoru są nietypowe, to domena ludzi sukcesu. Jak podaje Focus, Richard Branson pyta o sprawy, o których nie wspomina się w CV, bo nie wpisują się w konwencję dokumentu. Peter Thiel, współtwórca PayPala, prosi kandydatów o to, by podzielili się opinią, której… niemal nikt nie podziela. Hannah Paramore, która stoi na czele interaktywnej agencji reklamowej Paramore, pyta kandydatów, ile mieli lat, podejmując swoją pierwszą pracę, a Oprah Winfrey interesuje się np. życiem duchowym osób, które chcą u niej pracować.    

Czy istnieją uniwersalne odpowiedzi na niekonwencjonalne pytania?

Pytając o Twoje dzieciństwo, samolubne zachowania, opinię na własny temat itp., pracodawca chce nie tylko bliżej Cię poznać, ale również sprawdzić, czy potrafisz wychodzić poza schematy. Odpowiadając, masz okazję wykazać się opanowaniem, kreatywnością, nieszablonowym myśleniem i poczuciem humoru. Takie kompetencje i cechy mają dużą wartość na rynku pracy, dlatego warto je rozwijać.   

11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Nietypowe pytania rekrutacyjne mogą pomóc również Tobie, ułatwiając podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty. Ważne, żebyś możliwie jak najwcześniej określił, czy rzeczywiście chcesz pracować w konkretnej firmie. Dzięki temu unikniesz późniejszych rozczarowań.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł