Wybierasz się na spotkanie w sprawie pracy? Pytania o wady na rozmowie kwalifikacyjnej mogą Cię nie ominąć. Przeczytaj, jak opowiadać o swoich słabszych stronach, aby wypaść jak profesjonalista. Przygotuj się do rekrutacji z naszą pomocą i zdobądź wymarzone stanowisko – nawet jeśli masz kilka wad!
Z artykułu dowiesz się:
• W jaki sposób odpowiadać na pytania o wady na rozmowie kwalifikacyjnej?
• Jak brak doświadczenia i gadatliwość przekuć w zalety, które przydadzą się w nowej pracy?
• Jak indywidualizm czy perfekcjonizm zamienić w swój największy atut?
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania o wady i zalety
Podczas typowej rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy bardzo często zadają pytania nie tylko o zalety potencjalnego pracownika, ale także o jego wady. Niedokładne wykonywanie zadań, niestaranność, niewywiązywanie się z terminów – to przykłady negatywnych cech. Zanim udasz się na spotkanie w sprawie pracy, dobrze przemyśl, w jaki sposób możesz pewne niedociągnięcia charakteru przekuć w zalety.
Pamiętaj, że w zależności od stanowiska niektóre wady będą dyskwalifikować Cię w procesie rekrutacji, a inne możesz przedstawić jako korzyść. Bądź autentyczny i na pytania o wady na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiadaj spokojnie. Na początek opisz, jak starasz się zmieniać swoje negatywne nawyki. Świadomość posiadania słabszych stron charakteru może okazać się sporym atutem!
| 11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania o wady: brak doświadczenia i gadatliwość
Krótki staż pracy może być postrzegany jako wada. Co zatem powinieneś zrobić, kiedy nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia zawodowego? Opisz w CV obowiązki, jakie wykonywałeś podczas stażu albo praktyk. Uwzględnij wszystkie dorywcze prace i wakacyjne zajęcia. Postaraj się wyeksponować te umiejętności, które rozwijałeś w trakcie studiów, angażując się np. w działalność koła naukowego albo organizacji studenckiej. Podkreśl, w jaki sposób zdobyte w pracy kompetencje możesz wykorzystać na innym stanowisku. Potrzebujesz krótkich przykładów? Oto one!
• Jeśli kiedyś byłeś sprzedawcą, a teraz ubiegasz się o stanowisko księgowego, możesz opowiedzieć o obowiązkach dotyczących m.in. kontroli nad finansami sklepu czy analizowania sprzedaży.
• Jesteś gadatliwy? Tę wadę możesz przekuć w zaletę, jeśli aplikujesz np. na stanowisko konsultanta lub doradcy klienta. Umiejętność nawiązywania rozmów z ludźmi o różnych charakterach pomoże Ci w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Na spotkaniu z przyszłym pracodawcą spróbuj zatem podkreślić, że jesteś bardzo otwarty i nie masz problemu z nawiązywaniem nowych znajomości.
• Nie masz pokaźnego CV, ale szybko się uczysz i przyswajasz wiedzę? Mimo braku doświadczenia podkreśl w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, że z chęcią podejmiesz się nowych zadań, które wykonasz w krótkim czasie.
| 7 porad, jak wymienić swoje negatywne cechy
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej o wady: indywidualizm i perfekcjonizm
Pracownik, który woli działać samodzielnie, może okazać się idealnym kandydatem na stanowisko biurowe. Opisz na rozmowie kwalifikacyjnej swoje cechy charakteru w taki sposób, by pracodawca od razu dostrzegł w nich potencjalne korzyści dla jego firmy. Choć mogłoby się wydawać, że perfekcjonizm jest zaletą, nadmierna dbałość o efekt i przywiązywanie uwagi do mało znaczących detali mogą zabierać dużo czasu i energii.
Gdy pojawią się pytania o wady na rozmowie kwalifikacyjnej, opowiedz rekruterowi, dlaczego uważasz perfekcjonizm za negatywną cechę, a także co robisz, by wykorzystać ją w sposób pozytywny w swoim życiu, a przede wszystkim w pracy. Wspomnij o tym, jak perfekcjonizm pomaga Ci w niektórych działaniach, np. podczas analizowania raportów i pracy z dokumentami.
| 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę
Niektórzy kandydaci, zapytani o swoje słabe strony, decydują się na odpowiedź: „Nie mam żadnych wad”. To nie jest dobra odpowiedź podczas rozmowy o pracę. Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych, a w oczach rekrutera możesz wypaść sztucznie. Najlepiej wymień swoją jedną słabą stronę, ale przedstaw ją w odpowiedni sposób. Opisz w minimum dwóch zdaniach rozwiązanie, które pozwoliło Ci zredukować wadę lub ją wyeliminować. Teraz jesteś już gotowy na rozmowę. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci znaleźć pracę, o której od dawna marzysz. Powodzenia!