Negatywne cechy – jak o nich opowiedzieć na rozmowie?

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 3/5 (4)
Ocena treści 3/5 (4)

Podczas spotkania z rekruterem nie ominie Cię pytanie o słabe strony. Przedstaw rozwiązania, które pomagają Ci pracować nad charakterem. Opowiedz, jak udało Ci się zmienić nawyki. Bądź autentyczny. Pomyśl o tym, w jaki sposób możesz wady przekuć w zalety i wykorzystać je w nowej pracy.

Niedokładne wykonywanie zadań, niestaranność, niewywiązywanie się z terminów – to przykłady negatywnych cech. W zależności od stanowiska niektóre wady będą dyskwalifikować Cię w procesie rekrutacji. Inne możesz przedstawić jako korzyść. Nie należy ignorować pytań rekrutera. Ważna jest świadomość posiadania słabszych stron charakteru.

Negatywne cechy pracownika – jak je przedstawić?

Brak doświadczenia

Krótki staż pracy lub brak doświadczenia zawodowego może być postrzegany jako wada. Opisz w CV obowiązki, jakie wykonywałeś podczas stażu albo praktyk. Uwzględnij dorywcze prace i wakacyjne zajęcia. Wyeksponuj umiejętności, które zdobyłeś w trakcie studiów, angażując się np. w działalność koła naukowego albo organizacji studenckiej. Podkreśl, w jaki sposób zdobyte w pracy kompetencje możesz wykorzystać na innym stanowisku. Przykładowo, jeśli byłeś sprzedawcą, a teraz ubiegasz się o stanowisko księgowego, to możesz opowiedzieć o obowiązkach dotyczących m.in. kontroli nad finansami sklepu czy analizowania sprzedaży. Chęć do nauki oraz szybkość przyswajania wiedzy dobrze o Tobie świadczą – mimo braku doświadczenia masz szansę nauczyć się nowych zadań w krótkim czasie.

Gadatliwość

Gdy ubiegasz się o pracę na stanowisku biurowym, to nadmierna chęć do rozmów z innymi ludźmi może przysporzyć Ci problemów oraz dekoncentrować podczas działań służbowych. Wadę możesz przekuć w zaletę na innych stanowiskach, np. jako konsultant lub doradca klienta. Umiejętność nawiązywania rozmów z ludźmi o różnych charakterach pomoże Ci w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy.

7 porad, jak wymienić swoje negatywne cechy

Indywidualizm

Stanowiska wymagające współpracy z wieloma działami firmy oraz innymi zatrudnionymi osobami mogą być sporym wyzwaniem dla indywidualisty. Pracownik, który woli działać samodzielnie,  w pojedynkę, może okazać się idealnym kandydatem na stanowisko biurowe. Przedstaw cechy charakteru w taki sposób, by pracodawca dostrzegł w nich potencjalne korzyści.

Jak wybrnąć z pytań o wady na rozmowie kwalifikacyjnej

Nadmierny perfekcjonizm

Mogłoby się wydawać, że perfekcjonizm jest zaletą. Jednak nadmierna dbałość i uwaga przywiązywana do mało znaczących detali może zabierać dużo czasu i energii. Opowiedz rekruterowi o swoich odczuciach i o tym, dlaczego uważasz perfekcjonizm za wadę, a także co robisz, by zmieniać nawyki. Nie zapomnij wspomnieć również o tym, jak perfekcjonizm pomaga w niektórych działaniach, np. podczas analizowania raportów i pracy z dokumentami.

Człowiek bez wad

Niektórzy kandydaci, zapytani o swoje słabe strony, decydują się na odpowiedź: „Nie mam żadnych wad”. Nie ma ludzi idealnych, a w oczach rekrutera możesz wypaść sztucznie. Wymień jedną słabą stronę, ale przedstaw ją w odpowiedni sposób. Opisz w minimum dwóch zdaniach rozwiązanie, które pozwoliło zredukować wadę lub ją wyeliminować.

Oceń artykuł


Narzędzia